Facebook Pixel

Цей день в історії: 20 вересня шахрайська «Піша угода» позбавила індіанців їхньої землі

20 вересня в Німеччині відзначають День дітей, у Непалі – День конституції, в Азербайджані – День нафтовика, а в Таїланді – День молоді.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 20 вересня в Україні та світі.

Як собор в Солсбері отримав популярність

У 1258 році був освячений катедральний собор у Солсбері (Англія). Побудований за 38 років, він вважається ідеалом ранньої англійської готики, представляючи єдність і злагодженість, незвичну для середньовічних англійських соборів. Шпиль собору висотою 123 м є найвищим церковним шпилем в Англії.

Проте нова слава прийшла до Солсберійського катедрального собору через 770 років, у 2018-му. Тоді «подивитися на солсберійські шпилі» з росії приїхали два туристи, а насправді офіцери ГРУ – Анатолій Чепіга («Руслан Боширов») і Олександр Мішкін («Олександр Петров»). Саме вони, за версією розслідування, використали нервовий реагент «Новачок», щоб отруїти колишнього офіцера ГРУ Сергія Скрипаля та його дочку у березні 2018-го, а ще через три місяці від цієї нервово-паралітичної речовини померла британка Дон Стерджесс.

Найвідоміші Солсберійські шпилі

Найвідоміші Солсберійські шпилі

Як британці обманом виманили у індіанців майже 5000 кв. км землі в Пенсильванії

20 вересня 1737 року Томас Пенн, нащадок засновника провінції Пенсильванія та тодішній губернатор колонії, підписав з племенем ленапе-Делавер угоду, яка сьогодні відома як «Піша угода». Він пред’явив індіанцям шахрайський документ (чи просто послався на обіцянки 50-річної давнини), який стверджував, що за договором 1686 року ленапе пообіцяли продати територію в 1,2 млн акрів (4860 кв. км) у сучасній Пенсільванії, вздовж верхньої течії річки Делавер і притоки річки Ліхай, що простягається на захід і яку людина могла пройти за півтори доби. – власне, саме тому це шахрайство отримало таку дивну назву.

Британська енциклопедія називає договір «земельною аферою». Земельний агент та секретар провінції Пенсильванія склали карту, на якій показали дальню річку Ліхай як іншу, ближчу, і додали пунктирно розумний шлях, яким пройдуть пішоходи. Вожді ленапе були задоволені, що йдеться про не дуже велику ділянку землі, тобто ціна вшанування старої домовленості не здавалася їм жахливою. Тому ленапе підписали договір 1737 року.

Вожді племені вирішили, що англійці планували неспішну лісову прогулянку на півтора дні та подолають максимум 40 миль (60 км).

Проте колоністи для «відмірювання» найняли трьох найшвидших бігунів у колонії, а дорогу для них прорубали та вирівняли заздалегідь.

У підсумку бігуни подолали 70 миль (113 км) на північ. Окружний шериф Пенсильванії, який наглядав за виконанням угоди, провів на мапі перпендикулярну лінію назад на північний схід і заявив, що усі землі на схід від цих двох ліній, що закінчуються біля річки Делавер, позначають кордон між східною Пенсильванією та західним Джерсі.

Ленапе зрозуміли, що їх жорстоко надурили, і звернулися до своїх північних сусідів-ірокезів по допомогу. Проте ірокези вирішили стати на бік колоністів, бо мали з ними інші домовленості. Плем’я ленапе було витіснено в долини річок Шамокін і Вайомінг, де в резерваціях вже тіснилися інші виселені племена. Пізніше деякі ленапе перебралися далі на захід до штату Огайо та сучасного Квебеку.

Майже через 300 років, у 2004 році, індіанці спробували відновити справедливість. У справі «Народ Делавер проти штату Пенсильванія» нащадки племені Делавер, одного з трьох федерально визнаних племен ленапе, вимагали повернути 314 акрів (1,27 кв. км) землі, включеної в початкову угоду 1737 року.

Адвокати індіанців аргументували вимоги тим, що у XVII столітті сувереном над територією Пенсильванії був король Англії, а не губернатор Томас Пенн. Таким чином, стверджував захист, Пенн не міг анулювати власність аборигенів на землю через вільну купівлю, і, отже, народ Делавер зберігає право на володіння та використання землі.

Окружний суд визнав недостатнім аргумент, що Пенн «підзвітний безпосередньо королю Англії» – і відмовив позивачам. Суд постановив, що справа проти штату не підлягає судовому розгляду, навіть якщо Делавер довели факт шахрайства тристалітньої давнини. Це рішення підтвердили всі апеляційні інстанції, у 2006-му Верховний суд США відмовився розглядати справу.

Цей день в історії: 20 вересня шахрайська “Піша угода” позбавила індіанців їхньої землі

Цей день в історії: 20 вересня шахрайська “Піша угода” позбавила індіанців їхньої землі

Вождь ленапе Лаппавінсо, який продав 1,2 млн акрів землі свого племені синам Вільяма Пенна у Пішохідній угоді.

Вождь ленапе Лаппавінсо, який продав 1,2 млн акрів землі свого племені синам Вільяма Пенна у Пішохідній угоді.

20 вересня 1737 року губернатор Пенсильванії Томас Пенн за допомоги шахрайської «Пішої угоди» позбавив індіанців ленапе їхньої землі

20 вересня 1737 року губернатор Пенсильванії Томас Пенн за допомоги шахрайської «Пішої угоди» позбавив індіанців ленапе їхньої землі

Історичний знак у містечку Нокаміксон, встановлений у 1949 році Історико-музейною комісією Пенсільванії на честь Пішої угоди.

Історичний знак у містечку Нокаміксон, встановлений у 1949 році Історико-музейною комісією Пенсільванії на честь Пішої угоди.

Цей день в історії: 20 вересня шахрайська “Піша угода” позбавила індіанців їхньої землі Thumb Вождь ленапе Лаппавінсо, який продав 1,2 млн акрів землі свого племені синам Вільяма Пенна у Пішохідній угоді. Thumb 20 вересня 1737 року губернатор Пенсильванії Томас Пенн за допомоги шахрайської «Пішої угоди» позбавив індіанців ленапе їхньої землі Thumb Історичний знак у містечку Нокаміксон, встановлений у 1949 році Історико-музейною комісією Пенсільванії на честь Пішої угоди. Thumb
Подякувати 🎉