Facebook Pixel

Як допомогти дитині адаптуватися до переїзду: поради від психолога

Наталія Мирошніченко
Психолог МЦ «Лелека»

Через повномасштабне вторгнення мільйони українців були змушені покинути свої домівки та будувати нове життя у більш безпечних місцях. Переїзд до нового місця проживання завжди супроводжується стресом, надто — якщо він спонтанний та вимушений, а особливо — для дітей. Втрата звичного оточення, нові обставини та розлука з друзями можуть стати джерелом тривоги для малюків та підлітків.

Що робити, щоб допомогти дитині впоратися зі стресом від зміни місця проживання?

Як підтримати дитину під час адаптації?

Кожна дитина унікальна, тож реакції та швидкість адаптації на новому місці також будуть індивідуальними. Однак декілька загальних порад можуть допомогти скоротити період звикання:

  • Створіть середовище підтримки для дитини. Будьте готові багато говорити, розвіювати страхи та виявляти розуміння.
  • Збережіть деякі речі, які асоціюються з домом. Це можуть бути улюблені іграшки, декор чи постільна білизна. Наявність звичних речей чи підтримка звичних ритуалів посилює відчуття безпеки та може зменшити тривожність дитини.
  • Розмовляйте: поясніть дитині, чому ви переїжджаєте та що вона може очікувати в новому місці. Будьте відкриті для спілкування та поясніть, що переїзд — це нові можливості та пригоди.
  • Зробіть переїзд позитивним досвідом. Запропонуйте познайомитися з новою місцевістю за допомогою карт та фотографій. Проводьте час на місцевих майданчиках або в парках, дозволяючи дитині спілкуватися з іншими дітьми та знаходити нових друзів.
  • Проводьте більше часу разом з дитиною, спілкуючись та граючись. Це допоможе зняти тривожність та забезпечити їй підтримку.
  • Старшим дітям важливо дати можливість брати участь у рішеннях про переїзд та організацію нового життя. Це допоможе зберегти самооцінку та впевненість. Допоможіть підлітку знайти нові можливості для соціальних зв'язків, такі як участь у спортивних командах або гуртках.

Як пояснити дитині необхідність переїзду?

Відкрите та чесне спілкування з дитиною — це ключовий елемент в адаптації.. Батькам слід відповідати на всі питання чесно та з розумінням. Важливо вислуховувати почуття дитини та намагатися зрозуміти її погляд на ситуацію.

Коли переїзд вимушений і пов’язаний зі важкими обставинами, наприклад, війною, може бути складно пояснити дитині причини. Проте зробити це — надзвичайно важливо.

Адаптуйте пояснення до віку дитини. Наприклад, дитині молодшого віку можна сказати:

Quote«Любий/люба, ми зараз не можемо повернутися додому, тому що там неспокійно. Це, як коли у нас дуже гучна гроза, і нам потрібно залишитися в безпечному місці до тих пір, поки гроза не пройде».

Старшій дитині можна надати більш детальне пояснення, наприклад:

Quote«Розумію, що ти дуже хочеш повернутися додому, але зараз там небезпечно через конфлікт, який триває. Війна — це коли люди розв’язують проблеми насильством. Ми зараз маємо залишитися в безпечному місці, доки ситуація не стабілізується».

Не менш важливо бути відвертими з дитиною підліткового віку. Пояснити ситуацію можна таким чином:

Quote«Ситуація в нашому рідному місті/країні зараз дуже складна через війну. Повернення додому неможливе, оскільки там є небезпека для нашої безпеки. Ми маємо залишитися в безпечному місці та допомагати один одному подолати цей важкий час».

У деяких випадках повернення додому може бути неможливим: якщо місто окуповане або зруйноване житло. У такій ситуації важливо відкрити розповісти про це дитині, надати їй можливість висловити свої почуття, а також забезпечити її максимальною підтримкою.

Важливим етапом адаптації на новому місці є звикання дитини до садочка чи школи. Нове середовище також може бути джерелом стресу. Тому батькам варто допомогти дитині адаптуватись, водночас проводити з нею більше часу, заохочуючи до спілкування з іншими дітьми та надаючи підтримку у розв’язанні проблем.

Підлітки під час переїзду можуть демонструвати більш виражені негативні емоції та тривожність. Важливо давати дитині можливість відкрито виявити свої почуття, заохочувати її до побудови нових та водночас збереження старих соціальних зв’язків.

Останнє, про що варто пам’ятати — це турбота про себе. Саме батьки залишаються головною опорою для дитини у часи переживань, тому від їхнього морального стану часто залежить і настрій дитини. Не забувайте піклуватися про себе та підтримувати одне одного!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]