Facebook Pixel

«Відповідальність — is a new black»: як досягати бізнес-цілі, роблячи при цьому добро

Влада Миколюк
Засновниця PR-агенції PRoector

Сьогодні я хочу поговорити про CSR-інструменти, за допомогою яких ви можете зробити будь-який свій проєкт вражаючим та медіапомітним. При цьому навіть з мінімальним бюджетом. А в якості надихаючих прикладів розглянемо кейси від гігантів АВ-метал груп, Interpipe та інших.

Що таке CSR

CSR — це корпоративна соціальна відповідальність (Corporate Social Responsibility або ESG, SIM тощо). Це така діяльність компанії, яка передбачає відповідальність за вплив її бізнес-рішень і діяльності на суспільство та довкілля.

Як саме цей вплив відбувається/не відбувається:

 1. Через прозору та етичну бізнес-поведінку (напр., Softserve оплатили податки на рік вперед, аби підтримати Україну у війні, а склозавод Liberta перші пів року війни замість скла робив їжаки на блокпости).
 2. Виробництво товарів з огляду на екологічні наслідки (напр., чотри роки тому Biosphere першими випустили сміттєві пакети з кукурудзи, а Work.ua перевів 20К клієнтів на ел. документообіг — це 18 дерев на рік).
 3. Активну участь у житті суспільства (напр., Noosphere взяла під опіку розбитий Планетарій, аби зробити його надсучасним місцем натхнення для майбутніх космонавтів).

CSR — це історія про те, як досягати комерційних цілей, при цьому роблячи добро

Корпоративна соціальна відповідальність — коли організація турбується і про бізнес-цілі (в т. ч. HR, PR), і про світ — запускаючи кампанії, які говорять про важливі соціальні й культурні проблеми, та допомагаючи їх розв’язати.

Приклад 1: металопрокатна компанія «АВ метал груп» побудувала шелтери для 1000 родин переселенців прямо на своїх металобазах по всій країні.

 • Досягнута бізнес-мета: «АВ метал» вирішив питання з релокейтом власних співробітників.
 • Досягнута HR-мета: майбутні інженери знають про АВ як про відповідального працедавця.
 • Досягнута PR-мета: 25 нац. ЗМІ розповіли про цю ініціативу.
 • Досягнута Social-мета: інші металопрокатні компанії почали впроваджувати таку ініціативу.

Приклад 2: завод Interpipe перетворив радянські занедбані кабінети праці в 20 школах міста на надсучасні роботизовані лабораторії для юних мехатроніків.

 • Бізнес-мета: потрібні заводу майбутні мехатроніки на уроках праці замість «стругати лобзік» опановуватимуть обладнання таке, як на сучасному заводі.
 • HR-мета: лабораторії брендовані Interpipe фіксують у молодого покоління асоціацію, що після школи працювати краще сюди, бо тут піклувались ще зі школи.
 • Social-мета: зменшення розриву між вимогами сучасного ринку та можливостями середньої освіти в Україні.
 • PR-мета: нац. PR-кампанія Meet the engineer, де Interpipe постає як головна українська кузня інженерних кадрів у 50+ ЗМІ.

Але при чому тут успіх бізнесу?

Покупці-міленіали (1981-1996) перехоплюють естафету у бебі-бумерів (1946 — 1964). Їх економічна поведінка за опитуванням Forbes USA така:

 • 73% надають перевагу веденню бізнесу з брендами з просоціальними посиланнями.
 • 75% міленіалів заявили, що готові витрачати більше на продукти екологічно чистих брендів.
 • 81% міленіалів очікують, що їхні улюблені компанії опублікують публічні заяви про їхнє корпоративне громадянство.
 • Згідно з дослідженням у Школі бізнесу Хааса в Берклі в Каліфорнії, дев’ять із десяти міленіалів змінили б бренди на бренди, пов’язані з соц. справою!

А як щодо НЕ міленіалів?

 • 40% покоління зет також вимагає змін.
 • Дві третини молодих людей сказали, що вони припинили купувати у брендів, які не відповідають їхнім цінностям, а 40% сказали, що подумають про це.
 • 86% американців вважають, що бренди повинні займати позицію щодо соціальних питань, брендам настав час поглибити свій маркетинг соціального впливу.

Шість правил гарного тону у CSR

1. Open CSR: роби співробітників, клієнтів, підписників, симпатиків активними учасниками свого CSR. 75% міленіалів хочуть, аби компанії залучали їх до своїх добрих справ. бо хочуть отримати можливість відплатити — чи то даруючи свій час, чи гроші.

 • Приклад 1: девелоперська компанія 1 побудувала 50 бомбосховищ
 • Приклад 2: компанія 2 побудувала 50 бомбосховищ і запросила молодих митців перетворити їх на арт-об’єкти

CSR має бути пов'язаним із діяльністю компанії.

 • Приклад 1: IT Dnipro community «перепрошили» знання та обладнання для 100 зв'язківців у ЗСУ
 • Приклад 2: Work разом із «Азовом» запустили кампанію «Війську потрібні різні професії», аби залучати кваліфікованих спеців саме там, де потрібні їхні знання: від стрільців до кухарів, від парамедиків до водіїв, від операторів БПЛА до екскаваторників

CSR має бути грою в довгу.

 • Приклад: 2023 експертка з нерухомості ініціює перший проєкт про відбудову Дніпропетровської обл. Comeback Home. 2024-го року цей проєкт починають підтримувати влада, бізнес, блогери.
 • Чому: в середньому потрібно 5-8 контактів, перш ніж симпатик зробить будь-яку дію.

Будь послідовним. Перш ніж pr-агенція PRoector підписала петицію про заборону компаній, які не вийшли з ринку рф, ми самі відмовились від усіх контрактів з партнерами рф.

Time to market. Хороші кампейни завжди «в точку». Чи є доречною експлуатація тези «наступний рік буде роком перемоги» в новорічних «вогниках»? Чи є доречною маніпулювання на темі «поки ти чекаєш, можливо саме ця розмова наближає нас до перемоги»?

Давай надію, а не накривай депресією. Соціальні кампейни дають надію — і роблять щось для того, щоб це були не пусті слова.

Замість постійно маніпулювати на почутті провини («поки ти п’єш коктейль — захисник в холодному окопі»), краще — «один коктейль тобі, інший захисникові на дрон».

 • Приклад: бренд білизни brabrabra.

Як партнеритись у CSR, аби залучати ще більшу аудиторію до свого бізнесу?

«Еклектичні» колаборації: поєднуйте непоєднуване.

Приклади:

 • Pr-агенція PRoector + БФ + банк + IT+ КвітОптТорг = Велика квіткова барахолка забезпечила нову стоматологію у інтернат.
 • Pr-агенція PRoector + міська влада + азіатський ресторан = Перший азійський новий рік у Дніпрі.


Як вимірювати вплив CSR

Бренд-рівень. Тут треба порахувати кількість продажів після активації та частку ринку компанії.

 • Приклад: ми запропонували громаді весь вересень купувати каву в кав’ярні «Цікава кава» і кожні 10 чашок кави = 1 посаджена райська яблуня в новому парку у жовтні.
 • Результат: +35% покупок у вересні, + 32% у жовтні, + 27% у листопаді.

HR-рівень. Оцінюємо, наскільки команда задоволена результатом.

Коли співробітники хочуть розповідати, що вони з твоєї компанії, а потенційні кандидати на співбесіді згадують соц. прояви, про які вже знають.

PR- рівень. Охоплення, взаємодії та реакції на кампейн + earned media — згадки в медіа, про які ти не домовлявся та за які не платив.

Державний рівень. Найбільш важливий рівень, який показує, чи сформував твій кампейн новий соціальний патерн — та чи вплинув на щось локально або глобально.

 • Приклад: після акції «Чистодяка» нам зателефонували із Запоріжжя, Харкова, Новомосковська та Києва з проханням поділитись «франшизою» кампейна для втілення її у цих містах.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]