Волонтерство — це не лише про тих, хто їздить на передову чи збирає мільйони гривень на дрони. Це також тексти для зборів, відповіді на дзвінки, ведення баз даних чи створення сайтів, перевезення гуманітарної допомоги й захисного спорядження, евакуація тварин тощо. Сьогодні волонтерство залишається вкрай необхідним — боротьба триває, і підтримка кожного має значення. Допомагати можна незалежно від часу, ресурсів чи місця перебування — важливо лише знайти свою роль і долучитися до спільної справи.
За даними опитування, після 24 лютого 2022 року 69% українців підтримували армію — це кожні двоє з трьох. 34% допомагали переселенцям, а 23% займалися волонтерством для дітей. Освіта, психологічна допомога, відбудова, евакуація — кожен із цих напрямів залучає тисячі людей, які роблять зміни можливими.
Як знайти своє місце у волонтерській екосистемі, якщо у вас є авто або ви часто подорожуєте, й долучитися до допомоги, використовуючи свої знання та наявні ресурси, розповість Марина Пухова, координаторка комунікацій BlaBlaCar у Центральній та Східній Європі.

Як можна долучитися до волонтерства
Одна з основних причин, чому люди уникають волонтерства, — це відчуття, що їхні навички не підходять або що вони не будуть корисними. Насправді ж волонтерські ініціативи потребують найрізноманітніших спеціалістів. Головне — зрозуміти, в чому ви найкраще можете допомогти.
Ось декілька порад, які допоможуть вам у пошуку свого «волонтерського призначення» на прикладі сфери мобільності:
- Оцініть свої навички — що ви вмієте найкраще? Водіння, складання маршрутів подорожей, планування й закупівля квитків, пошук житла — все це практичні та корисні вміння. Усі вони можуть бути в пригоді.
- Визначте доступний час — одна година на тиждень чи щоденна участь, важливо знайти зручний формат. Якщо ви плануєте поїздку, подумайте, як оптимізувати її з максимальною користю для суспільства.
- Слідкуйте за запитами — підпишіться на волонтерські групи та моніторте актуальні гуманітарні потреби. Якщо ви часто їздите у відрядження в якесь конкретне місто, можна знайти людину або притулок, яким можна допомагати.
- Залучайте друзів — подорожувати разом і водночас допомагати цікавіше, простіше та в цілому ефективніше.
Залежно від ваших навичок і можливостей, є багато способів долучитися до волонтерства. А коли сфера ще й близька та цікава — допомагати простіше.
Нижче ділюся варіантами напрямів, де завжди потрібна допомога, а також прикладами відповідної волонтерської діяльності:
Інформаційна підтримка
Один із найпростіших і водночас ефективних способів допомоги. Люди, які ведуть сторінки волонтерських ініціатив, пишуть тексти, роблять переклади або поширюють інформацію у своїх соціальних мережах, допомагають зборам підвищувати охоплення та залучати більше ресурсів.
Як допомогти: волонтерські організації часто шукають SMM-менеджерів, дизайнерів, копірайтерів, які можуть допомагати вести комунікації, створювати публікації та розповідати людям про актуальні потреби.
Досвідчені водії можуть ділитися порадами з безпечного водіння, зокрема щодо перевезення тварин, поїздок у складних умовах або правил дорожнього руху, які важливо знати під час гуманітарних місій. Жінки-водійки можуть заохочувати інших жінок сідати за кермо, ділитися своїм досвідом та підтримувати одна одну в подорожах, зокрема й у волонтерських поїздках.
Координація та організаційна підтримка
Без чіткої координації волонтерський рух був би хаотичним. Координатори займаються розподілом ресурсів, веденням бази потреб, обробкою заявок, комунікацією з партнерами та організацією логістики.
Як допомогти: якщо не можете самостійно брати участь у перевезеннях, допомагайте онлайн у веденні таблиць із запитами, складайте маршрути, відповідайте на дзвінки чи шукайте постачальників або перевізників.
Перевезення гуманітарної допомоги та пасажирів
Водії, які мають можливість перевозити гуманітарні вантажі або допомагати з евакуацією людей, відіграють важливу роль у забезпеченні безперервного потоку допомоги.
Як допомогти: водії та пасажири, які користуються BlaBlaCar, часто беруть із собою гуманітарні вантажі чи допомагають із перевезенням людей. Це зручний спосіб поєднати власні поїздки з волонтерством та реально допомогти тим, хто цього потребує. Завдяки спільним поїздкам можна оперативно доставляти продукти чи одяг. Бронюйте спільні поїздки та долучайтеся до допомоги у такий спосіб.
Цифрова допомога та технічна підтримка
Якщо ви маєте навички в IT, маркетингу чи дизайні, є можливість допомагати у створенні вебсайтів, налаштуванні CRM-систем, автоматизації процесів, розробці застосунків для координації волонтерської діяльності.
Як допомогти: створювати онлайн-форми для реєстрації запитів, розробляти мапи гуманітарних маршрутів чи підтримувати серверні рішення. Втім, інколи технічна підтримка може виглядати навіть як проста допомога літнім людям із пошуком, бронюваннями та купівлею квитків в онлайн.
Емоційна підтримка та соціальна адаптація
Багато переселенців, військових, родин загиблих потребують підтримки у складні моменти життя. Зокрема, зараз багато військових повертаються за кермо після ампутацій та протезування кінцівок. Для цього вони проходять спеціальну реабілітацію та тренінги, щоб безпечно і впевнено керувати автомобілем. Дуже важливо нормалізувати таких водіїв у суспільстві та сприймати їх, як звичайних учасників дорожнього руху, без упереджень чи зайвих сумнівів у їхніх навичках.
Як допомогти: інформаційна підтримка у цій сфері критично важлива. Так, водії, що повернулись за кермо після ампутацій, можуть ділитися досвідом реабілітації та адаптації, показуючи позитивний приклад іншим учасникам бойових дій та заохочуючи їх заново вчитися водити. Водночас пасажири можуть розповідати про вдалий досвід поїздок, тим самим підвищуючи рівень толерантності в суспільстві та руйнуючи стереотипи.
Волонтерство має безліч форм, кожен може знайти той спосіб допомоги, який буде комфортним для нього і водночас ефективним для суспільства. . Якщо сфера мобільності вам не підходить, і ви спробували, але не знайшли в ній себе, це не привід опускати руки. Не бійтеся змінювати напрям, просто спробуйте інший формат. Головне — діяти та не зупинятися, адже саме постійна допомога уможливлює справжні стійкі зміни.