Закупівлі міжнародного рівня: «Укрзалізниця» отримає сертифікат британського інституту CIPS

СЕО компанії IPSM

«Укрзалізниця» до кінця 2020 року повинна отримати міжнародну сертифікацію закупівельної функції Procurement Excellence Award від CIPS. У жовтні директор з питань закупівель АТ «Укрзалізниця» Сергій Довгаленко оголосив про початок такої роботи.

Що ж таке CIPS? І навіщо українським компаніям сертифікація?

CIPS (Chartered Institute of Procurement and Supply) є ключовим провайдером професійного навчання світового рівня у сфері закупівель. Це ланцюжки поставок зі штаб-квартирою у Великобританії. Співтовариство об'єднує понад 200 тисяч професіоналів з усього світу.

Глобальні стандарти CIPS встановлюють еталон того, як повинна працювати функція закупівель та ланцюга постачань компанії на всіх рівнях і в усіх секторах. Рівні сертифікації компаній від Procurement Excellence Programmed від CIPS визнаються у багатьох країнах світу.

У рамках своїх завдань CIPS проводить комплексний аналіз процедур закупівель та управління поставками, ефективності співробітників, відповідності системи закупівель загальній бізнес-стратегії компанії, управління ризиками.

Зарубіжні інвестори, великі грантодавці та просто іноземні компанії воліють співпрацювати з максимально «прозорим» бізнесом. У цьому контексті сертифікація компаній CIPS – це наочна демонстрація всім: з нашою сферою закупівель все в порядку, ми розвиваємося, корупційна складова зведена до мінімуму, з нами можна працювати і довіряти нам. Серед компаній, що мають сертифікат від королівського інституту, є, наприклад, Google і Microsoft. Тому це сприяє поліпшенню ділової репутації.

У рамках своїх завдань CIPS проводить комплексний аналіз процедур закупівель та управління поставками, ефективності співробітників, відповідності системи закупівель загальній бізнес-стратегії компанії, управління ризиками. Важливо, що лише аналітикою справа не обмежується. CIPS також допомагає визначити дієві кроки для підвищення ефективності закупівель та управління поставками на основі міжнародних практик. Цей сертифікат немовби заявляє світу: в компанії правильно налагоджена система закупівель.

За всю історію існування CIPS жодна українська компанія – ані приватна, ані державна – не проходила сертифікацію за їхніми стандартами. «Укрзалізниця» стала першою компанією, яка взяла на себе зобов'язання щодо отримання такого сертифіката. Звісно, не без рекомендацій європейських колег. Сертифікація CIPS є однією з умов Європейського банку реконструкції та розвитку для отримання позик. Логіка проста: комітет ЄБРР позичає/інвестує гроші і, звісно, хоче бути впевненим, що всі вони будуть витрачені за призначенням.

Тільки «Укрзалізницею» справа не обмежиться. Щонайменше ще одна крупна державна компанія планує пройти сертифікацію CIPS. Такий пункт прописаний у презентації «10 кроків на шляху до Європи» компанії «Укренерго» в рамках зустрічі стейкхолдерів.

Що ж треба зробити, щоб отримати сертифікат CIPS?

  1. Пройти оцінку за спеціальною анкетою CIPS, щоб зрозуміти рівень розвитку закупівельної організації.
  2. Розібратися, що потрібно змінити в існуючих процесах, щоб відповідати стандартам.
  3. Внести зміни. Самостійно або за допомогою фахівців з CIPS.
  4. Пройти оцінку ще раз і отримати свій рівень сертифікації – Standard, Silver, Gold і Platinum, який дійсний 2 роки. А починати сертифікацію треба буде з рівня Standard.

Програма вдосконалення закупівель (Procurement Excellence Programme ) CIPS – це незалежна оцінка функції закупівель в компанії. З явних переваг:

  • є глобально визнаною сертифікацією компаній;
  • створює конкурентну перевагу на міжнародній арені та забезпечує прозорість закупівель;
  • максимізує контроль над усіма процесами, що стосуються закупівель;
  • допомагає сконцентруватися на важливій – стратегічній функції закупівель у компанії;
  • розвиває кадри компанії;
  • не гарантує, але часто забезпечує значну економію бюджету компанії, тобто безпосередньо впливає на прибутковість.

Сертифікацію CIPS зазвичай обирає бізнес, який прагне шляхом удосконалення процесу закупівель в компанії не тільки заощадити, але й вибудувати свою ділову репутацію, орієнтуючись на «прозорість» і «сталий розвиток» – важливий світовий тренд, який об'єднує в собі поняття екологічності та етичності.

Будівельна британська компанія Skanska отримала корпоративну сертифікацію CIPS кілька років тому, що дозволило зекономити понад 11 мільйонів фунтів стерлінгів за два роки.

Наприклад, будівельна британська компанія Skanska отримала корпоративну сертифікацію CIPS кілька років тому, завдяки чому зуміла поліпшити свої процеси у виборі постачальників, застосувала передові методи в закупівлі та ланцюжку поставок. Це дозволило їм зекономити понад 11 мільйонів фунтів стерлінгів за два роки. Водночас компанія планує заощадити ще 6 млн в осяжному майбутньому.

І треба розуміти, що це не виняток з правил. Наш досвід показує, що завдяки грамотній оптимізації дійсно можна зменшити витрати в середньому на 30%. Звичайно, цьому має передувати глибокий аудит, покликаний виявити можливі причини неефективності.

Між Україною та Європою в питанні закупівель утворилася прірва, яка потроху починає скорочуватися. Тому зараз особливо важливо не упустити момент. Впевнена, українські фахівці з закупівлі повинні активно почати переймати корисний досвід своїх колег по цеху – як європейських, так і українських.

Найважливіше для сфери закупівель – це актуальність. Щоб залишатися на плаву, фахівцям із закупівель потрібно постійно розвиватися, наша професія повинна почати задавати тон в компанії та стати флагманом впровадження інновацій – за прикладом, скажімо, «Укрзалізниці».

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора