Іпотека в Україні більше за інші кредити страждає від поганої репутації. Винні в тому — іпотечні позики на житло до 2008 року, купа міфів, недосконалість законодавства і, звичайно ж, відсутність фінансової грамотності.
Найчастіше позичальники самостійно перетворюють свій кредит на житло на непосильний тягар. Щоб цього уникнути, достатньо не робити трьох найпоширеніших помилок, які роблять іпотеку заважкою.
1. Переоцінити свої можливості
Навіть якщо ви можете підтвердити банку офіційний дохід за 12 місяців, рівень якого дозволяє обслуговувати кредит, вам потрібно бути впевненим у тому, що ваші щомісячні доходи покриватимуть платіж за кредитом через три місяці, півроку, рік, два роки і так далі.
Вангувати не потрібно, достатньо мати фінансову подушку безпеки в розмірі піврічної суми, яка покриє всі витрати за кредитом — тіло і відсоток. Якщо, наприклад, вас звільнять або ви підете з ненависної роботи, буде час у нормальному темпі підшукати новий варіант.
Тверезо оцініть свої вміння, сферу, в якій працюєте, спеціалізацію. Наскільки легко, в разі необхідності, зможете підшукати заміну свого доходу, щоб не зазнати краху.
Раджу завжди витрачати 10-15% доходу на навчання, вдосконалення або отримання затребуваних нині навичок.
2. Витратити всі гроші на початковий платіж
Якщо ви можете залишити собі 10-20% і не мінімальна сума авансового платежу при цьому не постраждає, зробіть так. Припасені гроші стануть вашою подушкою безпеки.
Намагатися скоротити тіло кредиту швидше та зменшити відсотки — цілком обґрунтоване рішення, але робити це варто поступово і в розумних межах.
Не забувайте, що крім кредиту, на вас чекає ремонт, купівля меблів, про що теж варто подбати. І найголовніше: ваше життя не повинно бути підпорядковане виключно іпотечній історії.
Для цього потрібно навчитися розподіляти дохід і формувати колонку активів. Не забувайте також інвестувати в свою освіту, здоров'я та рівень життя. Зараз ваше життя, можу припустити, в більш стресовому стані, ніж хотілося б. Так полегшіть його собі максимально.
3. Забити на дострокове погашення
Будь-які непередбачені надходження, будь то гонорари від несподіваних проєктів, грошові подарунки або фінансова підтримка від рідних, краще використовувати в співвідношенні 70/30, де велика частина йде на дострокове погашення кредиту на житло, а 30 — на ваші потреби. Це можуть бути розваги, освіта, відпочинок, та що завгодно, чесно кажучи.
Все, що ви заробляєте наднорми, вимагає додаткової оцінки: легше просто спустити ці гроші в момент, однак ніхто не гарантує, що ви отримаєте справжнє задоволення.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора