Facebook Pixel

Наведи різкість: все про сучасні методи коригування зору

Катерина Бабій
Лікарка-офтальмолог, рефракційний хірург офтальмологічної клініки «Ексімер» в м. Одеса

Як добре бачити й запобігти зниженню якості зору при міопії, далекозорості, астигматизмі чи пресбіопії? Що робити при катаракті? Сьогодні поговоримо про класичні й новітні способи корекції.

Міопія

Поясню, в чому проблема із зором, якщо людина страждає на короткозорість. В разі міопії зображення формується перед сітківкою ока, тому їй добре видно зблизька, із чудовою деталізацією предметів навіть на відстані 2 см. Але далина при цьому страждає: віддаленні об'єкти вона бачить розмито.

Зважаючи на ступінь короткозорості, вік та побажання пацієнта, ми підбираємо вид корекції зору: окуляри, м'які контактні лінзи, лінзи нічного носіння або рефракційну хірургію. Спочатку зазвичай призначаємо окуляри, бо вони прості у використанні і для них немає певних обмежень.

Ще одним варіантом є контактні лінзи — м'які або жорсткі нічні. Таку корекцію можна застосовувати з 5 років за умови, що батьки спроможні привчити дитину користуватися лінзами. Звісно, попередньо на прийомі я детально розповідаю, що і як робити. Лінзи дають якісну чіткість зображення. Поле зору при цьому широке, кількість бічних викривлень й оптичних аберацій невелика. Лінза рухається разом з оком, тому забезпечує різнобічний огляд, що краще, ніж при носінні окулярів.

Рейтинг засобів, які покращують якість зору й забезпечують контроль короткозорості:

  1. Жорсткі нічні лінзи.
  2. М'які контактні лінзи.
  3. Окуляри.

Також при міопії призначається апаратне лікування. Його застосовують як допоміжний метод при надмірній напрузі акомодації, порушенні бінокулярного зору, зоровій втомі та амбліопії. Курс розписує лікар залежно від проблеми, комплекс може складатися з кількох вправ, від 5 до 10. Наприклад, апарат «струмочок» тренує акомодацію — фокусування з близької відстані на дальню, «амбліокор» призначають при амбліопії, є пристрої, що впливають на формування бінокулярного зору.

Якщо пацієнт вже старший за 18 років, протягом 2 років має стабільну короткозорість й анатомічні показники ока в межах норми, йому пропонують лазерну корекцію зору.

Коли ж лазерна корекція неможлива, є інший вид рефракційної хірургії — імплантація факічної інтраокулярної лінзи (ІОЛ). Її імплантують у простір між райдужкою та кришталиком, тим самим зберігається акомодаційна здатність очей.

Астигматизм

Тут проблема зумовлена порушенням сферичності оптичних середовищ ока (рогівки, кришталика). В нормі промені світла, проходячи через оптичні середовища, фокусуються на сітківці в одній точці, що забезпечує чіткість зображення. Коли ж рогівка чи кришталик (або обидва) мають нерівну поверхню, промені не можуть зібратися в одній точці, що призводить до спотворення зображення та спричиняє дискомфорт.

Цю ваду зору, як і у випадку міопії, ми коригуємо окулярами, м’якими та жорсткими контактними лінзами. Залежно від ступеня астигматизму пропонуємо також лазерну корекцію зору чи імплантацію факічних ІОЛ.

М’які контактні лінзи до 5 діоптрій астигматизму можна придбати в оптиках. Високий ступінь астигматизму потребує індивідуального підбору та виготовлення спеціальних лінз — МККЛ (м’яких кастомізованих контактних лінз) чи жорстких склеральних лінз.

Жорсткі склеральні робляться під конкретну рогівку, тому мають максимальну точність, комфорт і досконалий індивідуальний дизайн. Вони призначаються за складних випадків, коли інші варіанти лінз не підходять — в разі високого ступеня астигматизму, кератоконуса, після травми або пересадки рогівки.

При астигматизмі внаслідок кератоконуса ми можемо запропонувати операцію з імплантації стромальних кілець. Спеціальні прозорі кільця встановлюються у товщу рогівки, що робить її оптичну зону рівнішою. Так прибирається астигматизм і покращується якість зору.

Далекозорість

Це порушення гостроти зору (ще називається гіперметропією), за якого зображення через слабку рефракцію фокусується за сітківкою. Людина бачить неоднаково: вдалину картинка чіткіша, зблизька — розмита.

Зір у таких пацієнтів погіршується поступово, але після 30 років ситуація може різко загостритися. А все тому, що через вік знижується природна акомодація — здатність швидко змінювати фокус на предмети, що розташовані на різній відстані від ока. Люди з далекозорістю часто скаржаться на головні болі та швидку втомлюваність очей.

Основні види корекції при гіперметропії — окуляри чи м’які контактні лінзи в комбінації з апаратним лікуванням та виконанням вправ вдома для тренування резервів акомодації.

Також пацієнтам з 18 до 40 років, у яких далекозорість не перевищує 5-6 діоптрій, я пропоную лазерну корекцію зору. Якщо гіперметропія вище 6 діоптрій та є достатня глибина передньої камери ока, можна зробити імплантацію факічної ІОЛ.

Пресбіопія

Пресбіопія, або вікова далекозорість, починає турбувати після 40-42 років. Це вікове погіршення зору виникає через поступове ущільнення кришталика: він стає менш пружним, тому втрачає здатність змінювати форму (збільшуватись) при розгляданні предметів зблизька. В цей період переважно призначають окуляри для роботи на близьку відстань.

Коли вікові зміни кришталика прогресують, гострота зору знижується не тільки на близьку відстань, а й на дальню, понад метр, ми пропонуємо:

  • окуляри для близької та дальньої відстані, або офісні окуляри (забезпечують роботу на близьку та середню відстань, тобто від 20 см до 1,5-2 м), або прогресивні окуляри (покращують гостроту зору від 20 см і до безкраю);
  • м’які контактні лінзи — багатофокусні МКЛ, що покращують зір від 20 см і до нескінченності;
  • лазерну корекцію зору. В «Ексімері», наприклад, ми робимо корекцію за унікальною програмою PresbyMAX;
  • рефракційну заміну кришталика (РЗХ). Ми використовуємо штучні кришталики преміум-класу — мультифокальні ІОЛ або EDOF ІОЛ. Мультифокальні дають чіткий зір на різних відстанях без окулярів. А інтраокулярні лінзи EDOF забезпечують чудовий функціональний зір від 50 см до безкраю, але для близької відстані, менше ніж 30 см, треба використовувати окуляри.

Катаракта

Є результатом вікових змін кришталика. Через ущільнення він втрачає прозорість та еластичність, тому людина отримує нечітке зображення на всіх дистанціях, наче перед очима туман.

На жаль, до офтальмологів часто звертаються вже зі зрілою катарактою, коли кришталик повністю мутніє й набуває матового чи перламутрового відтінку. Тоді око сприймає тільки світло й людина не має форменого зору.

У таких випадках ми призначаємо оперативне лікування: факоемульсифікацію катаракти з імплантацією штучного кришталика. Помутнілий кришталик видаляється, а замість нього імплантується ІОЛ.

Залежно від бажання та за показниками ока ми можемо рекомендувати моно- або мультифокальну ІОЛ. Якщо є астигматизм, це також береться до уваги під час розрахунку кришталика.

Короткий висновок

Наостанок хочу зауважити: яким би порушення зору не було, не зволікайте відвідати спеціалізовану клініку, щоб зробити комплексну діагностику, підібрати відповідний метод корекції та варіант лікування.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]