Відповідаючи на запитання, що важливіше – пасивний дохід сьогодні чи примножений капітал у перспективі 10 років, – більшість українців обрали б перший варіант. І це не дивно, адже нашим людям доводиться жити у непрості часи і сьогоднішнім днем. Однак, якщо подивитися назад і пригадати, а що ж відбувалося у житті 7-10 років тому, розумієш, що події не такі вже й далекі, і час загалом пролетів дуже швидко. Особисто для мене беззаперечна перевага – на боці «завтрашнього» капіталу. Чому так? Давайте розбиратися.
Чому «завтра» краще ніж «сьогодні»?
Найперше, варто пам’ятати, що кожен випадок унікальний: у кожного з нас свої цілі та пріоритети, й відповідно – свій шлях. Але якщо ви не пенсіонер з достатнім рівнем заощаджень, якому головне зберегти, ваше завдання – нарощувати капітал (інвестувати у активи росту).
Пасивний прибуток (ріст вашого портфелю), який продовжує бути інвестованим, а не витрачається на «хотілки» сьогодення, допомагає пришвидшити створення капіталу.
Як формують пасивний дохід українці?
Якщо говорити простими словами, пасивний дохід – це плата за те, що ви даєте свій капітал в оренду державі, фінансовим установам, корпораціям тощо. У довоєнний період українці надавали перевагу інвестиціям в нерухомість, де отримувана орендна плата виступала «надійним» пасивних доходом.
Не менш популярним методом були банківські депозити.
І сьогодні 15-16% річних приваблюють окремих громадян, однак нестабільність вітчизняної валюти змушує замислитися над доцільністю такого роду доходу. Після початку повномасштабної війни в Україні набули популярності військові облігації ОВДП (Облігації внутрішніх державних позик України). Такі цінні папери приваблюють, як мінімум, двома аспектами: вони не оподатковуються і гарантуються Міністерством фінансів України. Просто кажучи – це найбільш надійний актив з доступних в Україні. На жаль, попри широкий піар цього активу державою, чимало українців досі віддають перевагу звичним банківським депозитам.
Тут важливо не забувати про закордонні ринки, які традиційно відомі своїми низькими ризиками в контексті юрисдикції, гарантій, наявності широкого вибору. Особисто я, як інвестор, віддаю перевагу фондовому ринку США для системного створення капіталу.
Яку стратегію обрати для пасивного доходу?
Від стартового капіталу залежить стратегія інвестування. Якщо коштів достатньо ($100.000-200.000), можна сміливо «йти у дивіденди» – назвемо це Стратегія 1: рентна. Якщо ви починаєте з $1000-2000, варто сконцентруватися на нарощуванні капіталу, Стратегія 2: ріст.
У першому випадку ми матимемо справу зі стратегією дивідендів або купонів, у другому – стратегією росту через акції та ETF.
Як показує моя практика роботи з клієнтами, при правильному формуванні та управлінні портфелем приріст загального капіталу може сягати і 25%, і 40% за рік. Це найрезультативніші кейси з мого клієнтського портфоліо, які не можуть не надихати.
Капітал потрібно зберігати і примножувати, він має працювати сьогодні заради вашого «завтра».
Пасивний дохід може по-різному формуватися і по-різному використовуватися. Головне – мати стратегію і підтримку надійного фінансового консультанта, поглиблювати свої знання у сфері інвестицій та своєчасно декларувати прибуток, щоб не мати проблем з державними органами у майбутньому.