Facebook Pixel

Чи зможе заборона наземних домашніх СЕС захистити енергоринок

Олександр Паращій
керівник аналітичного департаменту Concorde Capital

Парламентарії прийняли закон про «зелені» аукціони та підтримали правку про ненадання «зеленого» тарифу наземним домашнім сонячним електростанціям (СЕС). Тепер, щоб отримати спеціальний тариф, СЕС має бути встановлена на даху, фасаді будівлі, а її потужність не повинна бути більшою за 50 кВт.

За офіційною версією, яка була прописана у супроводжуючих документах, причина обмеження – недобросовісні бізнесмени, які дроблять великі електростанції та споруджують бізнес-електростанції під виглядом СЕС. Це дозволяє підприємцям уникати складних ліцензійних процесів та оптимізувати платежі при підключенні електростанцій. Окрім того, енергопостачальні компанії втрачають через це прибутки, і потенційно збільшення кількості наземних домашніх сонячних електростанцій може завдати збитків усьому енергосектору.

На мою думку, причини для обмеження надумані. Українські обленерго та контролюючі органи здатні простежити і встановити факти таких подріблень без зміни законодавства. Очевидно, що основна мета обмеження – накласти заборону на розширення саме домашніх електростанцій. Новий закон стане перешкодою для звичайних громадян, які мають бажання встановити свої незалежні джерела енергії.

З іншого боку, згідно з новою нормою збільшилась максимальна потужність СЕС, які можна встановлювати для власних потреб, – з 30 кВт до 50 кВт. Такої потужності більш ніж достатньо для обслуговування домашнього господарства. Тому тут проблем виникнути не повинно.

Тепер давайте поглянемо на проблему з боку виробництва електроенергії. Частка домашніх сонячних електростанцій у структурі виробництва електроенергії не перевищує 0,2% від загального виробництва. Це такий мізер, через який державі не варто було хоч якось вручатись і обмежувати бізнес у цій сфері.

За останній рік кількість промислових сонячних електростанцій помітно зросла – в 2,5 рази. Промислові СЕС сьогодні постачають усього 2% електроенергії, проте отримують 10% прибутку від загального рівня. Це відбувається завдяки тому, що «зелений» тариф для СЕС у п’ятеро перевищує вартість електроенергії ТЕС, ГЕС чи АЕС. Тобто постачають електроенергії менше, але отримують вп’ятеро більший прибуток.

Тому не зрозуміло, як домашні сонячні електростанції можуть розбалансувати енергосистему України та завдати збитків обленерго при такому мізерному виробництві. Адже лише кожен п’ятисотий кіловат електроенергії виробляється на сонячних домашніх СЕС. Про якісь серйозні збитки в національному масштабі не може бути й мови. Невідомо, через що переживають наші народні депутати.

Якщо парламентарії хочуть захистити енергоринок України, то обмежувати потрібно саме промислові електростанції, які використовують відновлювальні джерела енергії та мають неадекватно високі тарифи.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]