Сьогодні я хочу поговорити про CSR-інструменти, за допомогою яких ви можете зробити будь-який свій проєкт вражаючим та медіапомітним. При цьому навіть з мінімальним бюджетом. А в якості надихаючих прикладів розглянемо кейси від гігантів АВ-метал груп, Interpipe та інших.
Що таке CSR
CSR — це корпоративна соціальна відповідальність (Corporate Social Responsibility або ESG, SIM тощо). Це така діяльність компанії, яка передбачає відповідальність за вплив її бізнес-рішень і діяльності на суспільство та довкілля.
Як саме цей вплив відбувається/не відбувається:
- Через прозору та етичну бізнес-поведінку (напр., Softserve оплатили податки на рік вперед, аби підтримати Україну у війні, а склозавод Liberta перші пів року війни замість скла робив їжаки на блокпости).
- Виробництво товарів з огляду на екологічні наслідки (напр., чотри роки тому Biosphere першими випустили сміттєві пакети з кукурудзи, а Work.ua перевів 20К клієнтів на ел. документообіг — це 18 дерев на рік).
- Активну участь у житті суспільства (напр., Noosphere взяла під опіку розбитий Планетарій, аби зробити його надсучасним місцем натхнення для майбутніх космонавтів).
CSR — це історія про те, як досягати комерційних цілей, при цьому роблячи добро
Корпоративна соціальна відповідальність — коли організація турбується і про бізнес-цілі (в т. ч. HR, PR), і про світ — запускаючи кампанії, які говорять про важливі соціальні й культурні проблеми, та допомагаючи їх розв’язати.
Приклад 1: металопрокатна компанія «АВ метал груп» побудувала шелтери для 1000 родин переселенців прямо на своїх металобазах по всій країні.
- Досягнута бізнес-мета: «АВ метал» вирішив питання з релокейтом власних співробітників.
- Досягнута HR-мета: майбутні інженери знають про АВ як про відповідального працедавця.
- Досягнута PR-мета: 25 нац. ЗМІ розповіли про цю ініціативу.
- Досягнута Social-мета: інші металопрокатні компанії почали впроваджувати таку ініціативу.
Приклад 2: завод Interpipe перетворив радянські занедбані кабінети праці в 20 школах міста на надсучасні роботизовані лабораторії для юних мехатроніків.
- Бізнес-мета: потрібні заводу майбутні мехатроніки на уроках праці замість «стругати лобзік» опановуватимуть обладнання таке, як на сучасному заводі.
- HR-мета: лабораторії брендовані Interpipe фіксують у молодого покоління асоціацію, що після школи працювати краще сюди, бо тут піклувались ще зі школи.
- Social-мета: зменшення розриву між вимогами сучасного ринку та можливостями середньої освіти в Україні.
- PR-мета: нац. PR-кампанія Meet the engineer, де Interpipe постає як головна українська кузня інженерних кадрів у 50+ ЗМІ.
Але при чому тут успіх бізнесу?
Покупці-міленіали (1981-1996) перехоплюють естафету у бебі-бумерів (1946 — 1964). Їх економічна поведінка за опитуванням Forbes USA така:
- 73% надають перевагу веденню бізнесу з брендами з просоціальними посиланнями.
- 75% міленіалів заявили, що готові витрачати більше на продукти екологічно чистих брендів.
- 81% міленіалів очікують, що їхні улюблені компанії опублікують публічні заяви про їхнє корпоративне громадянство.
- Згідно з дослідженням у Школі бізнесу Хааса в Берклі в Каліфорнії, дев’ять із десяти міленіалів змінили б бренди на бренди, пов’язані з соц. справою!
А як щодо НЕ міленіалів?
- 40% покоління зет також вимагає змін.
- Дві третини молодих людей сказали, що вони припинили купувати у брендів, які не відповідають їхнім цінностям, а 40% сказали, що подумають про це.
- 86% американців вважають, що бренди повинні займати позицію щодо соціальних питань, брендам настав час поглибити свій маркетинг соціального впливу.
Шість правил гарного тону у CSR
1. Open CSR: роби співробітників, клієнтів, підписників, симпатиків активними учасниками свого CSR. 75% міленіалів хочуть, аби компанії залучали їх до своїх добрих справ. бо хочуть отримати можливість відплатити — чи то даруючи свій час, чи гроші.
- Приклад 1: девелоперська компанія 1 побудувала 50 бомбосховищ
- Приклад 2: компанія 2 побудувала 50 бомбосховищ і запросила молодих митців перетворити їх на арт-об’єкти
CSR має бути пов'язаним із діяльністю компанії.
- Приклад 1: IT Dnipro community «перепрошили» знання та обладнання для 100 зв'язківців у ЗСУ
- Приклад 2: Work разом із «Азовом» запустили кампанію «Війську потрібні різні професії», аби залучати кваліфікованих спеців саме там, де потрібні їхні знання: від стрільців до кухарів, від парамедиків до водіїв, від операторів БПЛА до екскаваторників
CSR має бути грою в довгу.
- Приклад: 2023 експертка з нерухомості ініціює перший проєкт про відбудову Дніпропетровської обл. Comeback Home. 2024-го року цей проєкт починають підтримувати влада, бізнес, блогери.
- Чому: в середньому потрібно 5-8 контактів, перш ніж симпатик зробить будь-яку дію.
Будь послідовним. Перш ніж pr-агенція PRoector підписала петицію про заборону компаній, які не вийшли з ринку рф, ми самі відмовились від усіх контрактів з партнерами рф.
Time to market. Хороші кампейни завжди «в точку». Чи є доречною експлуатація тези «наступний рік буде роком перемоги» в новорічних «вогниках»? Чи є доречною маніпулювання на темі «поки ти чекаєш, можливо саме ця розмова наближає нас до перемоги»?
Давай надію, а не накривай депресією. Соціальні кампейни дають надію — і роблять щось для того, щоб це були не пусті слова.
Замість постійно маніпулювати на почутті провини («поки ти п’єш коктейль — захисник в холодному окопі»), краще — «один коктейль тобі, інший захисникові на дрон».
- Приклад: бренд білизни brabrabra.
Як партнеритись у CSR, аби залучати ще більшу аудиторію до свого бізнесу?
«Еклектичні» колаборації: поєднуйте непоєднуване.
Приклади:
- Pr-агенція PRoector + БФ + банк + IT+ КвітОптТорг = Велика квіткова барахолка забезпечила нову стоматологію у інтернат.
- Pr-агенція PRoector + міська влада + азіатський ресторан = Перший азійський новий рік у Дніпрі.
Як вимірювати вплив CSR
Бренд-рівень. Тут треба порахувати кількість продажів після активації та частку ринку компанії.
- Приклад: ми запропонували громаді весь вересень купувати каву в кав’ярні «Цікава кава» і кожні 10 чашок кави = 1 посаджена райська яблуня в новому парку у жовтні.
- Результат: +35% покупок у вересні, + 32% у жовтні, + 27% у листопаді.
HR-рівень. Оцінюємо, наскільки команда задоволена результатом.
Коли співробітники хочуть розповідати, що вони з твоєї компанії, а потенційні кандидати на співбесіді згадують соц. прояви, про які вже знають.
PR- рівень. Охоплення, взаємодії та реакції на кампейн + earned media — згадки в медіа, про які ти не домовлявся та за які не платив.
Державний рівень. Найбільш важливий рівень, який показує, чи сформував твій кампейн новий соціальний патерн — та чи вплинув на щось локально або глобально.
- Приклад: після акції «Чистодяка» нам зателефонували із Запоріжжя, Харкова, Новомосковська та Києва з проханням поділитись «франшизою» кампейна для втілення її у цих містах.