Facebook Pixel

Усе серйозно: як провідні країни (і не тільки) готуються стати кліматично нейтральними

Іван Надєїн
Засновник групи компаній «Укртепло»

Схоже, 2020-й рік стане одним з переломних моментів нашої історії. Кожен день ми бачимо, як змінюється світ. Із застарілої операційної системи – на основі викопних видів палива – він переходить на поновлювані джерела енергії і нову, кліматично нейтральну модель економіки.


Кілька важливих маркерів, на які слід звернути увагу.

European Green Deal

Наприкінці минулого року ЄС поставив перед собою нове мегазавдання – у найближчі 30 років стати першим кліматично нейтральним континентом. Тобто повністю компенсувати викиди СО2, що потрапляють в атмосферу в процесі життєдіяльності.

QuoteХтось сумнівається, що Євросоюз знайде ресурси і крок за кроком почне рухатися до своєї мети? Особисто я – ні.

Це не декларація про наміри і не повітряний замок, а реальна мета для європейської економічної махини. Уже в січні на сайті Єврокомісії з'явився план, в якому є відповіді на два головні питання: а) скільки це коштує? і б) де взяти гроші?

За оцінками фахівців, у найближчі 10 років Європейському союзу потрібно інвестувати в зелений енергетичний перехід не менше $1 трлн, з яких $503 млрд – це бюджет ЄС, а $279 млрд – приватні та державні інвестиції.

Хтось сумнівається, що Євросоюз знайде ресурси і крок за кроком почне рухатися до своєї мети? Особисто я – ні.

Великобританія

Дві важливі новини з Туманного Альбіону, і обидві свіжі, цього року.

Перша – держрегулятор на ринку газу та електроенергії (Ofgem) після критики на свою адресу представив план з досягнення нульового викиду СО2 до 2050 року.

У плані дев'ять пунктів, зокрема, більш адаптивний контроль цін на електроенергію для припливу приватних інвестицій у відновлювану енергетику; зростання морської вітрогенерації в чотири рази; збільшення кількості електромобілів до 10 млн та інші.

Друга новина – старт будівництва на території Великобританії найбільшого в світі морського вітропарку Dogger Bank.

Загальна потужність нового об'єкта – 3,6 ГВт. Вітропарк зможе забезпечити електроенергією 4,5 млн домогосподарств і закрити 5% потреб всієї Великобританії.

Тобто британці, як і вся Європа, нарощують оберти. Мета та ж – 2050 рік.

Німеччина

Ангела Меркель під час виступу на Всесвітньому економічному форумі закликала весь світ об'єднатися заради захисту клімату. Вона знає, про що говорить. Частка відновлюваної енергетики в Німеччині наближається до 50%.

У найближчі тридцять років німці хочуть довести цей показник до 100%, хоча усвідомлюють, що зробити це буде непросто, переважно через розвинену економіку та велику кількість транспорту.

Разом з тим у лютому під час урагану «Сабіна» відновлювальна енергетика Німеччини протягом одного дня встановила новий рекорд продуктивності, забезпечивши більше 75% потреб країни в електриці.

Франція

QuoteЗаява BP означає те саме, якщо б Ford перестав виробляти автомобілі й переключився на велосипеди.

Уже цього року Франція планує зупинити два атомні реактори, і це тільки початок. До 2035 року буде зупинено 14 реакторів, а частка атомної енергетики знизиться з 70% до 50%.

Додатково уряд планує інвестувати 1,8 млрд євро у біогазові проєкти та збільшити на 40% виробництво електроенергії у морських вітропарках.

Уже в найближчі 10 років частка відновлюваної енергетики в країні повинна становити як мінімум третину.

Бізнес

Однак найбільш знаковою новиною за останній час особисто для мене стала заява BP.

Світовий гігант, транснаціональна нафтогазова компанія, яка щодня видобуває мільйони барелів нафти і газу, публічно зобов'язалася стати кліматично нейтральним до 2050 року.

Це означає те ж саме, якщо б Ford перестав виробляти автомобілі і переключився на велосипеди. Або McDonalds у своєму меню замінив гамбургери на молочні каші.

CEO компанії Бернар Луні заявив, що BP хоче завоювати довіру суспільства. Компанія не тільки компенсує свої викиди в розмірі 415 млн тонн СО2 щорічно, але й захищатиме нові підходи до екології.

Хіба це не нова реальність?

Ласкаво просимо!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора