Facebook Pixel

Спір навколо Приватбанку: все сходиться в одному суді

Ольга Шульга
оглядачка The Page

За останні два дні українські суди прийняли кілька важливих рішень за позовами Ігоря Коломойського проти Приватбанку.

Окружний адмінсуд Києва 5 листопада нарешті передав справу про оскарження націоналізації Приватбанку в Шостий апеляційний суд. Процес був фактично заморожений останні півроку: 18 квітня суд прийняв рішення на користь ексвласника Ігоря Коломойського і визнав націоналізацію протиправною. Незважаючи на те, що Нацбанк оскаржив це рішення ще у травні, документи в апеляційну інстанцію не передавали більше шести місяців.

Згідно з інформацією на сайті Судової влади України, 5 листопада була призначена колегія з трьох суддів, які будуть вести цю справу. Це означає, що вже найближчим часом можна очікувати призначення дати розгляду справи, пояснило The Page джерело в НБУ.

Крім того, 6 листопада Київський апеляційний суд на прохання НБУ зупинив провадження, в якому Коломойський оскаржує своє особисте поручительство за кредитами рефінансування Приватбанку. Як розповіли The Page відразу кілька джерел у Нацбанку, справу зупинено до завершення розглядів щодо націоналізації.

Цією порукою Коломойський у 2015 році гарантував Нацбанку повернення п'яти кредитів рефінансування на 9,2 млрд грн, які були видані Приватбанку ще в 2008-2014 роках.

Суд за цією справою раніше також приймав сторону Коломойського: 20 квітня Печерський райсуд Києва скасував поруку олігарха. Причому рішення суддею було прийняте вночі напередодні дня голосування у другому турі виборів президента. Воно поки що не вступило в силу, адже Національний банк подав апеляцію.

Ще одне аналогічне рішення про зупинення провадження до вирішення питання про націоналізацію 16 жовтня прийняв Господарський суд Києва у справі про повернення акцій Приватбанку ексвласникам. По-суті, суддя також «прив'язала» своє рішення до результатів вирішення спору щодо націоналізації.

«Таким чином ця справа стає фундаментальною, оскільки всі інші розгляди, по-суті, є похідними, – говорить співрозмовник The Page. – Якщо у цій справі буде прийнято рішення на користь держави, то і в інших справах, очевидно, також має бути відмова позивачам на підставі преюдиціальності».

Це означає, що Приватбанку, Нацбанку і Мінфіну більше не треба окремо в кожній справі доводити законність своїх дій у процесі націоналізації. А ексвласники не зможуть їх більше оскаржити.

Наприклад, як у справі про оспорювання договору купівлі-продажу акцій Приватбанку, про яку згадували вище. Адже цей договір був укладений тільки тому, що держава націоналізувала банк, викупивши акції у колишніх власників за символічну 1 гривню.

Тобто все зводиться до того, що сторони йдуть all-in, якщо порівнювати із покером: саме розгляд справи про націоналізацію у апеляційному суді стає вирішальним і для Коломойського, і для держави.

Втім, після цього у сторін (в чию б користь не було рішення – держави чи ексвласників) залишиться ще один етап оскарження – касація у Верховному Суді. І вже від його результату залежить майбутнє, напевно, не лише Приватбанку, але і всієї країни.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]