Вічні навички: чому тільки етика може бути головною основою будь-якого успішного бізнесу

Вміння спілкуватися, емоційний інтелект і здатність швидко перебудовуватися в непередбачуваних умовах — три найважливіших навички для успіху в сучасному світі і в майбутньому. Ці навички настільки важливі, що найпрогресивніші університети і школи намагаються розвивати у своїх вихованців саме ці якості.

Кращі бізнесмени світу говорять про найважливішому навику, який, на їхню думку, лежить в основі побудови успішного бізнесу: без закладених в основу корпорації правил, близьких до загальнолюдських стандартів, довгостроковий успіх неможливий.

Між тим, кращі бізнесмени світу говорять також і про іншу найважливішу навичку, яка, на їхню думку, лежить в основі побудови успішного бізнесу. Що без закладених в основу корпорації правил, близьких до загальнолюдських стандартів, довгостроковий успіх неможливий. Про це говорить один із кращих бізнесменів світу за версією Forbes, Михайло Фрідман, називаючи 10 заповідей в основі успіху як бізнесу, так і міжособистісних відносин. У своїх інтерв'ю він неодноразово підкреслює, як важливо дотримуватися етичних правил і моральних принципів.

Один з найкращих банкірів планети, президент Rothschild Conseil International (1999-2004), партнер Maison Lazard et Cre, заступник директора Credit Industriel et Commercial Жан П'єр Сальтьєль, в одному з інтерв'ю зі мною називає моральні цінності одним з головних питань, яке буде винесено на світову арену.

Чому найуспішніші люди світу звертають нашу увагу на етику?

Очевидно, що гучні скандали і сильний вплив громадської думки на долі найбільших корпорацій зобов'язують до дотримання, хоча б зовнішньо, найпростіших норм. Але я думаю, що справа не тільки в ризику покарання, а й у високоінтелектуальному дарі грати за не збоченими правилами. Адже будь-яке спотворення і будь-яка інтерпретація все одно будуть розкриті, і за банальними законами фізики, які в якомусь сенсі застосовуються і в економіці, сила протидії дорівнює силі дії.

Я — іудейка, і з великим трепетом ставлюся до єврейських правил ведення бізнесу. Які для незнайомих з Торою людей можуть здатися понад-етикою, або навіть такими, що суперечать сучасним законам конкуренції. Наприклад, у Талмуді сказано, якщо Талмід Хахам (мудрий учень, знавець Тори) приходить на ринок, то інші продавці повинні прибирати свій товар, щоб дати можливість мудрецю Тори заробити в першу чергу.

Тому що добра роль в суспільстві цього мудреця настільки цінна, що всім вигідно, щоб він добре продав товар і в доброму гуморі продовжив вчити Тору і навчати інших людей. Напевно, некоректно порівнювати мудреців Тори з інтелігенцією, але, по-хорошому, всі ділки повинні були відступити, і дати можливість інтелігенції, яка наважилася вступити в бізнес, заробити і на наших теренах ще на початку 1990-х.

Зрештою, не кожен учений рветься на ринок продавати і заробляти. Але якщо вже така людина вирішив спробувати себе в справі, то варто на рівні суспільного договору дати йому фору.

Саме так роблять у США, розвиваючи венчурну економіку та Кремнієву долину, де мудреці сучасної науки отримують фору для створення найбільш успішних компаній. Так роблять і в Ізраїлі, де вчені мають доступ до комфортних умов для створення нових продуктів і навіть цілих ринків.

І якби на території колишнього Союзу люди керувалися в справах і відносинах не відсутністю будь-яких принципів і сьогоденною ілюзією інтересу, а думали про майбутнє, тут була б зовсім інша країна. Зрештою, не кожен учений рветься на ринок продавати і заробляти. Але якщо вже така людина вирішила спробувати себе у бізнесі, то варто на рівні суспільного договору дати їй фору.

Можливо, вчений створить не просто успішний бізнес, а компанію, яка стане однією з основ світового успіху всієї країни. Але для цього в основі суспільного договору повинні лежати мораль і повага.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора