Удар по «тіньовому флоту» та блокування верстатів з ЧПК: хто ще окрім ЄС ввів санкції проти рф
Рада Європейського Союзу у понеділок, 16 грудня, ухвалила 15-й пакет санкцій проти рф, який вдарить по її «тіньовому флоту». Також під обмеження потрапили 54 особи та 30 організацій. Крім цього, Японія відмовилася від розблокування верстатів у рф, а США готують нові обмеження проти китайських банків.
Про деталі нового пакету санкцій від ЄС та інших держав-партнерів повідомляє Рада економічної безпеки.
15-й пакет санкцій Євросоюзу проти росії: які обмеження передбачені
Як зазначає РЕБ, до нового пакету санкцій проти рф увійшли 54 особи та 30 організацій. Крім цього, обмеження вдарили по російському «тіньовому флоту».
Зокрема, йдеться про 52 судна, які москва використовує для незаконного транспортування нафти чи нафтопродуктів, доставки зброї, крадіжки зерна або підтримки власного енергетичного сектору.
За словами РЕБ, вперше санкції Євросоюзу торкнулися китайських суб'єктів, які постачають компоненти для безпілотників та мікроелектроніку для росіян.
Також під обмеження потрапили:
- військова частина, відповідальна за обстріл дитячої лікарні «Охматдит»;
- топменеджери енергетичних компаній;
- особи, відповідальні за депортацію дітей, пропаганду та обхід санкцій;
- двоє посадовців КНДР;
- низка компаній, що постачають рф верстати з числовим програмним керуванням.
США можуть ввести санкції проти «тіньового флоту» рф та китайських банків
Міністерка фінансів Сполучених Штатів Джанет Єллен повідомила, що Вашингтон розглядає можливість введення санкцій проти «тіньового флоту путіна» та китайських банків.
Ці заходи будуть спрямовані на зменшення доходів росії від нафти, а також обмежать її доступ до іноземних ресурсів для ведення війни в Україні.
За словами Єлен, Штати та їхні союзники можуть знизити встановлену ціну на російську нафту, яка зараз становить $60 за барель, щоб посилити тиск на москву.
Крім того, Вашингтон обговорює з Пекіном виявлення фінансових операцій, котрі можуть сприяти військовим діям рф. Єллен не виключає можливості введення санкцій проти окремих китайських банків, якщо буде достатньо доказів їхньої участі у таких операціях.
За словами міністерки, попередження великим банкам з Китаю вже мали успіх. Вони змусили їх бути обережними щодо санкцій, які можуть відключити їх від доларових транзакцій.
Okuma відмовилася розблокувати 6 верстатів у рф
Як повідомляє РЕБ, японська компанія Okuma відмовилася розблокувати 6 верстатів у росії. Це сталося після того, як Токіо розширив санкції проти москви. Зокрема, під заборону потрапив експорт товарів подвійного призначення, включно з верстатами з числовим програмним керуванням.
Okuma аргументує свою позицію тим, що здійснила блокування відповідно до умов контракту, які передбачають можливість відключення обладнання у разі порушення умов використання.
За словами Ради економічної безпеки, при відключенні живлення або переміщенні верстата активується система захисту, яка блокує обладнання. Для зняття блокування необхідно ввести унікальний код, який японська компанія відмовилася надавати.
У зв’язку з цим дистриб'ютор «Пумори-інжиніринг інвест» вимагає від Okuma повернення вартості обладнання, оскільки заблоковані дорогі верстати перетворилися на металолом.
Загалом в рф поставили близько 1500 верстатів з ЧПК від Okuma, які потенційно теж можуть бути заблоковані.
Як вплинули санкції на авіаційну промисловість росії
РЕБ відзначає, що рф з початку повномасштабного вторгнення в Україну змогла побудувати лише 7 пасажирських літаків, хоча планувала 108.
На думку аналітиків, це свідчить про серйозні проблеми в авіаційній промисловості країни, а також ефективність міжнародних санкцій, які обмежують доступ до необхідних компонентів.
«Виробництво літаків, таких як SuperJet 100, завершувалося з довоєнних запасів, а нові моделі, як-от МС-21, стикаються з труднощами через відсутність західних комплектуючих», — йдеться у звіті.
Своєю чергою російські ЗМІ стверджують, що уряд країни-агресорки планує збільшити виробництво до 20 літаків у 2025 році.
Однак це залежатиме від можливості подолання санкційних обмежень, що наразі виглядає малоймовірним, зазначає Рада економічної безпеки.
Вплив агресії проти України на дефіцит кадрів у рф
За словами виконавчого директора російського науково-виробничого об'єднання «Андроїдна техніка» Євгенія Дурова, рф не вистачає 60 тис. спеціалістів у сфері робототехніки.
Основними причинами дефіциту кадрів є перехід інженерів до ІТ та оборонно-промислового комплексу через вищі зарплати.
«Для подолання цієї проблеми необхідно підготувати 30 000-40 000 фахівців для промисловості, 12 000-15 000 для розробки та виготовлення роботів і ще 20 000 для інтеграції машин у виробництво. Відповідний дефіцит кадрів простежується в усіх сферах економіки рф», — зазначають аналітики РЕБ.
Нагадаємо, 11 грудня 2024 року посли країн Європейського Союзу досягли основної угоди щодо 15-го пакету санкцій проти рф за її агресію в Україні.
16 грудня Рада ЄС ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних санкцій проти росії.