Що буде з курсом долара у серпні? Чи потрібно зараз купувати валюту? Варто очікувати на глобальні зміни на ринку восени? Такі питання нині турбують українців, які уважно вивчають валютні коливання, тож розберемося у ситуації.
Від чого залежить курс?
Стан справ на валютному ринку залежить від низки факторів. Основним чинником залишається війна, а також завдані бізнесу та енергетиці бойовими діями та постійними ракетними обстрілами збитки. Важливе значення для курсу мають стабільність надання фінансової допомоги міжнародними партнерами, ситуація в енергетичній сфері, зменшення надходжень валюти від експортерів агропромислового комплексу на тлі вичерпання врожаїв минулого року, а також сезонність, адже бувають періоди, коли гривня посилюється, в окремі — послаблюється.
Як бачимо, у першій половині 2024 року курс тримався у коридорі 39-40 гривень за долар, а в друге півріччя Україна вступила з показником, який перевищив 41 грн/дол. Здорожчання долара відбувається, але без різких стрибків.
Слід зазначити, що про поступову девальвацію гривні протягом цього року експерти говорили давно. У державний бюджет на 2024 р. уряд заклав 40,7 грн/дол. Як показує динаміка коливань на валютному ринку, не виключено, що середньорічний курс може бути таким.
Як Національному банку вдається забезпечувати курсову стійкість?
Раніше голова Національного банку зазначав, що Україна розраховує цьогоріч отримати 37 мільярдів доларів зовнішньої фінансової допомоги. І хоча ці кошти іноді надходять із затримкою, все ж таки дають змогу утримувати міжнародні резерви на високому рівні та забезпечувати курсову стійкість. Багато в чому і надалі ситуація залежатиме від об'ємів макрофінансових вливань.
Задля підтримки гривні НБУ у травні продав із золотовалютних резервів на міжбанківському ринку 3,1 млрд дол, у червні — 1,8 млрд дол. Питання валютного курсу і мінімізації тиску на гривню є пріоритетом, тому регулятор слідкує за ситуацією та в разі потреби вживає заходів, які дозволяють уникати панічних настроїв населення й бізнесу. При спокійному ринку НБУ урівноважено задовольняє потреби покупців і продавців, забезпечуючи стабільність та розуміння в обидва боки, тому маємо більш-менш зрозумілий та прогнозований ринок.
Процеси, які відбуваються на валютному ринку зараз, є цілком логічними. Попри всі труднощі в країні, національна валюта рішуче намагається втримати свої позиції й надалі розглядатиметься, як надійний актив. У червні відбулася стабілізація курсу та зменшення волатильності. Основний коридор фіксувався на рівнях 40,40-40,80 гривні за долар. Липень починався з показника 40,15-40,20 грн/дол., а далі тривалий час відбувалися спокійні торги з курсом на рівні 40,40-40,60 гривні за долар. До кінця місяця він може коливатися в межах коридору 40,80-41,40 грн/дол., а в серпні — у діапазоні 40,70-41,50 гривні за долар.
Накопичення значного рівня резервів, проходження четвертого перегляду програми з МВФ, заява країн G7 про готовність виділити 50 млрд дол. для України шляхом використання заморожених російських активів, позитивні зрушення у наданні фінансової підтримки США, а також підписання з ЄС кредитної угоди до програми Ukraine Facility, яка дозволить залучити у 2024 – 2027 роках до 27 мільярдів євро для підтримки державного бюджету, дають підстави розраховувати на забезпечення контрольованої ситуації на валютному ринку надалі. Крім того, країна досягла принципових домовленостей з Комітетом власників єврооблігацій щодо реструктуризації суверенних боргових цінних паперів, випущених на міжнародних ринках капіталу, на суму 23,4 млрд доларів США. Це не тільки важливий етап процесу реструктуризації державного зовнішнього комерційного боргу, а й потужний сигнал для міжнародних інвесторів про те, що вкладати кошти в українську економіку варто.
Державі вигідно підтримувати збалансований курс. Частково це обмежує доходи бюджету від податків, але дозволяє заощаджувати на зовнішніх запозиченнях та їхньому обслуговуванні. Якщо не буде якихось додаткових форс-мажорних обставин, різкого падіння гривні у найближчі декілька місяців не прогнозується, при цьому невелика різниця між готівковими та безготівковим курсами традиційно зберігатиметься.
Іноді у людей все ж виникають питання щодо того, наскільки справедливо формується валютний курс та чому Нацбанк не відпускає гривню у вільне плавання. Тут треба розуміти, що регулятор враховує низку важливих факторів, серед яких є: ринкові сили, попит, пропозиція, структурний дефіцит, який виник через необхідність імпорту та зруйновані потужності в Україні. На основі аналізу цих факторів й ухвалюється рішення щодо впровадження тих чи інших заходів.
Чи потрібно зараз купувати валюту?
Продавати чи купувати валюту, вкласти чи покласти заощадження під матрац? Кожен вирішує сам, але поспіх, паніка й крайнощі – не найкращі помічники у прийнятті рішення. Спокій та холодний розум допоможуть більше. Валютні інвестиції можуть бути вигідним способом отримання прибутку, але заробіток на конвертації валют потребує підготовки й певних знань, вміння аналізувати події на фінансовому ринку, а також розуміння ризиків. Ще одним цікавим видом отримання прибутку є розміщення вільних коштів на банківському депозиті. Останнім часом удвічі зросла популярність облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП) як інструменту інвестування.
При виборі варіанту треба орієнтуватися на суму, яку готові вкласти, терміни залучення коштів, потенційні ризики та очікуваний дохід. Якщо є змога, краще купити валюту й покласти на депозит чи придбати цінні папери в ОТП БАНК. Такий підхід може бути ефективним, адже якщо один актив падає в ціні, інший зростає. Нагадаю про те, що гроші люблять спокій, тишу, відкриті можливості та примноження.