Українці часто скаржаться, що міста заповнені чоловійниками – безликими висотками без будь-якої інфраструктури, які по суті не відрізняються від старих панельок. Справедливості заради варто відзначити, що як раз самі покупці і стимулюють ринок до появи таких проєктів, купуючи їх через дешевизну.
Водночас об'єкти житлової нерухомості розвиваються, горезвісний комфорт-клас поставив планку і проєктів на кшталт «місто в місті» стає все більше. Поки що інфраструктура в них традиційна – магазини, аптеки, спортивні майданчики, садки, але вже незабаром житлові комплекси будуть наповнені новими функціями.
Пандемія показала, що офіс і спортзал повинні бути прямо в будинку. Причому це точно не повномасштабні об'єкти, розраховані на зовнішнього споживача. Перший може бути у вигляді окремих робочих місць на зразок коворкінгу в лобі або на верхньому нежитловому поверсі, другий – невелика зала до 100 кв. м із мінімальним набором тренажерів, щоб підтримувати себе у формі навіть в умовах локдауну.
Парковка для персонального транспорту однозначно must have. І насамперед йдеться про велосипеди, самокати, гідроскутери, моноколеса тощо. І тут головне забезпечити безпеку, з урахуванням того, що не все можна пристебнути. Потрібно просто прийти, поставити на «парковку» свій засіб пересування і бути впевненим у його цілісності.
Поступово і українці приходять до світової тенденції, що простіше, швидше і дешевше купити їжу, ніж її готувати. Тому кафе, яке працює навинос і готує різноманітні страви з урахуванням харчових переваг сучасних людей, буде в тренді.
Поштові скриньки повинні трансформуватися або доповнитися почтоматами – причому не прив'язаними до конкретного бренду, а просто виконувати свою функцію. Доставка розвивалася і раніше, сьогодні ми спостерігаємо просто бум на цьому ринку, тому ЖК уже не мислимі без місць, де служби доставки зможуть залишати замовлення.
Окремо хочу сказати кілька слів за технологічну начинку майбутніх житлових комплексів.
Розумний будинок і розумна квартира. Загальнобудинкова система керує інженерними системами загалом і відстежує критичні моменти, як, наприклад, затоплення або пожежа. А в кожній окремій квартирі вже може бути все, що завгодно, – управління жалюзі, світлом, електроприладами, температурою і так далі – кожен покупець самостійно формує свій набір. При цьому сама можливість розумного будинку повинна бути базовою.
Система центрального пилососа. Сьогодні в Україні ця система встановлюється найчастіше в невеликих офісних центрах і великих преміальних котеджах, а ось в Європі вони повсюдно стоять у житлових комплексах. Перевага центрального пилососа – він може бути встановлений як на рівні всього будинку, так і точково в окремих квартирах. Система центрального пилососа дуже зручна, а головне – мінімізує вплив пилу, якого в сучасному мегаполісі дуже багато.
Для покупців, які будуть готові заплатити вище ринкової ціни, забудовники запропонують пасивні/активні будинки, які економлять або виробляють ресурси – самі добувають воду й електрику, переробляють сміття тощо. Тут звичайно є нюанс – такі системи коштують грошей, причому двічі – на етапі будівництва і, про що багато хто не замислюється, на етапі експлуатації.
Однозначно, що нові комплекси ставатимуть все більш комфортними, комплексними і технологічними. І якщо раніше ми говорили про тренд «місто в місті», то цілком можливо, що через десять років це буде «місто в будинку».
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора