Facebook Pixel

На роздоріжжі. Чим закінчиться наступний рік

Ольга Шульга
оглядачка The Page

Минулого тижня консалтингова компанія Ukraine Economic Outlook опублікувала свій прогноз економічного розвитку України до 2020 року.

У компанії вважають, що ключ від всіх подій, які відбудуться з економікою наступного року, – політика Національного банку україни щодо гривні.

QuoteМіцна гривня б'є по експортерам, які втратили через непрогнозовану курсову політику з початку 2019-го щонайменше $0,8 млрд.

Як відомо, національна валюта всього лишень за пів року зміцнилася на 16%, що знизило середні темпи приросту експорту України з 12-15% до 5% рік до року. Міцна гривня б'є по експортерам, які втратили через непрогнозовану курсову політику з початку 2019-го щонайменше $0,8 млрд. Як результат – падіння промисловості з початку року вже склало 3%.

Водночас, за даними Ukraine Economic Outlock, грошова база в країні зростає дуже повільними темпами. За середньорічних темпів приросту за минулі періоди у 10-15% сьогодні вона зросла на 4%. Відповідно, жорстка монетарна політика, з одного боку, дозволила НБУ в жовтні повернутися в цільовий діапазон інфляції – 5,1% рік до року.

Читайте також: Гра в «болото». Що відбувається з законом про гральний бізнес

З іншого – співвідношення кредитів банківської системи до ВВП знижується різкими темпами вже 4-й рік поспіль, з 60 до 30% ВВП. Фактично система позбавлена ресурсу для кредитування, тому ми перебуваємо в постійному стані грошового голоду і непропорційно високих процентних ставок (до 15% реальної ставки).

Як для політики інфляційного таргетування Національний банк України дуже слабко викуповує гривню. Попри запевнення Нацбанку (що чистий викуп валюти з ринку за 2019 рік склав понад $5,5 млрд проти припливу лише $4 млрд нерезидентам), насправді резерви з початку року зросли щонайбільше на $1 млрд. А викуплена Національним банком валюта продається уряду для виплат за зовнішнім боргом.

QuoteЯкщо в політиці регулятора нічого не зміниться, то до літа долар може коштувати 22-23 гривні.

Якщо в політиці регулятора нічого не зміниться, то до літа долар може коштувати 22-23 гривні, а інфляція продовжить перебувати в цільовому діапазоні НБУ (5%). Ба більше, це підвищує наші шанси отримати транш від МВФ вже навесні. Але за такої ревальвації неминуче зупиниться безліч виробництв. Темпи приросту експорту до липня впадуть до всього лише 0-3% річних, водночас населення буде продовжувати активно нарощувати споживання імпортних товарів.

Така ситуація змусить Національний банк з липня або закривати резервами діру, що виникла в платіжному балансі, або плавно девальвувати гривню до кінця 2020 року – до 26,6 грн. На думку Ukraine Economic Outlook, набагато ймовірніше – девальвація. Так, економісти відзначають, що співвідношення резервів до ВВП (як одного з ключових індикаторів макростабільності країни) за останні два роки знизилося з 18% до 14% ВВП.

Читайте також: Не на життя, а на смерть. Як Коломойський бореться за своє виживання

Загалом, це не критично, але для МВФ може бути важливим фактором призупинення програми співпраці. Інфляція (дефлятор) за такого сценарію 2020 року не перевищить 9%, а золотовалютні резерви зростуть на $0,9 млрд.

Згідно з другим сценарієм, правління Національного банку пом'якшить свої вимоги до діапазонів таргетування інфляції. Регулятор почне більш активний викуп валюти з ринку вже з січня. Загальна інфляція за другого сценарію буде трохи вищою – близько 14%, що короткостроково може негативно позначитися на співпраці з МВФ. Однак навіть без траншу активний викуп валюти з ринку і «спасіння» експорту дозволять НБУ збільшити резерви на $2,2 млрд. Тоді до кінця року долар подорожчає до 27,7 гривень, але зростатиме плавно.

У першому випадку реальний ВВП за рік зросте тільки на 1,86%, у другому (за рахунок відновлення експорту) – на 3,2%.

Звісно, всі ці сценарії об'єктивно можливі лише за умови, що світова економічна криза все-таки наступного року не станеться.

Власне, в цьому й полягає головна інтрига наступного року.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора