Курсові коливання завжди прямо впливали на ціну квадратного метра на ринку нерухомості. Прив'язка до долара, як і раніше, важлива, але тепер разом з нею цінові гойдалки розкачує й ряд інших факторів.
Валютна складова впливає на два важливі пункти ціноутворення у структурі вартості квадрата: будматеріали (наприклад, «залізо» прив'язане до курсу) і будівельно-монтажні роботи. На останні чинить тиск інфляція, ну, а на ту в свою чергу так чи інакше чинить тиск валюта.
До 50% кошторису проєкту нині становить його концепція і формат — робота концептологів, архітекторів, творців проєкту майбутнього ЖК.
Потрібно розуміти, що ціна квадратного метра складається з ряду об'єктивних і суб'єктивних параметрів. До пулу перших ми відносимо загальноринкові фактори: вартість матеріалів та будівельно-монтажних робіт, а значить, і собівартість будівництва.
Індивідуальними об'єктивними параметрами також є локація (район, наявність поблизу метро, торговельна, соціальна, комерційна інфраструктура), транспортна доступність (для пішоходів, автомобілістів), наявність сприятливого сусідства зелених зон, рекреаційних парків, скверів.
- Читайте також: Як зміцнення гривні позначиться на ринку нерухомості
До 50% кошторису проєкту нині становить його концепція і формат — робота концептологів, архітекторів, творців проєкту майбутнього ЖК. До їх завдання входить продумування до найдрібніших деталей інфраструктури самого проєкту (теж індивідуально впливає на ціноутворення у кожному конкретному ЖК), дружнього міста і людині дизайну, сталого і перспективного, з урахуванням експлуатації комплексу мінімум на найближчі 50 років.
- Читайте також: Три головних питання про ринок житла в Україні 2020 року
Що стосується суб'єктивних чинників, то сюди потрапляють відкати і неофіційні суми для вирішення питань з ДАБІ, робота якої зараз поки паралізована, соціальні ініціативи девелоперів, як-то: благоустрій набережних, облаштування зелених зон, створення соціальних об'єктів, як це у кількох своїх об'єктах уже робить ряд девелоперів, приміром, «Інтергал-Буд», «КАН Девелопмент», Edelburg Development.
Хочеться вірити, що 2020-го буде більше успішних спроб взаємодії міста і бізнесу в частині реновації старих соціальних об'єктів і створення інфраструктури району.
Приємно, що соціальні ініціативи щодо благоустрою району та реалізацію стійких сучасних концептів підхоплюють і молоді девелопери, як-то: Сitex Development, А Development.
Не потрібно сприймати це як незрозумілий «акт доброї волі» — девелопер бачить економічну доцільність подібних ініціатив, адже вони підвищують лояльність потенційних покупців, найближчих сусідів нового житлового комплексу, які перетворюють вигляд району та міста. Він готовий робити це зі своєї кишені, аби комфорт був чинником тяжіння. І це добре.
Хочеться вірити, що 2020-го буде більше успішних спроб взаємодії міста і бізнесу в частині реновації старих соціальних об'єктів і створення інфраструктури району. Це може бути вигідно і бізнесу (йому можуть надавати податкові преференції або умовні пільги для підключення до соціальних мереж, наприклад, за будівництво садка/школи для району), і місту.
Потрібно розробляти реально дієву модель співпраці міста і девелопера, особливо в умовах ліквідації пайового внеску, який хоч іноді вирішував окремі проблеми районного розливу.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора