У вівторок традиційно хочу повідомити вам неофіційні новини та версії, які стосуються відомих і прихованих подій в українському корпоративному світі, в бізнес-середовищі, в нашому акваріумі. Тут всі про всіх все знають іноді більше, ніж хотілося б.
Головна новина, яку обговорює бізнес цього тижня, – абсолютно божевільні законопроєкти, запропоновані головою комітету Верховної Ради з фінансової, бюджетної та податкової політики Данилом Гетманцевим. Мова, насамперед, йде про законопроєкти 1209 і 1210.
The Page зі свого джерела в комітеті вдалося дізнатися, що стоїть за нормами законопроєктів і до чого вони можуть призвести.
Найперше, прийняття законопроєктів політично невигідно президенту Володимиру Зеленському. Ряд норм, які там містяться, вкрай негативно впливає на дуже велику кількість людей. Наприклад, у законопроєкті «Про використання реєстраторів торговельних операцій» сказано, що продаж будь-якого вживаного майна необхідно проводити через касовий апарат. Тобто якщо ви продаєте будь-яку свою стару річ на OLX, ви зобов'язані робити це, виписавши чек і заплативши податки. Також планується скасувати персональну відповідальність податкових інспекторів при обшуку. І прийняти ряд інших дивних ініціатив.
Норми ці вкрай непопулярні з точки зору іміджу «Слуги народу» і президента Зеленського. Складно було б пояснити, як вони взагалі опинилася в законопроєкті Данили Гетманцева. Призначення останнього пролобіював перший віцеспікер Руслан Стефанчук, спираючись на те, що Гетманцев – сильний податковий фахівець. Насправді, за інформацією The Page, всі сумнівні ініціативи, крім однієї, в законопроєкт потрапили за ініціативою не Гетманцева, а нинішнього голови податкової служби Сергія Верланова.
«Фактично і Гетманцев, і побічно Зеленський виступили лобістами інтересів податкової. Запропоновані ними норми створюють штучний податковий хаос і роблять правила ведення бізнесу більш жорсткими. У цій каламутній воді вирішувати проблеми за рахунок корупції зможе Верланов і його підопічні. Останній вже зараз дуже радіє тому, як він обдурив нову владу і буквально використовував її наосліп», – розповів The Page народний депутат від «Слуги народу», який побажав залишитися невідомим.
Саме від Верланова, за словами співрозмовника The Page, надійшла дивна ініціатива збільшити податки на тютюнову продукцію (включно з альтернативними системами бездимного вдихання тютюну, які у всьому світі оподатковуються меншими податками, ніж сигарети). «Ініціатором підвищення акцизів на тютюнові вироби, а також на iqos і glo, став голова податкової у Львівській області Ігор Кондро. Він, нібито, є куратором продажів контрафактної продукції. А чим вищі акцизи на легальний тютюн, тим більше контрафакту», – пояснив співрозмовник.
Верланов навіть запропонував збільшити ренту на видобуток природного газу. Остання ініціатива, втім, сильно не сподобалася підприємцю Ігорю Коломойському і тому, врешті, може бути скасована.
Дивні спроби запровадити додаткове оподаткування належать не тільки Верланову. Норму про збільшення розмірів ренти на руду в законопроєкт вніс заступник голови комітету Олександр Дубінський. Спочатку її ініціював Ігор Коломойський, який таким чином домагався ослаблення позицій головних видобувачів ЗРС (залізорудної сировини) в країні – Ріната Ахметова, Вадима Новинського, Костянтина Жеваго. «Швидше за все, розмова з людьми Ахметова і Жеваго в комітеті тепер буде йти в такому ключі: обом скажуть, що вони отримують на своєму бізнесі 900 і 600 млн доларів прибутку щорічно, а потім запитають, чи вистачить їм, скажімо, 800 і 500 мільйонів? І скоротять на цю суму прибуток за рахунок підняття ренти», – повідомило джерело.
Всі ці ініціативи комітету здаються особливо пікантними на тлі заробітків його голови. Наприклад, Гетманцев, який працював у юридичній компанії, згідно його декларації отримував мінімальну заробітну плату. А це, з урахуванням масштабу його діяльності, є дивним. «Ці невідповідності, як мінімум, викликали здивування учасників комітету. Напруга між його членами зростає і зрештою може перетворитися у відкрите протистояння. Гетманцев вже дозволяв собі підвищувати голос на своїх депутатів, далі буде тільки гірше», – пояснив співрозмовник The Page.