Івано-Франківськ, як і більшість регіонів України, зіткнувся з викликом: обмежена кількість реабілітаційних центрів не може повністю покрити запит населення, який зріс через війну, збільшення кількості людей з інвалідністю та потребою у психологічному відновленні. Попри наявність закладів, їх недостатньо для задоволення зростаючого попиту, що створює значний дефіцит реабілітаційних послуг у регіоні.
Наявна інфраструктура та актуальні проблеми
Існуючі ресурси не задовольняють поточного попиту в реабілітації. Зростаюча кількість поранених військових та ветеранів війни створює значне навантаження на реабілітаційну систему.
З іншого боку, як зазначають місцеві лікарі, реабілітаційна система Івано-Франківська представлена лише точково — деяким обладнанням в лікарнях, яке спрямоване більше на ЛФК, а не на специфічні потреби поранених військових. Крім того, в процесі реабілітації присутній (а іноді яскраво виражений) також фактор невпевненості і сором’язливості через тілесні зміни після поранення або ампутації. Тому дуже важливо створювати емоційно комфортне середовище в реабілітаційному процесі для забезпечення результату — що неможливо в умовах звичайної лікарні загального профілю або спортивного залу/фітнес-центру. Тож навіть за наявності потрібного обладнання важливо, де саме, в якому середовищі проводяться реабілітаційно-відновлювальні процедури.
Зростаюча потреба в реабілітаційних послугах зумовлена великою кількістю поранених військовослужбовців, які потребують тривалого лікування та реабілітації. За офіційними даними, кількість таких пацієнтів в області щомісяця зростає на 10-15%.
В цілому в регіоні потребу у стаціонарній реабілітації мають близько 15 тисяч людей щороку. Проте існуюча інфраструктура може забезпечити лише близько 6 тисяч звернень на рік.
У відповідь на зростаючий попит місцева влада та організації, такі як ГО «Варто», вже ініціювали низку кроків, зокрема, збільшення кількості реабілітаційних місць у медичних закладах до 600, що дозволить обслуговувати додатково близько 2-3 тисяч пацієнтів щороку.
Проте цього все одно не досить. В умовах війни потрібні нові моделі проєктів та проєктного управління в кожному регіоні, які дозволять залучати бізнес, створюючи не благодійні, а бізнес-ініціативи з побудови реабілітаційних центрів. Довгострокові інвестиції з можливістю окупності заохотять бізнес до фінансування.
Сучасні можливості та їх розширення
Наразі реабілітаційні послуги в області надаються безкоштовно завдяки фінансуванню з боку Національної служби здоров’я України. Центри забезпечені базовим обладнанням для фізичної терапії, ерготерапії та психологічної реабілітації. Також в Івано-Франківську успішно відбувається протезування. Однак через зростаючий попит необхідно впроваджувати сучасні технології, такі як роботизовані системи для відновлення рухової активності, а також збільшувати кількість кваліфікованого персоналу, який зможе працювати з травмованими фізично та емоційно воїнами.
Наталія Сенчак, лікарка фізичної та реабілітаційної медицини реабілітаційного відділення КНП Лисецької лікарні, зазначає, що процес реабілітації має особливу комплексну специфіку — тобто це не просто комплекс вправ, чи медичні процедури. В процесі такого відновлення військовому дуже важливо тримати емоційний зв’язок зі своїм лікарем, медичним персоналом, іншими пацієнтами. Це невід’ємні частини на шляху соціалізації та повернення до нормального життя. Тому в Івано-Франківську є нагальна потреба у спеціалізованому майданчику, де поранений військовий почуватиметься не білою вороною, а серед своїх, і при цьому матиме доступ до необхідних йому процедур та обладнання. Мотивація плюс можливості — це і є основна формула успішної реабілітації.
Висновок
Івано-Франківськ потребує суттєвого розширення реабілітаційної мережі, а також побудови спеціалізованого центру в самому місті, а не за його межами, щоб максимально полегшити логістику для маломобільних військових після поранень та ампутацій. Поточні показники свідчать, що лише близько 40% людей, які потребують реабілітації, мають доступ до таких послуг. Це вимагає злагоджених дій влади та бізнесу задля створення умов, які відповідатимуть реальним потребам поранених воїнів та ветеранів.