Facebook Pixel

Чому Philip Morris планує припинити виробництво сигарет. Інтерв'ю з керівником відділу з питань науки

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

Тетяна Власійчук, керівник відділу з питань науки компанії «Філіп Морріс Україна»

Philip Morris – тютюнова компанія, яка планує повністю припинити виробництво сигарет. Несподівана мета продиктована пошуком розв'язання глобальної проблеми куріння. Про трансформації бізнесу та головні наукові розробки розповідає Тетяна Власійчук, керівник відділу з питань науки компанії «Філіп Морріс Україна».

- Нещодавні події показали, що сьогодні компанії повинні пристосовуватися дуже швидко. Компанії Philip Morris уже 170 років, вона здається величезною бюрократичною машиною, якій важко змінюватися. Як вам вдається трансформуватися?

- Транснаціональні компанії – дзеркало запитів суспільства. У зв'язку з постійними змінами зовнішнього середовища змінюється і компанія – трансформується підхід до бізнесу та продукту.

Кілька десятиліть тому наукові та урядові органи, оцінивши ризики від продовження споживання сигарет, почали говорити про необхідність розробки менш шкідливих продуктів. Ми почули запит і запустили розробку продуктів зі зниженим ризиком[1]. Трансформувалася і місія компанії – ми хочемо, щоб продукти зі зниженим ризиком замінили сигарети. Ми хочемо повністю припинити виробництво сигарет – з часом, звичайно. Так, ми змінюємося, і, на мій погляд, навіть дуже швидко.

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

CUBE — R&D центр компанії Philip Morris в Швейцарії

- Чи не здається вам, що цей поворот може стати згубним для бізнесу і зрештою ви відмовитеся від цієї місії?

- Ми віримо, що майбутнє саме за інноваційними рішеннями. Ба більше, ми активно інвестуємо в цю віру. Ми відкрили свій науково-дослідний (R&D) центр у Швейцарії 2009 року, і зараз у ньому працюють понад 400 фахівців: вчених, інженерів і техніків. Усі вони беруть участь у створенні та оцінці продукції зі зниженим ризиком і досягли приголомшливих результатів.

На будівництво та оснащення R&D-центру було виділено 650 мільйонів доларів США. У дослідження наразі інвестовано 7,2 мільярда доларів США. І інвестиції тривають. Це вже явна ознака того, що дороги назад немає (сміється).

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

- Для чого тютюновій компанії окремий R&D?

- Будь-який новий продукт потребує якісної наукової оцінки. Для цього Philip Morris залучила експертів фармацевтичної індустрії. Вони визначили критерії, за якими варто оцінювати нові нікотиновмісні продукти. Стало зрозуміло, що для проведення оцінки необхідний центр, в якому зберуться експерти, і їм буде потрібен доступ до новітніх технологій. Це поклало початок будівництву R&D-центру в місті Невшателі, Швейцарія. За свій незвичайний вигляд він отримав назву «Куб» (CUBE). До речі, зараз ним можна прогулятися онлайн.

Сьогодні Philip Morris входить до сотні найбільших заявників патентів в ЄС. Наукові праці наших учених поповнили бібліотеки усього світу. Науковий підхід став нашим новим стандартом. На конференціях можна зустріти все більше матеріалів про нові продукти як від представників індустрії, так і від незалежних дослідників. Завдяки зусиллям учених нам вдалося розширити лінійку продуктів зі зниженим ризиком до 4 платформ, серед яких і система нагрівання тютюну IQOS.

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

- 2016 року Україна стала однією з перших ринків, де Philip Morris представила IQOS. У чому новизна цього продукту?

- 2014 року Колегія лікарів США у своєму звіті написала, що основною причиною захворювань, пов'язаних з курінням, є шкідливі речовини в димі сигарет. Ми ж і до цього працювали над ідеєю, як прибрати дим і знизити шкоду від куріння. Понад 10 років досліджень привели Philip Morris до розробки власної системи нагрівання тютюну.

У системі нагрівання тютюну IQOS використовується інноваційна технологія heat-not-burn. В її основі – значне зниження кількості токсичних речовин внаслідок нагрівання тютюну замість його спалювання. Водночас курець отримує схоже відтворення смакових якостей, сенсорного задоволення і ритуалів, характерних для сигарет.

Робота почалася з принципу Quality by Design: у дизайн самого виробу заклали повну відсутність горіння. Температура нагрівання постійно контролюється електронікою. Потім було проведено доклінічні токсикологічні дослідження, клінічні дослідження, оцінку сприйняття і поведінки, і наразі ми отримуємо все більше даних від незалежних досліджень.

Як бачите, розробка кожного нового пристрою – дуже довгий і скрупульозний процес, який потребує комплексного наукового підходу, досліджень, тестувань, залучення багатьох експертів та інституцій.

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

- Як ви оцінюєте вплив альтернативних нікотиновмісних продуктів на рівень популярності куріння?

- За оцінками ВООЗ, кількість курців наближається до 1 мільярда, до того ж передумови до її зниження в найближчому майбутньому відсутні. Серед них – 7,2 мільйона українців, які курять щодня. Для тих, хто має намір продовжувати вживання тютюну, використання менш шкідливих альтернатив може допомогти знизити навантаження на рівень захворюваності, пов'язаної з курінням.

Найяскравіше цей тренд простежується в Японії, де системи нагрівання тютюну займають 19,9% усього ринку тютюнової продукції. Якщо до виходу першої такої системи на ринок зниження споживання сигарет становило близько 1,8% на рік, то з 2014 по 2018 роки цей відсоток збільшився до 9,5% без запровадження додаткових обмежень з боку уряду. Для нас такі результати означають, що ми на правильному шляху.

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

- Чи існують ще країни, крім Японії, які можуть поділитися такими результатами? Чи Японія — це унікальний випадок?

- Є навіть країни, в яких використання альтернатив ухвалено в рамках державної стратегії по боротьбі з курінням. Наприклад, Велика Британія внесла до рекомендацій щодо відмови від куріння перехід на електронні сигарети – для тих, кому не допомагає психологічна підтримка і нікотинозамісна терапія. Зараз у них спостерігається історичний мінімум рівня куріння в країні – 14,7% (для порівняння в Україні – 23%). Наукові й громадські організації Британії продовжують підтримувати підхід до зменшення шкоди від куріння за допомогою альтернативних продуктів.

Політика країни будується на стратегії Tobacco Harm Reduction, спрямованій на мінімізацію шкоди від куріння. В її основі – сприяння переходу курців на значно менш шкідливі нікотиновмісні вироби. Впровадження стратегії не скасовує наявні заходи і соціальну пропаганду відмови від куріння. Це природна міра, що спрямована на зниження ризику виникнення захворювань у тих, хто продовжує палити.

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

- Якими є перспективи ринку продуктів зниженого ризику?

- Ми спостерігаємо серйозний запит від споживачів на менш шкідливі альтернативи сигаретам. Станом на перший квартал 2020 року 10,6 мільйона людей у всьому світі перейшли на системи нагрівання тютюну IQOS, а ринок електронних сигарет оцінюється у 12,4 млрд доларів. Прогнозується зростання на 23,8% до 2027 року.

Але ми розуміємо, що самотужки ми не досягнемо майбутнього без тютюнового диму. Нам потрібна підтримка наукових інституцій, державних органів і суспільства.

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

Фото: пресслужба компанії «Філіп Морріс Україна»

- Якби у вас була можливість звернутися до них безпосередньо, про яку підтримку ви б попросили?

- Ми просимо надати повнолітнім курцям, які не хочуть або не можуть кинути палити, право доступу до правдивої наукової інформації про менш шкідливі альтернативи та можливість перейти на них. Наприклад, можна використовувати міжнародний досвід – «risk-proportionate regulation», коли найшкідливіші продукти робляться найменш доступними і навпаки. Прикладів успішного впровадження такої політики в інших сферах маса – від алкогольної промисловості (пиво vs міцні напої) до енергетики (зелена енергія vs традиційна вугільна).

Куріння – глобальна проблема. Якщо у світі існують продукти, які потенційно здатні знизити ризики для здоров'я курців, державам і медичній спільноті варто звернути на них увагу. Це дозволить суттєво скоротити витрати на медичне обслуговування, знизити статистику захворюваності, поліпшити продуктивність, а головне – дозволить мільйонам людей зменшити ризики для їхнього здоров'я.


[1] Продукти зі зниженим ризиком – це термін, що використовується ФМІ для позначення продукції, яка має, ймовірно має або потенційно може мати знижений ризик заподіяння шкоди здоров'ю курців, які перейшли на дані види продукції, порівнюючи з ризиком заподіяння шкоди здоров'ю в разі продовження куріння сигарет.

*Сукупність наявних наукових даних дозволяє говорити про те, що остаточний перехід на IQOS становить менший ризик для здоров'я, ніж продовження куріння. Утім, варто зазначити, що IQOS не позбавляє усіх ризиків. Вона виробляє нікотин, що викликає залежність, і призначена виключно для повнолітніх курців, які невмотивовані на відмову від куріння.

Подякувати 🎉