Жорсткий локдаун в Україні: коли його чекати і яким він буде

Яким буде «новорічний карантин» в Україні. Фото: УНІАН

Щодня добова захворюваність на коронавірус в Україні встановлює антирекорди, через те в країні все частіше говорять про введення локдауну на новорічні свята. За словами безлічі чиновників, тільки такі заходи зможуть стримати швидке поширення COVID-19 і врятувати систему охорони здоров'я.

The Page зібрало всі заяви чиновників і бізнесменів про те, чи варто вводити «новорічний локдаун», коли саме це станеться, яким він буде, а також про те, як локдаун вплине на економіку держави.

Чи потрібно вводити «новорічний локдаун» і навіщо

Одним із перших про необхідність запровадження локдауну на новорічні свята заговорив міністр культури Олександр Ткаченко. За його словами, такі обмеження потрібно ввести на два тижні й відмовитися від масових заходів на Новий рік і Різдво.

«Моя особиста думка — краще прогнозований локдаун, ніж тривала невизначеність. Тому я б запропонував, по-перше, запланувати двотижневий локдаун, прив'язаний до новорічних свят. Безумовно, уряд має допомогти всім, хто фінансово страждає в умовах безробіття. А по-друге, відмовитися на Різдво й Новий рік від масових заходів і зустріти свята в режимі онлайн, наприклад у зумі. Принаймні, буде що згадати».

Олександр Ткаченко

міністр культури та інформаційної політики

Водночас міністр охорони здоров'я Максим Степанов на брифінгу 27 листопада пояснив, навіщо вводити локдаун. За його словами, жорсткий карантин в Україні зможе перервати ланцюжок передачі коронавірусу і звести рівень захворюваності до нуля.

«Сьогодні в Україні є всі передумови для запровадження в країні жорсткого локдауну: негативна епідемічна ситуація та завантаженість системи охорони здоров'я. Особливі побоювання викликає період новорічних свят через велике скупчення людей», — заявив він.

Водночас міністр зазначає, що введення локдауну безпосередньо залежить від епідемічної ситуації й завантаженості медичної системи.

Виступає за введення жорстких карантинних обмежень і ще один міністр — глава Міністерства внутрішніх справ Арсен Аваков. В ефірі телеканалу «Україна 24» він заявив, що є необхідність введення радикального локдауну на 3-4 тижні.

«Моя особиста точка зору: необхідно вводити локдаун якомога швидше. Тривалістю три або чотири тижні».

Арсен Аваков

ексміністр внутрішніх справ

Водночас заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко в інтерв'ю програмі «Бацман» заявив, що необхідність введення повного локдауну стане зрозумілою тоді, коли з'являться перші результати карантину «вихідного дня» — тобто через тиждень.

Ідею про посилення карантину на новорічні свята підтримує й радник глави Офісу президента Тимофій Милованов. Про те, що потрібно посилити карантин на Різдво на 3-4 тижні, він заявив в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV, додавши, що не вірить в ефективність карантину «вихідного дня».

Введення локдауну підтримує і глава Держпродспоживслужби Києва Олег Рубан, про що він заявив в ефірі телеканалу «Україна 24». За його словами, карантин «вихідного дня» не дав необхідних результатів, тому все-таки потрібно вводити жорсткі обмеження, а розглядати ситуацію в окремих регіонах недоцільно.

Локдауну на новорічні свята все ж варто побоюватися, адже Кабінет міністрів поступово готується до введення суворих обмежень. Так, за словами глави уряду Дениса Шмигаля, Кабмін розробляє план реагування, якщо ситуація із захворюваністю на коронавірус в Україні погіршиться. Водночас він зазначив, що влада готується до всіх можливих сценаріїв, зокрема й до ймовірного введення карантину на зимові свята.

Коли будуть вводити «новорічний карантин»

За словами міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, у разі песимістичного варіанту розвитку подій локдаун почнеться 10-15 грудня, а в разі оптимістичного — 20-25 грудня 2020 року.

Водночас, за даними «Суспільного», локдаун можуть ввести з 20 грудня або з Нового року й на три тижні після нього. Про це виданню повідомили поінформовані джерела.

За даними джерел The Page, Служба безпеки отримала наказ підготуватися до повного локдауну з 1 грудня. Однак в Офісі президента планують ввести жорсткий карантин із 15 грудня до 15 січня.

За словами ж Авакова, тотальний карантин потрібно ввести одразу, тільки-но уряд розробить програму компенсації, анонсовану президентом Володимиром Зеленським. Це може статися вже найближчими днями, говорить міністр.

Яким буде жорсткий карантин в Україні

Україна є дуже близькою до повторення весняного сценарію, на чому наполягають більшість чиновників. Нагадаємо, які обмеження діяли в Україні з 12 березня:

  • були заборонені авіа-, залізничні та автобусні пасажирські міжобласні перевезення;
  • було заборонено проїзд у міському громадському транспорті, виняток — за спецперепустками;
  • закрито метро;
  • було закрито заклади громадського харчування, виключення — торгівля на винос і доставка. Заборона також стосувалася роботи сфери обслуговування, культури та іншого (салони краси, фітнес-центри, басейни тощо);
  • закрито для відвідування більшість адміністративних, державних і муніципальних установ;
  • діяла заборона на відвідування парків, зон відпочинку, зустрічі групами;
  • було скасовано всі масові зібрання;
  • закрито дитячі садочки, а всю систему освіти переведено в онлайн;
  • було припинено проведення спортивних змагань.

Водночас, за словами міського голови Києва Віталія Кличка, у разі локдауну він наполягатиме на збереженні роботи громадського транспорту. Про це він сказав в ефірі телеканалу «Україна 24».

Однак варто зазначити, що поки ніхто не знає, які саме обмеження точно діятимуть, тому вони можуть зміниться.

Як «новорічний локдаун» вплине на бізнес і економіку

Підрахунки говорять про те, що збитків від тотального локдауну на новорічні свята не уникнути. Так, за даними компанії Poster, під час дії першого карантину «вихідного дня» (14-15 листопада) українські заклади громадського харчування втратили приблизно 27% обороту. А загалом із моменту введення локдауну в березні 2020 року оборот ресторанів впав на 81%, як порівняти з докарантинними показниками.

За словами ж голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, тритижневий локдаун в Україні додасть до падіння ВВП ще 0,5-0,7%. Про це він заявив в інтерв'ю виданню «Лівий берег».

Глава наглядової ради алкогольного холдингу Global Spirits Євген Черняк на своїй сторінці у Facebook пропонує ввести 10-денний локдаун уже зараз і з 1 січня 2021 року ще на 10 днів.

На його думку, це означатиме: «...фактичне зниження темпу заражень, бізнес отримає хоч якийсь прибуток, бюджет отримає податки, а люди отримають зарплати. І карантин виконає свою функцію, і бізнес мінімально втратить, і настрій новорічний буде, що важливо. Але з огляду на те, що в Україні завжди вибирають найгірший із варіантів, дуже схоже на те, що карантин введуть одразу після католицького Різдва. І це буде найболючіший варіант для всіх».

За словами ж одного з акціонерів київського торгового центру Dream Town Гаріка Корогодського, повний локдаун треба було вводити раніше.

«Два тижні тому я ходив по міністрах і кричав, що потрібен повний локдаун. Давав варіанти підтримки — не бізнесів, а підтримки людей. Локдаун неминучий, а влада своїми недолугими діями може тільки дотягнути до Нового року, щоб вбити бізнес остаточно», — написав він на своїй сторінці у Facebook.

Засновник мережі «Медтехніка+» Олексій Давиденко на своїй сторінці у Facebook заявив, що мало хто у владі коли-небудь займався реальним бізнесом і знає справжню важливість і цінність Нового року для людей, які працюють.

Він пояснює, що з 15 до 31 грудня в багатьох сферах — найголовніший період року. А в сьогоднішніх реаліях це реальний шанс пережити кризу. Для багатьох це буде остання можливість спробувати окупити збитки цього року. Давиденко додає, що сотні сфер чекають і готуються до того, щоб добре відпрацювати Новий рік, компанії заздалегідь збільшують складські запаси, а імпортери заздалегідь везуть більше товарів.

«Будь ласка, не чекайте середини грудня. Якщо ви це зробите зараз, то не тільки зіб'єте темпи зараження, але й дасте можливість людям хоч щось заробити на Різдво й Новий рік. Якщо ж закриєте всіх 15 грудня — доб'єте не тільки медицину, але й остаточно поставите на коліна всю країну».

Олексій Давиденко

Засновник мережі «Медтехніка+»

Читати на The Page