Протягом останніх років Україна переживає справжній «бум» стартапів. Навіть попри повномасштабну війну нові проєкти з’являються один за одним, підкорюючи не лише українські, а й міжнародні ринки. Однак ми маємо бути чесними й розуміти, що виживають далеко не всі ідеї. Хтось вчасно не дбає про організаційну систему, десь бракує фінансування, а дехто робить фатальну помилку, оминаючи «базу» – захист інтелектуальної власності.
Де стартапу захищати свою інтелектуальну власність?
Питання ІР (інтелектуальної власності) – один із ключових активів ринку стартапів. А тому цілком логічно, що реєстрація торгової марки, патентування розробок та оформлення авторських прав – не просто важливі, а обов’язкові дії на шляху до успішної реалізації проєкту. І тут виникає цілком логічне та закономірне питання: а де захищати цю інтелектуальну власність?
Варіантів не так вже й багато: або за кордоном, або вдома – в Україні. Звісно, читачам, які перебувають поза контекстом, може здаватися, що відповідь очевидна. Мовляв, реєструєшся собі в умовних Штатах, патентуєш усі розробки й з легкістю отримуєш не лише фінансування, а й повний ІР-захист, залишаючись українським бізнесом. Але насправді все дещо не так.
Реєстрація компанії в Україні – набагато дешевша
Відмінність починається ще на етапі реєстрації компанії – у грошах. Якщо в Україні така послуга коштуватиме приблизно $200 доларів, то в США вам доведеться заплатити учетверо більше, а в Естонії – удесятеро. Так, ці суми не здаються захмарними, особливо, зважаючи на об’єм потенційних інвестицій, але яскраво демонструють, що реєструвати та захищати свій стартап в Україні банально дешевше.
Крім того, стартапам, які захищені в Україні, легше відстоювати свої права за кордоном. Тут також жодних таємниць: наші ІР-документи діють в усьому світі та визнаються усіма країнами. А отже, «грають» на рівних, а подекуди – успішно перемагають у суперечках з гігантами ринку.
IP-сфера в Україні активно розвивається
У чому ж легкість? Насамперед у гнучкості, оперативності та зрозумілості всіх процесів. Так, ІР-сфера України ще не позбулася всіх бюрократичних «дарунків» минулого, але навіть попри це на реєстрацію ІР вам знадобиться не так багато часу. Й фахівці Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій активно працюють над тим, аби й надалі оптимізувати та діджитилізувати ці процеси.
Ще один аргумент на користь захисту ІР саме в Україні – інвестиційна привабливість, навіть в умовах війни. Україна – в тренді, а фінансування наших розробок і проєктів вже стало репутаційним дофаміном для міжнародних інвесторів.
Погодьтеся, між стартапом «з українським корінням», зареєстрованим у країнах Балтії, та аналогічним бізнесом, що функціонує у Києві, донори нададуть перевагу другому. Адже це – внесок у бюджет та майбутнє країни, яка боронить весь сучасний світ від оскаженілого ворога. До того ж Україна – ідеальна відправна точка для подальшого виходу стартапу на міжнародний ринок. Тут спрацьовують ті самі фактори.
Так ми наблизилися до ще одного аргументу – внеску компанії в економіку країни.
Реєструючи проєкт за кордоном та дбаючи про захист ІР там, ви стаєте платником податків в іншій країні. І навіть якщо на всіх сторінках та банерах компанія ацентуватиме увагу на українському походженні, це залишатиметься виключно складової маркетингової кампанії.
Натомість якщо після цього стартап вирішить вийти зі своїм продуктом на «домашній» ринок – Україні доведеться додатково витрачати кошти на ліцензійні платежі. Адже юридично йдеться вже про іноземний бізнес. Звісно, цей аргумент можна віднести до умовної корпоративної відповідальності та свідомості. Але саме на цьому й базується подальша репутація компанії.
Зрештою, українське законодавство передбачає, що перед виходом на закордонний ринок будь-який стартап має зареєструвати свої ІР права тут, в Україні. Це не новина й не якісь «нещодавні зміни», а буква закону, на яку чомусь ніхто не зважає. Та водночас порушення цієї норми не призводить до юридичної відповідальності. Ця колізія добре відома всім, хто дотичний до питань ІР та реєстрації бізнесу, але може стати відкриттям для компаній, які обрали для себе іншу країну.
Ключове завдання ІР-офісу України – довести бізнесу, що вдома – краще
Та, на щастя, головна ідея України – не обмежувати й карати, а підтримувати й надавати простір для розвитку. Тому, гадаю, очікувати на якісь «драконівські методи» від влади не варто. Ми обираємо інший, складніший, але більш цивілізований шлях – створити всі умови для того, аби бізнесу було комфортно реєструватися й розвиватися вдома.
Сучасна Україна – простір нескінченних можливостей для будь-якого бізнесу. І з кожним роком вимоги до стартаперів стають дедалі легшими та простішими. Однак недостатня комунікація з творцями у попередні роки, на жаль, призвела до масового відтоку за кордон. Замість країни стартапів ми досі ризикуємо перетворитися на банальний інкубатор, що працює навіть не на експорт, а на чужі економіки. Саме тому серед ключових завдань ІР офісу України – довести бізнесу, що вдома – краще. Не словами, а конкретними діями назустріч розробників.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора