Facebook Pixel

Facebook запустив валюту, світова економіка сповільнилася — огляд світових економічних новин

Ольга Дроботюк
експерт економічних програм Українського інституту майбутнього

Червень місяць розпочався з оприлюднення Світовим Банком (СБ) оновленого прогнозу перспектив розвитку світової економіки.

Згідно з оцінками експертів СБ, темпи зростання світової економіка уповільняться у 2019 до 2,6%, що на 0,4 відсоткові пункти нижче у порівнянні з попереднім роком. Це пов’язано зі скороченням обсягів міжнародної торгівлі та інвестицій.

Більш оптимістичніші прогнози щодо наступних 2020 та 2021 років – очікується зростання світової економіки на 2,7% і 2,8% відповідно.

Що ж стосується України, то за оцінками СБ темпи зростання реального ВВП у 2019 році становитимуть 2,7% (у минулому році було 3,3%), у 2020 – 3,4% та у 2021 – 3,8%. Уповільнення української економіки обумовлено зовнішніми та внутрішніми чинниками. Зовнішні – зниження темпів зростання світової економіки та скорочення обсягів міжнародної торгівлі. Внутрішні – потреба погашення державного боргу та зниження інфляції до цільового показника (жорстка монетарна політика). Рушійною силою зростання ВВП залишатиметься споживання домогосподарств.

Як зазначалося, уповільнення світової економіки обумовлено зменшенням обсягів торгівлі. Ключовим у цьому стала торговельна війна між двома глобальними гравцями – США та КНР, яка зачепила всіх учасників глобальної торгівлі. Протекціоністська політика США направлена не тільки на Китай, але і країни ЄС, Канаду, Мексику, Південну Корею та інші країни, зокрема, і Україну.

Це торговельне протистояння триває вже півтора року з активними фазами та паузами. Так Китай підвищив ставки мита у відповідь на травневе підвищення з боку США. Однак за оцінками Інституту міжнародної економіки Петерсона, Китай підвищує ставки мита тільки для США, для решти імпортерів – знижує.

Натомість, 18 червня стало відомо, що Дональд Трамп та Сі Цзіньпін планують зустрітися на Саміті G20 та обговорити подальші кроки щодо досягнення домовленостей.

Ще однією важливою економічною подією цього тижня стало засідання керівництва Федеральної резервної системи США (ФРС). Згідно з офіційною заявою, ФРС зберегла ключову відсоткову ставку на рівні 2,25 – 2,5%. Очікується можливе її зниження у 2020 році.

Таке рішення було прийнято у зв’язку з прагненням «сприяти максимальній зайнятості та стабільності цін», так річна інфляція зберігалася на рівні 2%. За прогнозом СБ, темпи зростання економіки США становитимуть 2,5% у 2019 році (менше на 0,4 в.п. до переднього року).

Подією у галузі цифрових валют стало оголошення Facebook про тестування нової глобальної криптовалюти Libra, яка заснована на блокчейні. У 2020 році планується запустити цифровий гаманець Calibra. Це допоможе здійснювати та отримувати перекази, витрачати та захищати кошти, створюючи більш інклюзивну глобальну фінансову систему.

До асоціації Libra увійшли 28 організацій, серед який платіжні системи, технологічні та ІКТ компанії, e-commerce і блокчейн-платформи, венчурні фонди, неприбуткові організації. Зокрема, MasterCard, Visa, PayPal, eBay, Uber, Facebook, Vodafone, Coinbase інші.

Враховуючи таку підтримку 28 організацій, нова глобальна криптовалюта Libra може стати надійний платіжним інструментом та має потенціал стати «конкурентом суверенним валютам інших держав».

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]