Facebook Pixel

Війна влади із зеленою енергетикою: програють усі, а найбільше – кожен з нас

Іван Надєїн
Засновник групи компаній «Укртепло»

Здається, в Україні немає більших «хапуг» за інвесторів і власників об’єктів зеленої енергетики. «Пролобіювали високі тарифи», «грабують населення», «наплювати на країну».

Ви серйозно?

Камон!

Зараз точно 2020-й рік, а не 1921-й? При владі «зелені» чи, можливо, «червоні»?


Не хочу нікого ні в чому звинувачувати, але останнім часом українська влада відчутно «полівішала» і почала поводитися, як рейдер-комуніст. Але ж ми начебто будуємо сучасну ринкову економіку? Беремо приклад з Німеччини, Польщі, а не з Венесуели чи Росії. Так?

Тоді чому влада тримає пістолет біля скроні інвесторів і ось-ось натисне на спусковий гачок?

Якщо хтось вважає, що ситуація, яка склалася в енергетиці, його не стосується, то повідомлю погані новини: ще й як стосується. Програють усі.

Поясню чому.

  • Інвестиції

В українську зелену енергетику вклали понад $10 млрд. Лише торік ця сума склала близько $4 млрд. Однак на цьому можна ставити крапку. Кілька місяців маніпуляцій і залякувань відбили бажання щось вкладати в наші відновлювані джерела.

  • Довіра

Тут все очевидно. Як можна довіряти владі/країні, яка не виконує взяті на себе зобов’язання, не платить гроші за вироблену електроенергію, заганяє виробників до боргової ями та ще й хоче «заднім числом» змінити правила гри?

  • Техногенні катастрофи та дефіцит електроенергії

Можливо, хтось не в курсі, але зараз ми просто експлуатуємо те, що будувалося ще за часів радянської влади.

QuoteЯкщо хтось вважає, що ситуація в енергетиці його не стосується, то помиляється – ще й як стосується. Програють усі.

Потужності ТЕС і ТЕЦ зношені більше ніж на 80%. Уже через 5-10 років нам потрібно буде починати виводити з експлуатації блоки АЕС. Як ми вироблятимемо електроенергію, якщо старе потрібно буде закривати, а нового не буде?

Нові сонячні, вітрові та інші електростанції за деякий час могли б замінити старі генеруючі потужності.

Могли б, але чи замінять? Поки що незрозуміло, як влада вирішуватиме питання модернізації усієї енергетичної інфраструктури без коштів інвесторів. Стратегії — немає.

  • Технології

Відновлювана енергетика є однією з найтехнологічніших. Тут щомісяця з’являється щось нове. Компанії по всьому світу працюють над тим, щоб здешевити вартість виробництва і підвищити власну ефективність.

Відмовляючись від зеленої енергетики, ми перетворюємося на таке собі «Сомалі XXI століття». Чесно кажучи, я знаю лише одну країну, яка публічно проти переходу на відновлювані джерела та воліє зупинити час. Це Росія. Ми точно хочемо бути схожими на своїх сусідів?

  • Екологія та здоров’я людей

Увесь цивілізований світ працює над тим, щоб зменшити викиди в атмосферу і стати кліматично нейтральними. За даними ВООЗ, хвороби, спричинені забрудненим повітрям, щорічно вбивають близько 7 млн чоловік.

Ми й далі хочемо спалювати вугілля, мазут? Чи все ж таки будуватимемо екологічно чисті електростанції та збережемо життя сотень тисяч українців?

QuoteУ війні влади із зеленою енергетикою програють не інвестори.

Ми скільки завгодно можемо вірити у байки про дешевий сир у мишоловці або у низькі тарифи на електроенергію (найнижчі у Європі). Але рано чи пізно за все доведеться платити.

Вибір за нами. Особисто я переконаний, що у війні влади із зеленою енергетикою програють не інвестори.

Програє кожен з нас і вся країна. Інвестори врешті-решт знайдуть можливість повернути втрачене. Якщо не тут, то деінде. Така природа підприємництва. А ось Україна може залишитися на узбіччі нової світової енергетики.

Така ціна популізму та необдуманих рішень.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора