У ЄС обговорюють обмеження безвізу для України через «зловживання»

Безвіз із ЄС: деякі країни скаржаться на «зловживання» з боку українців. Фото: Marco Verch Professional Photographer/Flickr

Деякі країни-члени Європейського Союзу обговорюють можливість обмеження безвізового режиму для низки балканських і східноєвропейських держав, зокрема України, через «зловживання». Про це повідомляє «Радіо Свобода» з посиланням на відповідні документи.

Австрія, Бельгія, Чехія, Німеччина, Італія та Словаччина винесли свої оцінки щодо роботи лібералізованого візового режиму з країнами Західних Балкан, Грузії, Молдови та України.

Бельгія висловила стурбованість щодо загального безвізового режиму.

«Загалом Україна залишається приводом для занепокоєння. Кажучи конкретніше, йдеться про показники, пов’язані з правосуддям та безпекою, оскільки здається, що навіть за кілька років після скасування візового режиму, проблеми в цій сфері зберігаються. Дійсно, навіть якщо національне законодавство було офіційно ухвалене, воно, схоже, не застосовуються цілком. Отже, зважаючи постійну відсутність дотримання дорожньої карти в цьому напрямку, ми могли б замислитися над варіантами, які слід розглянути, якщо ми не хочемо запустити механізм призупинення безвізового режиму для України», – йдеться в оцінці бельгійської сторони.

Чехія вказує на «високу кількість заявок на надання притулку» від громадян Грузії, Молдови та України, а також нелегальних мігрантів із Молдови та України. За статистикою цієї держави, українці – перші за кількістю заявок на надання притулку в 2020 році з-поміж країн, які не мають візового режиму з Чехією.

«Скасування віз між ЄС та Україною, втім, не може бути причиною цієї ситуації, адже зазвичай українці подають заявки на надання притулку, щоб подовжити строки перебування в Чехії після закінчення дії їхнього дозволу на проживання чи візи», – йдеться в даних чеської сторони.

Крім того, українці, за даними Праги – найчисельніша група громадян країни з-поза блоку, які нелегально живуть у Чехії. У 2020 році цей показник зріс до 3 242, як порівняти з 1 504 у попередньому році. У довгостроковому вимірі українські громадяни становлять близько 50% нелегальних мігрантів з-поза блоку. Водночас Прага припускає, що ця тенденція посилилася у 2021 році, зокрема, через карантинні обмеження та нелегальне працевлаштування.

За даними Німеччини, Грузія, Молдова та Україна, а також Албанія та Сербія були в десятці країн, вихідці з яких найчастіше порушували законодавство щодо іноземців у 2020 році. Україна в цьому рейтингу на п’ятому місці. Водночас Берлін зазначає, що такі порушення не потрапляють до статистики про нелегальний в’їзд. Німеччина заявляє, що кількість заявок із боку українських громадян на міжнародний захист у цій країні знизилася на 61% у 2020 році, як порівняти з 2019 роком.

Контекст. Безвізовий режим для українців при короткотермінових подорожах до країн ЄС і «шенгену» було запроваджено з 11 червня 2017 року.

Читати на The Page