Чи зможе Україна прожити без фінансування Міжнародного валютного фонду? Моя відповідь: зможе, але недовго, і за умови, що у світовій економіці буде плюс-мінус спокійно.
МВФ залишається критично важливим для України, у першу чергу, як двигун реформ і сигнал для міжнародної спільноти. Друга, не менш важлива причина – наповнення бюджету. Хоча Міжнародний фонд не кредитує український бюджет, наявність програми з Фондом дозволяє Україні знизити вартість зовнішнього боргу і залучити необхідні суми для фінансування бюджету.
Адже саме тут, у бюджеті, зосереджені найбільші виклики. У травні-грудні цього року з бюджету потрібно виплатити $3,4 млрд за зовнішніми кредитами (основна сума та відсотки). Наступного року – ще $5,4 млрд. Крім того, потрібно фінансувати дефіцит бюджету (а це близько $3 млрд щорічно) та виплачувати внутрішні борги.
Підкреслюю, що всі ці платежі є частиною публічних фінансів. Тобто їх повинен проводити уряд зі своїх рахунків. Золотовалютні резерви НБУ уряд використовувати не може і не повинен, хіба що для обміну гривні на іноземну валюту (якщо ця гривня є).
Серед позитивних новин – на рахунках уряду і місцевих бюджетів до кінця квітня зібралася чимала сума, яку можна використовувати на поточні потреби (disposable leftovers). За моїми оцінками – близько $3,2 млрд у гривні та валюті.
Звідки взялися ці гроші? По-перше, в кінці квітня Нацбанк перерахував частину прибутку за минулий рік ($1,7 млрд). По-друге, нерезиденти активно купують українські держоблігації (ОВДП). За січень-квітень іноземці збільшили свої вкладення у гривневі ОВДП на $1,1 млрд в еквіваленті.
На скільки вистачить подушки ліквідності уряду? За моїми оцінками, накопичених коштів уряду має бути достатньо, щоб провести всі виплати за зовнішніми боргами до листопада. Точна відповідь буде залежати від кількох важливих факторів, у тому числі від динаміки бюджету та попиту на держоблігації з боку внутрішніх інвесторів.
У будь-якому випадку, подушки ліквідності навряд чи вистачить до кінця року. У грудні формується практично весь річний дефіцит бюджету. Для його фінансування потрібно буде близько $3 млрд у еквіваленті (за умови, що внутрішні борги вдасться рефінансувати). Залучити такі суми у внутрішніх кредиторів – нереально. Єдине джерело – зовнішнє фінансування.
І ось тут ми повертаємося до необхідності МВФ. Зараз зовнішні кредитори позитивно налаштовані по відношенню до України, незважаючи на зростаючу впевненість, що поточна програма з Міжнародним фондом вже практично завершилася достроково. Причина – сприятливі зовнішні ринки і розуміння, що в України є невелика подушка ліквідності. Але цього помірного оптимізму навряд чи набереться на $3 млрд необхідних нам у грудні, не кажучи вже про потреби в зовнішньому фінансуванні наступного року.
Оптимізм зовнішніх кредиторів буде потихеньку вичерпуватися у залежності від того, як буде танути подушка ліквідності. Щоб уникнути проблем з бюджетом і заворушень на валютному ринку, угода з МВФ щодо нової програми повинна бути досягнута у жовтні, принаймні – у листопаді.