Facebook Pixel

Незаконне карантинне законодавство: чи можуть покарати за його порушення

Упродовж шести місяців економіка України, бізнес і прості українці страждають від введення «антикоронавірусного законодавства». Цілі галузі економіки перебувають у стагнації, а компанії стають банкрутами та ліквідуються унаслідок дії карантинних обмежень. Але чи законними є введення та дія карантину, а також притягнення через нього до відповідальності?


Кабмін ухвалив чергову постанову, якою продовжив дію карантину до 31 серпня 2020 року.

Україну за регіонами поділено на «зелений», «жовтий», «помаранчевий» і «червоний» рівні епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

Порушників правил карантину чекають штрафи та кримінальна відповідальність. За порушення режиму посадових осіб суб'єктів господарської діяльності чекає притягнення до відповідальності. Приписи статті 325 КК передбачають відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням.

Крім того, статтею 137 КК України передбачено відповідальність і обов'язки громадян щодо охорони життя та здоров'я дітей.

Також Кодекс про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 44-3, яка встановлює відповідальність за порушення правил щодо карантину людей.

Але притягнення до адміністративної відповідальності є нереальним, і лише теоретично можлива кримінальна відповідальність.

І все тому, що введення карантину в Україні є додатковим заходом у разі введення в Україні чи в окремих її місцевостях режиму надзвичайного стану (не плутати з надзвичайною ситуацією). І тільки в разі введення в Україні чи в окремих її місцевостях режиму надзвичайного стану.

Головний державний санітарний лікар України вносить обґрунтоване подання до центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, для прийняття рішення про звернення до Кабміну з пропозицією про встановлення карантину з метою захисту населення від інфекційних хвороб.

Важливо знати, що подання Ляшка В. К. (щодо встановлення карантину) міністрові охорони здоров'я Ємцю І. М. надійшло 10 березня 2020 року (тобто до призначення його на посаду заступника міністра охорони здоров'я України — головного державного санітарного лікаря України відповідним розпорядженням КМУ від 11 березня 2020 № 229-р).

Зважаючи на офіційні відомості, опубліковані на сайті КМУ, 11 березня 2020 року засідання не відбулося. Тож постанова №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» не має ніякої юридичної сили так само, як і всі наступні постанови та розпорядження.

Згідно з чинним законодавством, важливим є те, що в будь-якому разі всі без винятку обов'язкові санітарні та протиепідемічні заходи, обумовлені карантином (а сам карантин встановлений постановою № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19»), є виключно додатковими заходами режиму надзвичайного стану, введеного в Україні або в окремих її місцевостях.

Це, безумовно, свідчить про те, що притягнути будь-якого громадянина України до адміністративної чи кримінальної відповідальності можна лише в разі порушення правил карантину, передбачених законом України № 1550-III «Про правовий режим надзвичайного стану», а не в разі порушення будь-якого іншого закону, включно із законом «Про захист населення від інфекційних хвороб».


Констатуючи сьогодні відсутність введеного та чинного в Україні правового режиму надзвичайного стану, а також той факт, що постанова «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» не має юридичної сили, жодна посадова чи службова особа Нацполіції, жоден суд не мають ніякого права навіть натякати на порушення правил карантину та складати протоколи, як і розглядати справи про притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Хай там що, але допоки це питання не буде законодавчо врегульоване як щодо встановлення карантину, так і щодо встановлення чіткого правового механізму притягнення до відповідальності.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора