Facebook Pixel

Нафтова угода, збідніння через COVID-19 та за крок до МВФ — огляд економічних новин

Сергій Родлер
Аналітик TeleTrade

Цього тижня епопею з укладенням нафтової угоди можна вважати завершеною: найбільші експортери домовилися про зниження загального обсягу видобутку на 9,7 млн барелів на добу — рекордного розміру за всю історію.


Експортери взяли на себе скорочення у розмірі 23% свого виробництва. Єдиним винятком стала Мексика.

QuoteКількість бідних людей (тих, хто живе менш ніж на $5,5 у день) по всій планеті збільшиться на 500 млн.

Вона погодилася зрізати бурову активність лише на 100 тисяч барелів на добу, а не на 400 тисяч, як було потрібно. Подібний демарш ледь не поховав усю операцію, оскільки представники Саудівської Аравії відмовилися бодай щось підписувати без повноцінної участі в угоді мексиканських колег. Проте після консультації з Вашингтоном договір все ж таки було укладено.

Мексика щорічно страхується від можливого падіння нафтових цін, укладаючи угоди з похідних паперів на Уолл-стріт. Цьогоріч країна витратила на хедж близько $1 млрд. Однак, якщо ціни залишатимуться поблизу поточних мінімальних позначок, то до грудня вона може отримати близько $6 млрд у вигляді виплат.

Таким чином, уряд міг практично без ризику шантажувати інших експортерів, що, зрештою, принесло свої плоди. За словами президента Мексики, у резервах держави залишилося щонайменше $10 млрд, через що бізнес навряд чи зможе отримати повноцінну підтримку у важкі часи.

Згідно з дослідженням Королівського коледжу Лондона, поширення коронавірусу може призвести до того, що кількість бідних людей (згідно з методикою Світового банку, це ті, хто живе менш ніж на $5,5 у день) по всій планеті збільшиться на 500 млн. Найгірше доведеться деяким африканським і близькосхідним країнам, де не тільки спостерігається відсутність необхідних медикаментів, але також немає фінансових резервів на важкі часи.

Зараз обговорюється питання додаткової допомоги з боку МВФ найбільш вразливим країнам. Поки що відомо лише про транш у розмірі $11 млрд 32 найбіднішим державам Африки. Крім того, МВФ разом із Світовим банком опрацьовує можливість полегшення боргового тягаря, відмову від процентних платежів на певну частину суми заборгованості країн зокрема.

QuoteПоки що відомо лише про транш у розмірі $11 млрд 32 найбіднішим державам Африки.

Верховна Рада переглянула бюджет і збільшила дефіцит на понад 200 млрд грн. Уряд ухвалив рішення більше витратити на медиків, пенсії та на обслуговування держборгу, водночас заощадивши на субвенції містам та на субсидії. За нинішніх умов доходи до бюджету суттєво скоротилися: через карантин податкові надходження близькі до нуля, водночас обсяг зовнішньої торгівлі продовжує знижуватися.

Для отримання допомоги від МВФ залишилося виконати ще одну умову — прийняти «банківський закон». Міжнародна організація хоче переконатися, що уряд не повертатиме Приватбанк його колишньому власнику. Законодавці планують внести відповідний проєкт на розгляд до 1 травня. Зробити це буде складно, оскільки противники ініціативи активно затягують строки розглядів.

Зараз присутні понад 16 500 поправок до законопроєкту. Закон, звісно, неоднозначний, і до нього за будь-яких умов було б багато правок. Але така кількість правок явно штучно завищена. Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков заявив про необхідність прийняття закону щодо протидії зловживанням прав народних депутатів з метою прискорення процедури.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора