Facebook Pixel

Україна повинна скористатися можливостями від торгової війни США та Китаю

Олег Устенко
радник президента України з економіки

Торгова війна між Пекіном і Вашингтоном не вщухає, що сильно б'є по світовій економіці. Так, через заяву президента США Дональда Трампа ввести з 1 вересня мита в розмірі 10% на імпортовані з Китаю товари вартістю 300 мільярдів доларів. Влада Піднебесної віддала розпорядження державним компаніям про припинення імпорту сільськогосподарської продукції зі Сполучених Штатів.

Коли дві найвпливовіші економіки світу, такі як США і Китай, намагаються навіть просто конкурувати між собою, це вже є достатньою причиною для виникнення ризиків. А якщо мова йде про справжню торговельну війну між цими двома центрами, то це ознака, що незабаром може розпочатись світова економічна криза. Бути в епіцентрі цієї кризи або цих відносин між двома впливовими гравцями достатньо ризиковано навіть у короткостроковій перспективі .

У цю зону ризику потрапляють всі експортно-орієнтовані країни, особливо чутливими є економіки, які спеціалізуються на виробництві сировини, такі як Україна. Вони можуть достатньо серйозно постраждати внаслідок зниження цін на сировинних ринках, що буде достатньо боляче для українського експорту.

Враховуючи те, що Україна експортно-орієнтована країна і 60% українського експорту займає сировинна продукція, то для нашої держави ситуація дуже серйозна. Якщо ціна на сировину знизиться на 10%, то для української економіки це буде мінус 3%.

Звичайно у цій торговельній війні між двома економічними гігантами виникнуть не тільки ризики, але й нові можливості. Китай буде намагатись реалізовувати на інших ринках ту продукцію, яка раніше реалізовувалась на території США. Великим потужним ринком для Пекіна є Європейський Союз. І частина експортних потоків, що йшли на Америку, можуть бути переорієнтовані на Європу. При такому розвитку подій для України є можливість не тільки слугувати транзитним майданчиком для китайської продукції в ЄС, але й розміщення китайських виробництв та підприємств на території нашої держави.

Але тут постає питання чи зможе Україна скористуватися цими новими можливостями. Адже одразу виникає проблема з приводу якості нашого бізнес-клімату, готовності приймати іноземні інвестиції, а особливо такі специфічні, які можуть іти з Китаю.

Україно-американські економічні та торговельні взаємовідносини не зазнають ніяких змін, але можна очікувати переміни на іншому напрямку Китай-Російська Федерація. Пекін буде намагатись продовжувати налагодити співпрацю з Москвою і надалі, враховуючи розмір російської економіки. Також, Китай буде намагатись ще більше інтегруватись в економіку Казахстану, де він є одним з найбільших інвесторів та впливових іноземних гравців.

Сьогодні ситуація почала розвиватись за негативним сценарієм. Тому Україні потрібно слідкувати за розгортанням подій і змінами, які відбуваються у світовій економіці, щоб адаптувати українську стратегію до зовнішніх змін, які відбуваються внаслідок цієї торговельної війни між Китаєм і США.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]