Facebook Pixel

Очікування бізнесу від нового парламенту

Світлана Михайловська
заступник директора з представництва інтересів компаній – членів ЄБА

Цієї неділі в Україні відбудуться вибори до Верховної Ради, і країна отримає оновлений склад законодавчого органу влади. Ми покладаємо великі сподівання на новообраних депутатів, адже реформи мають продовжуватись, не збавляючи темпи. Є ряд законопроектів, які вже пройшли перше читання в парламенті, і бізнес сподівається на їхнє щонайшвидше прийняття. Разом з тим, є і такі питання, які все ще потребують законотворчої роботи. В цілому ж, сподівання бізнесу щодо законодавчих ініціатив депутатів можна структурувати за такими 8 напрямками.

Боротьба з тіньовою економікою. Один з пріоритетів, на якому неодноразово наголошувала Європейська Бізнес Асоціація, – це боротьба з тіньовою економікою, яка є серйозним викликом як для держави в цілому (адже через тіньову економіку ми стикаємось зі значним недоотриманням бюджету), так і причиною викривлення конкуренції на ринку. Адже важко конкурувати, коли ти сплачуєш всі податки, а твої конкуренти — ні.

Тож бізнес сподівається, що боротьба з тіньовою економікою буде продовжена. Крім того, що відбуватиметься подальша фіскалізація, також буде збільшено штрафи за невидачу фіскальних чеків, врегульовано питання електронної комерції та інтернет-торгівлі в цілому, активізована боротьба з «сірим ринком» зерна, триватиме подальше розширення застосування безготівкових розрахунків та буде підвищено захист прав інтелектуальної власності.

Доступ до новітніх технологій. В Раді, до речі, вже є законопроект, який скасовує певні обмеження щодо ввезення засобів захисту рослин, які ще не пройшли реєстрацію, але завозяться на територію України з метою досліджень та випробувань. Крім того, в цьому блоці варто зазначити про скасування деяких обмежень щодо клінічних випробувань, що надасть притік інвестицій на територію України і можливість доступу пацієнтів до новітніх ліків. Тож скасування ПДВ при імпорті та декриміналізація клінічних випробувань – це, знову ж таки, очікування бізнес-спільноти від нового парламенту.

Зниження фіскального тиску на бізнес. Тут варто згадати про вирішення питання відшкодування застарілих сум ПДВ, які залишились ще до 2016 року. Також ми сподіваємось на уточнення правил щодо штрафів, зокрема, у сфері торгівлі алкогольною продукцією та податкових наслідків заокруглення. Також на сьогоднішній день підприємці стикаються з неоднозначними тлумаченнями податків, що, зі свого боку, спричиняє тиск на бізнес. Необхідне відновлення відшкодування ПДВ щодо експорту олійних культур та скасування штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Митний контроль. Цей напрямок – пріоритетний для бізнес-спільноти. Звичайно, ми говоримо про реформу митниці. Бізнес очікує побачити її більш ефективною та дигіталізованою. В Раді вже є законопроекти щодо вдосконалення митного контролю, на прийняття яких ми чекаємо не один рік. Мова йде про запровадження інституту авторизованого економічного оператора та системи простежування вантажів — так звана система NCTS, коли відбувається прозорий обмін інформацією між митницею України та митницями інших держав.

Розвиток людських ресурсів. Тема міграційної кризи часто піднімається в країні. Тож дуже сподіваємось, що Рада все ж таки прийме оновлений Трудовий кодекс. Його версія вже кілька років знаходиться на розгляді комітетів Верховної Ради. Адже теперішня версія трудового законодавства дуже застаріла і часто виступає як обмеження в контексті розвитку персоналу. Також не варто забувати і про оновлення міграційної політики.

Розвиток інфраструктури. Пріоритетними для бізнес-спільноти залишаються законопроекти про водний та залізничний транспорт, створення спеціальної комісії — регулятора в структурі транспортної системи України і прийняття законопроекту про концесії, який вже є у Верховній Раді та залишається одним з найважливіших інструментів розвитку інфраструктури.

Подальша гармонізація законодавства України з європейським законодавством. І тут варто зазначити про запровадження так званого «промислового безвізу». Необхідність прийняття відповідних законодавчих актів щодо можливості як ввезення, так і вивезення з території України продукції без проходження додаткових сертифікацій та інших процедур підтвердження відповідності. Мова йде також про оновлені редакції законів про відходи та про тару й упаковку.

Розвиток природних ресурсів. На сьогоднішній день бізнес не бачить стратегічної політики держави щодо розвитку лісового господарства. Йдеться, власне, про запровадження нормальних правил торгівлі деревиною. З іншого боку, найважливішим ресурсом для України є земля, і тому залишиться відкритим питання щодо запровадження ринку землі. Його активно обговорюють як в бізнес-спільноті, так і в експертних колах. Але для його впровадження необхідно розробити і прийняти закон про обіг землі. Сподіваємось, що найближчим часом з’явиться відповідний закон, який чітко врегулює правила і запустить цивілізовану систему ринкових відносин із земельними ресурсами.

Безумовно, це далеко не вичерпний перелік пропозицій, адже багато чого ще треба зробити в контексті боротьби з корупцією та реформи судової гілки влади. Разом з тим, очікуємо, що новообраний парламент візьме пропозиції від бізнесу до уваги, оперативно сформує ефективну і конструктивну коаліцію та розпочне якісну роботу.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]