Огляд ринків. «Танці» з валютою, тиск на гривню та стрибок цін

Максим Орищак
Аналітик компанії «Центр біржових технологій» (ЦБТ)

Основні новини минулого тижня пов'язані з пандемією коронавірусу та подіями, викликаними цим явищем: обмеженнями щодо пересування населення вулицями по всьому світу, закритими установами (ресторанами, торговими центрами, спортивними комплексами), скасуванням концертів та масових заходів.


Також відзначимо, що 16 березня ФРС скоротила процентні ставки до 0-0,25%. ЄЦБ, банки Англії, Канади, Швейцарії та Японії скоротили вартість свопів, щоб полегшити надання доларової ліквідності фінансовим інститутам, які зіткнулися зі стресом на кредитних ринках.

Telegram Logo

Народний банк Китаю в понеділок здійснив вливання ліквідності у фінансову систему на 100 мільярдів юанів ($14,28 мільярда), але залишив без змін ставку за середньостроковими кредитами.

Інтервенції НБУ допомагають лише тимчасово, і якщо вони припиняться, то гривня падатиме до рівня 30.

Центральний банк Нової Зеландії знизив процентну ставку на 75 базисних пунктів – до рекордно низького рівня в понеділок після екстреного засідання, готуючись до «значних» наслідків епідемії коронавірусу для економіки.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Під впливом цих подій ми спостерігаємо масові розпродажі на фондовому ринку, на валютному ринку. Британський фунт оновив історичні мінімуми, японська ієна та швейцарський франк відновлюються, а новозеландський та австралійський долар також оновлюють річні мінімуми.

Гривня впродовж майбутнього тижня перебуватиме під тиском через потенційний вплив внутрішніх спекулянтів на попит щодо іноземної валюти.

Інтервенції НБУ допомагають лише тимчасово, і якщо вони припиняться, то гривня падатиме до рівня 30. Чистий продаж валюти Нацбанком на міжбанку впродовж тижня з 16 по 20 березня склав $1,038 млрд. Про скорочення обсягів продажу валюти на міжбанку поки що не йдеться.

Вартість золота у світі коливатиметься в діапазоні 1400-1550 доларів США за тройську унцію. Потенціал падіння ціни на рівень липня 2019 року можливий за умови зміцнення долара США у світі. Купувати золото зараз не варто.

Для нафти розпродажі в межах $15 США за барель – це негативний сценарій, який не можна виключати цього тижня. Підстав для зростання ціни ще немає. До обвалення цін на «чорне золото» до мінімумів з 2003 року ($26,6 за барель Brent) додалося стрімке стиснення попиту. Світовий попит на сировину згортається через скорочення авіаперевезень, зупинку підприємств та карантин.

Українська гривня може продовжити падіння. Настрій населення щодо валютного курсу в країні негативний. Девальваційні побоювання зростають. НБУ вказує на те, що попит населення на валюту щодня становить 30-40 млн доларів.

Через те що в банківській системі утворився дефіцит готівкової валюти та у зв'язку з припиненням авіаперевезень і закриттям кордонів, готівкові долари та євро доставляються в країну з затримкою. Можна чекати, що спекулянти підвищать курс навіть вище за 30 гривень за долар США.

Говорити про падіння до рівня 35-37 можна лише вгадуючи, оскільки в період девальваційних стрибків з вини спекулянтів немає обґрунтованого цільового рівня падіння гривні.

Монетарна політика. Важлива тема для економіки України та для економік інших країн – рішення щодо монетарної політики. Заходи старі, але можуть не допомогти. Національні банки продовжують знижувати ставки, водночас валюти падають, ціни на бензин стабільні, а ціни на продукти харчування продовжують зростати.

Говорити про падіння до рівня 35-37 можна лише вгадуючи: з вини спекулянтів немає обґрунтованого цільового рівня падіння гривні.

В Україні компанії роздрібної торгівлі починають закладати витрати з огляду на відсутність прибутку у майбутньому або на обмежений прибуток. Дорожчають товари першої необхідності (звичний продуктовий кошик пересічного українця).

Роздрібні продавці піднімають ціни, оскільки спостерігається стрімке з боку постачальників зростання закупівельних цін для всіх операторів українського ринку роздрібної торгівлі.

Зокрема, продукти так званого борщового набору (картопля, капуста, цибуля, морква) подорожчали на 35-128%, цукор – на 8%, макаронні вироби – на 9,5%, пшенична крупа – на 11%, гречка – на 51%, борошно — на 5%, яйця — на 6%.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини