Спір навколо Приватбанку: все сходиться в одному суді

Ольга Шульга
оглядачка The Page

За останні два дні українські суди прийняли кілька важливих рішень за позовами Ігоря Коломойського проти Приватбанку.

Окружний адмінсуд Києва 5 листопада нарешті передав справу про оскарження націоналізації Приватбанку в Шостий апеляційний суд. Процес був фактично заморожений останні півроку: 18 квітня суд прийняв рішення на користь ексвласника Ігоря Коломойського і визнав націоналізацію протиправною. Незважаючи на те, що Нацбанк оскаржив це рішення ще у травні, документи в апеляційну інстанцію не передавали більше шести місяців.

Згідно з інформацією на сайті Судової влади України, 5 листопада була призначена колегія з трьох суддів, які будуть вести цю справу. Це означає, що вже найближчим часом можна очікувати призначення дати розгляду справи, пояснило The Page джерело в НБУ.

Крім того, 6 листопада Київський апеляційний суд на прохання НБУ зупинив провадження, в якому Коломойський оскаржує своє особисте поручительство за кредитами рефінансування Приватбанку. Як розповіли The Page відразу кілька джерел у Нацбанку, справу зупинено до завершення розглядів щодо націоналізації.

Цією порукою Коломойський у 2015 році гарантував Нацбанку повернення п'яти кредитів рефінансування на 9,2 млрд грн, які були видані Приватбанку ще в 2008-2014 роках.

Суд за цією справою раніше також приймав сторону Коломойського: 20 квітня Печерський райсуд Києва скасував поруку олігарха. Причому рішення суддею було прийняте вночі напередодні дня голосування у другому турі виборів президента. Воно поки що не вступило в силу, адже Національний банк подав апеляцію.

Ще одне аналогічне рішення про зупинення провадження до вирішення питання про націоналізацію 16 жовтня прийняв Господарський суд Києва у справі про повернення акцій Приватбанку ексвласникам. По-суті, суддя також «прив'язала» своє рішення до результатів вирішення спору щодо націоналізації.

«Таким чином ця справа стає фундаментальною, оскільки всі інші розгляди, по-суті, є похідними, – говорить співрозмовник The Page. – Якщо у цій справі буде прийнято рішення на користь держави, то і в інших справах, очевидно, також має бути відмова позивачам на підставі преюдиціальності».

Це означає, що Приватбанку, Нацбанку і Мінфіну більше не треба окремо в кожній справі доводити законність своїх дій у процесі націоналізації. А ексвласники не зможуть їх більше оскаржити.

Наприклад, як у справі про оспорювання договору купівлі-продажу акцій Приватбанку, про яку згадували вище. Адже цей договір був укладений тільки тому, що держава націоналізувала банк, викупивши акції у колишніх власників за символічну 1 гривню.

Тобто все зводиться до того, що сторони йдуть all-in, якщо порівнювати із покером: саме розгляд справи про націоналізацію у апеляційному суді стає вирішальним і для Коломойського, і для держави.

Втім, після цього у сторін (в чию б користь не було рішення – держави чи ексвласників) залишиться ще один етап оскарження – касація у Верховному Суді. І вже від його результату залежить майбутнє, напевно, не лише Приватбанку, але і всієї країни.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини

Дві причини, чому українці будуть масово виїжджати з країни — голова асоціації працевлаштування

Низькі заробітні плати в Україні і відновлення промислового виробництва в розвинених державах ЄС стануть причинами трудової міграції українців.

«Нібулон» побудує п'ять патрульних катерів для прикордонної служби України

Суднобудівний завод компанії «Нібулон» побудує п'ять патрульних катерів за французьким контрактом для Морської охорони Державної прикордонної служби України.

Чисті резерви НБУ досягли $16,5 млрд

Розмір чистих золотовалютних резервів Національного банку України після виплати $1 млрд за бондами під гарантії США склали $16,5 млрд.