Facebook Pixel

Тіньовий звіт до Звіту Європейської комісії щодо України: ще один крок до членства в ЄС

Іван Городиський
Віцепрезидент АПУ

У вересні 2024 року коаліція громадських організацій, до якої увійшли Лабораторія законодавчих ініціатив, Transparency International Ukraine, Центр прав людини ZMINA, Адвокат майбутнього й Асоціація правників України (АПУ), презентувала Тіньовий звіт до розділу 23 «Правосуддя та фундаментальні права» Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році.

У звіті проаналізовано стан справ, прогрес і проблеми України в таких сферах, як верховенство права, боротьба з корупцією та захист основоположних прав і свобод людини. Також документ містить близько 350 рекомендацій для поліпшення ситуації в зазначених сферах.

Звіт має вкрай важливе значення для подальшого руху України до членства в ЄС. Документ уже спричинив активні обговорення в різних колах, що свідчить про актуальність відображених у ньому проблем.

Розберемось, чому поява цього звіту спричинила бурхливу реакцію деяких спільнот.

Як проходила робота над звітом

Роботу над звітом координувала Лабораторія законодавчих ініціатив — один із найавторитетніших українських аналітичних центрів, який багато років працює над аналітичною підтримкою правових реформ в Україні. Вони надали методологію проведення дослідження й координували його підготовку та фіналізацію.

Проте всі організації — а крім Асоціації правників України та Лабораторії, це ще Transparency International Ukraine, Центр прав людини ZMINA та Адвокат майбутнього — автономно працювали над своїми частинами, робили самостійні висновки, судження, які ґрунтуються на досвіді та баченні їхніх експертів. Кожна організація відповідала за свою частину і не доповнювала чи змінювала частини, які готували інші колеги, за винятком редакційних правок.

Формат роботи над звітом був саме коаліційним: наступного року й надалі можлива ротація чи зміна учасників цієї коаліції, що дозволить забезпечити репрезентативність і залучити інших активних представників українського громадянського суспільства.

Асоціація долучилася до підготовки частини, присвяченої реформуванню правничої освіти. Ця тематика є одним із пріоритетів діяльності АПУ з 2016 року: вже багато років функціонує Комісія АПУ з розвитку юридичної освіти, цього року відбувся перезапуск Секції науковців та освітян, реалізували проєкт із рейтингування правничих шкіл. Насправді можна довго розповідати про нашу роботу й досягнення в цій сфері.

Відповідно, експерти Асоціації визначили ключові аспекти реформування правничої освіти, ґрунтуючись на тогорічних зауваженнях Європейської комісії, розкрили їх та представили висновки й рекомендації, які увійшли в Тіньовий звіт.

Обговорення цього звіту активно триває в різних колах. Такі активні дискусії насамперед свідчать про те, що відображені у звіті теми є актуальними й болючими для нашого суспільства та процесу євроінтеграції. Очевидно, що в багатьох випадках градус обговорень виходить за рамки канонічного визначення поняття «дискусія», і, на жаль, це блокує конструктивну роботу над розв’язанням проблем, відображених у звіті.

Через це хочеться наголосити — зроблені висновки можуть не всім сподобатися. Але вони не є ексклюзивними. Висновки й рекомендації щодо кожної частини вже тривалий час — залежно від моменту появи проблеми — дебатуються в різних форматах.

Можливо, такими моментами гостра реакція спричинена тим, що ці висновки й рекомендації сконцентровані в рамках одного документа. Однак іще раз наголошу — нічого революційного чи радикального в цих висновках немає. Навіть якби не було Тіньового звіту, ці самі висновки прозвучали б в іншій формі, але точно були б озвучені в контексті інтеграції в ЄС.

Тіньовий звіт було презентовано Делегації ЄС в Україні та представникам Єврокомісії, які публічно дали йому високу оцінку, що теж свідчить про рівень його підготовки та професіоналізм залучених експертів.

Більш вимірюваних результатів можна очікувати згодом — у наступних рішеннях і рекомендаціях ЄС для України та євроінтеграційних рішеннях українського уряду.

Які ключові висновки можна зробити щодо стану юридичної освіти в Україні

Я не є скептиком — за останні декілька років відбулося багато позитивних змін щодо забезпечення якості юридичної освіти, перевірки знань випускників, зміни філософії формування навчальних силабусів. Асоціація рада бути серед драйверів цих змін.

Водночас багато питань іще потребують розв’язання, зокрема в частині реформування «відомчих» правничих шкіл, зміни підходів до регламентування державного замовлення для юристів, підвищення ролі професійних асоціацій в акредитації правничих шкіл тощо.

Ці реформи є необхідними не лише як частина вступу України в ЄС, а й для забезпечення високого рівня верховенства права.

Україна не потребує багато юристів — ми потребуємо багато хороших юристів.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]