Facebook Pixel

Тренди будівництва в Україні у 2025 році: інвестиційні можливості та прогнози

Віктор Андрухів
співзасновник Fibermix та Savex Minerals

У 2025 році українська будівельна галузь функціонує в адаптивному режимі. Замість загальнонаціонального ринку — три паралельні реальності. Умовна будівельна мапа країни поділилася на прифронтові регіони, центральну Україну та захід. І в кожній зоні будівельний ринок має свою логіку, виклики та точки зростання.

Прифронтові регіони: стабілізація через вторинку і промислову нерухомість

У східних і частково центральних областях (зокрема Харківщина, Дніпропетровщина, Полтавщина) девелоперські плани сьогодні дуже стримані. Нові проєкти стартують рідко — здебільшого добудовуються ті, що були запущені до 2022 року. Забудовники уникають ризику, інвестори — теж.

Зате активно працює вторинний ринок. Попит на готове житло з ремонтом — стабільний. Це той сегмент, який люди обирають за впевненість: «заїхав і живеш». Такі об'єкти розкуповуються охочіше, адже все готове і зрозуміле, не треба чекати добудови.

Певне пожвавлення відчувається і в офісному сегменті. Попри періоди застою, пов’язані спочатку з ковідом, а потім і з війною, бізнес поступово повертається до офлайнового формату роботи. У деяких містах вже почали знову здавати офіси, які ще кілька років тому стояли порожніми.

Центральна Україна: житло і хаби для бізнесу

У Києві та прилеглих регіонах триває активна забудова. У фокусі – не елітні ЖК, а доступні за ціною квартали у спальних районах та виробничо-логістичні об’єкти.

Житлові проєкти масштабні — будуються цілі квартали. Ціновий сегмент — $1000–$1200 за квадратний метр. Розкішних комплексів з дорогим дизайном значно поменшало. Зате зріс попит на просте, функціональне житло для переїзду з інших регіонів або для тих, хто хоче зафіксувати капітал у стабільному активі.

Інвестори активно вкладаються в таке житло, сподіваючись на зростання його вартості після Перемоги.

Водночас у центрі України активно зростає індустріальна інфраструктура: логістичні хаби, складські приміщення, виробництва. Компанії, що перемістилися з прифронтових територій, шукають тут «точки опори». Цей сегмент формує попит навіть більш активний, ніж житловий.

Загалом по Україні введення в експлуатацію промислових будівель і складів зросло на 16%, до 987 тис. кв. м за підсумками 2024 року. А це лише на 12% нижче, ніж у довоєнному 2021-му.

Західна Україна: турборіст і нова модель девелопменту

Найвищу динаміку сьогодні демонструє Західна Україна. Попит, який сформувався через хвилі внутрішньої міграції, відносну безпеку та розвиток туристичної інфраструктури, створив унікальний для ринку момент. Забудовники скуповують земельні ділянки під котеджні містечка, апарт-комплекси та житло.

Набирає швидкої популярності модуль управляючих компаній. Купуєш апартаменти — і далі вони працюють як інвестиційний інструмент. А все обслуговування, процес здачі в оренду та юридичні аспекти бере на себе управляюча компанія. Інвестор просто отримує свій відсоток.

Ця модель стає все популярнішою як серед девелоперів, так і серед малих інвесторів.

Паралельно йде активна робота з формування індустріальних парків. Львівщина, Закарпаття, Івано-Франківськ стають локаціями для переміщених підприємств. За оренду приміщень тут уже зараз платять по $7 за квадрат — вища ціна, ніж до війни. Але попит не знижується, а відбір орендарів дозволяє формувати сильні економічні кластери.

Перспектива після Перемоги: нова фаза масштабної трансформації

Головне, що об'єднує учасників ринку, — віра в масштабну відбудову.

Майбутня відбудова стала частиною бізнес-стратегії більшості компаній.

Очікується повернення частини населення з західних регіонів до рідних міст. Це змінить географію попиту та перезапустить будівництво на сході й у центрі.

Війна стала бар’єром для західних девелоперів, які в інших умовах могли б уже бути активними гравцями. Це відкриває вікно можливостей для українських компаній, які встигнуть закріпитися до приходу нових великих гравців.

Девелопери прогнозують, що після Перемоги Україна стане новим магнітом для іноземних інвестицій у нерухомість. Порівняння цін — красномовне: у Німеччині житло коштує $3000–$3500 за квадрат, в Україні — $1000–$1200. І після Перемоги — ціни почнуть зростати.

А тому, попри кризу, — зараз найкращий час для українських забудовників.

Український будівельний сектор у 2025 році ринок, що адаптувався до надскладних умов, переосмислює логіку інвестування і попри всі труднощі, працює на економіку країни.

Найбільшим викликом для будівництва залишається нерівномірний розвиток регіонів. Прифронтові області втрачають капітал і попит, тоді як західні — перегріваються через надлишок забудови. Бізнеси на сході й у центрі вимушені балансувати між ризиком і необхідністю зберігати присутність на локальному ринку.

Але попри війну і кризу, конкуренція в будівельному секторі зростає. Саме тому для всіх, хто планував увійти в цю бізнес-нішу зараз саме час. Пізніше знайти своє місце буде складніше.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]