Facebook Pixel

Без ілюзій. Що принесе німецький «Світлофор» Україні

Євген Магда
директор Інституту світової політики

У Німеччині представили нову коаліційну угоду Соціал-демократичної партії, Партії вільних демократів і «Союз90/Зелені». Ця коаліція, яку за кольори партійних прапорів уже охрестили «Світлофор», на початку грудня замінить нинішній альянс ХДС/ХСС і СДПН, а Ангела Меркель зможе зосередитися на вирощуванні кизилу, горщик з яким подарував їй новий канцлер Олаф Шольц.

Хоча Меркель іде з великої німецької політики, нова коаліція, безумовно, перебуватиме під певним психологічним тиском, адже «муті» 16 років перебувала біля керма держави, і дії Шольца порівнюватимуть із її кроками. Насамперед у кризових ситуаціях. До речі, це дає змогу припустити зміну тактики організаторів міграційної кризи на польсько-білоруському кордоні, оскільки позиція Шольца може бути жорсткішою. «Світлофор» у коаліційній угоді підтримує проведення нових виборів у Білорусі.

Чимало оглядачів звернули увагу на те, що в коаліційній угоді немає згадки про Nord Stream 2. Проте навряд чи це є приводом для оптимізму, адже й Олаф Шольц, і лідер ХДС/ХСС Армін Лашет виступали за його завершення. Дозволю собі неприємне відкриття: німецький істеблішмент сприймає цей газопровід як доконаний факт, його запуск в експлуатацію – лише питання часу. Амбітні цілі, викладені в коаліційній угоді, потребують значних ресурсів, і Nord Stream 2 розглядається як джерело енергетичного компонента.

Відтак заклик нової коаліції до Росії припинити війну на Донбасі та повернути Крим Україні можна сприймати позитивно щонайменше як позначення місця України в зовнішній політиці Німеччини. Однак перш ніж висловлювати гучний захват, варто дочекатися конкретних дій офіційного Берліна. Підтримання новою німецькою коаліцією євроінтеграційних прагнень Асоційованого тріо (Грузія, Молдова, Україна) виглядає логічним кроком, проте не варто розраховувати, що Берлін виступатиме за розширення НАТО — це не відповідає його геополітичним інтересам. Помилкою буде й покладання надмірних надій на нового керівника німецької дипломатії Анналену Бербок – їй щонайменше потрібен час, щоб увійти в курс справ.

Першочергове завдання української влади в контексті появи «Світлофора» на німецькому політичному олімпі – позбутися зайвих ілюзій і створювати умови для розвитку співпраці, сприяти німецьким інвестиціям і виходу наших трудових мігрантів на німецький ринок праці. А до економіки вже й політика підтягнеться.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора