Facebook Pixel

Чи очікує на M&A ринок газовидобутку України

Роман Опімах
виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України

Епоха апробації у вітчизняній нафтогазовидобувній галузі минула, їй на зміну прийшли часи прозорих аукціонів та конкурсів, у яких перемагає найкращий.

Те, що колись здавалося недосяжною мрією, сьогодні стало справжньою реальністю. Відкриті та чесні торги нафтогазовими ліцензіями викликали ажіотаж на внутрішньому ринку та привернули увагу іноземних інвесторів.

Цього місяця завершилася (без перебільшення) наймасштабніша в історії України хвиля конкурсів на укладання угод про розподіл продукції (УРП) і уряд затвердив переможців на 9 ділянках суходолу. Ця подія гармонійно доповнила вже три раунди електронних аукціонів, що відбулися цього року в системі ProZorro.

Закономірно, що конкурс на ділянку «Дельфін» не визначив кращого у відведений законом термін (до 12 липня). Проте 60 днів виявилося недостатньо, щоб залучити потужного іноземного інвестора з досвідом розробки морського шельфу. Наразі ця історія має відкритий фінал.

Загалом же у 2019 році на онлайн-аукціонах та конкурсах державним та приватним компаніям надано 25 блоків площею понад 15 тис. км2.

Сукупний мінімальний обсяг інвестицій за перші п’ять років розробки проектів має скласти $600 млн. Зокрема, зобов'язання стосуються проведення тримірних сейсмічних досліджень на площі 4,5 тис. км2 та буріння щонайменше 55 нових розвідувальних свердловин.

За оптимістичним сценарієм, розмір інвестицій може сягнути $1,5 млрд, що передбачає здійснення сучасної 3D сейсміки на площі 5,6 тис. км2 та буріння не менше 73 розвідувальних свердловин.

Опимах1.png

Показовим моментом є прихід на український ринок (вперше за останні 7 років) двох нових іноземних інвесторів із Північної Америки. Це добре відома у світі велика канадська нафтогазова корпорація Vermilion Energy та техаська компанія Aspect Energy, яка спеціалізується на геологорозвідці та відкритті нових родовищ.

Разом з тим, ще три іноземні компанії із США, Китаю та Румунії стали претендентами на укладення із «Укргазвидобування» договорів РЕС (production enhancement contract) з інтенсифікації видобутку газу на 13 діючих родовищах. Водночас американський гігант Halliburton відновлює свою присутність в Україні, уклавши угоду на буріння бокових стовбурів на 26 свердловинах УГВ.

З великою вірогідністю можна також незабаром очікувати відновлення активності на ринку злиття та поглинання (M&A), що є ще одним показником розвитку індустрії. З усе більшим апетитом на галузь починають дивитися профільні та непрофільні інвестори, у тому числі із-за кордону. Адже політична турбулентність майже минула, а ринкова кон’юнктура закликає «купувати!»

Міжнародна професійна спільнота також не оминула увагою вітчизняний газовидобувний сектор – Україна вперше потрапила на глобальну світову мапу працюючих бурових верстатів Baker Hughes GE Rig Count та відразу ж зайняла лідируючу позицію в Європі, адже кожна друга установка працює саме у нас.

Опимах2.png

За результатами першого півріччя 2019 року Україна видобула 10,5 млрд м3 — це майже на 300 млн м3 більше, ніж за аналогічний період минулого року. Виробничі показники покращує абсолютна більшість підприємств.

Зростання обсягів вітчизняного газу не є випадковістю – це запорука системної роботи влади, спрямованої на покращення інвестиційного клімату в галузі. Такі ключові речі як стабілізація фіскального режиму, спрощення дозвільної системи та полегшення доступу до геологічної інформації стали міцним фундаментом у реформуванні цілої індустрії. Прозорість та стабільність мають перетворитися у справжнє кредо на найближчі роки.

Все це є потужним сигналом для зовнішнього світу – Україна відкрита для нових інвестицій та сучасних технологій у видобуток українського газу. Ми маємо значний ресурсний потенціал, який потрібно ефективно реалізовувати, поєднуючи кращий вітчизняний та міжнародний досвід.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]