Facebook Pixel

Як високі технології допомагають у сучасному футболі судді на полі та тренерам

Як високі технології допомагають у сучасному футболі

Як високі технології допомагають у сучасному футболі

Рішення на футбольному полі приймає головний суддя. І хоча йому допомагають бічні судді, головний суддя з об'єктивних причин (великі розміри поля, багато гравців на ньому тощо) часом ухвалює помилкові рішення. Щоб знизити ймовірність суддівських помилок під час матчу, починають застосовувати все більше технічних систем. А тренерам допомагають різні датчики та GPS-пристрої, закріплені на тілі та амуніції гравців. The Page розповідає про те, які високотехнологічні системи вже використовуються у футболі та як технічні помічники суддів працюють на Євро-2024.

Система VAR

Можливість використання відеопомічника судді (Video Assistant Referee, VAR) включено до Правил гри у футбол у 2018 році після серії випробувань на міжнародних турнірах.

Що таке VAR

VAR – це система відеоповторів. До неї суддя може звертатися для перегляду лише чотирьох видів спірних моментів: порушення правил при забитих голах, епізоди з призначенням пенальті, помилкове пред'явлення червоної картки та помилки щодо ідентифікації покараних гравців.

Під час матчу у спеціальній відеокімнаті (video operation room) працюють відеопомічник судді (VAR), асистент помічника судді (AVAR) та оператор відеоповторів, які стежать за матчем по кількох моніторах з різних ракурсів та радіозв'язком спілкуються з суддею. Якщо ця команда відеодопомоги виявить очевидну помилку судді, то повідомить його.

VAR-кімната

VAR-кімната

Суддя і сам може попросити систему допомогти у разі, якщо сумнівається в прийнятому рішенні, а VAR може порекомендувати судді повторний перегляд моменту.

Після отримання повідомлення VAR суддя може вибрати один із трьох варіантів: залишити своє рішення чинним, оголосити про паузу для перегляду інциденту на екрані (він встановлений біля ігрового поля) або прийняти рекомендацію відеопомічника та скасувати рішення.

Гравці не мають права вимагати від судді перегляду відеоповтору або входити до зони, де суддя переглядає повтор. Їх за це карають жовтою карткою, а членів тренерського штабу видаляють до кінця гри.

Досвід застосування VAR у світі та Україні

ФІФА принципово схвалила VAR у 2016 році. Того ж року США стали першою країною, яка почала використовувати систему VAR у лізі MLS.

Кубок конфедерацій 2017 року став першим міжнародним турніром збірних, на якому була застосована VAR.

В Україні у тестовому режимі система VAR була вперше використана у липні 2019 року. Вперше у Прем'єр-лізі система була використана у лютому 2020 року.

Суддя переглядає відеоповтор на VAR-екрані

Суддя переглядає відеоповтор на VAR-екрані

Ставлення до VAR у футбольному світі неоднозначне. Критики кажуть, що звернення судді до неї займає багато часу та збиває ритм матчу. До того ж застосування VAR зменшує ймовірність помилок, але не до нуля. Деколи, спираючись на VAR, судді ухвалювали помилкові рішення, які виявлялися критичними для потерпілої команди. Але поки що від VAR з європейських країн відмовилася лише Швеція.

Наприкінці квітня Футбольна рада УЄФА закликала до покращення системи VAR, щоб зробити її «більш послідовною, прозорою та зрозумілою для гравців, уболівальників та тренерів».

Знаменитий тренер Жозе Моуріньо так відреагував на ініціативи щодо скасування системи VAR: «Тільки злодії можуть скаржитися на введення камер відеоспостереження».

Тим часом у середині травня у ФІФА повідомили, що розглядають можливість реформування правил системи VAR. Планується, що тренери зможуть двічі за гру звернутися до VAR. Гравці можуть попросити про це своїх тренерів.

Системи контролю положення м'яча

Призначення системи визначення голу у футболі, або Технології лінії воріт (Goal-Line Technology, GLT), зрозуміло з її назви. Технічно вона має кілька варіантів реалізації.

Перші технології – GoalRef та Hawk-Eye – пройшли тестування на іграх Клубного чемпіонату світу у грудні 2012 року та на Кубку конфедерацій 2013 року. Однак ФІФА обрала оптичну технологію GoalControl#GoalControl 4D німецької компанії GoalControl, яка була офіційно впроваджена на Чемпіонаті світу 2014 року в Бразилії.

Офіційний м'яч Євро-2024

Офіційний м'яч Євро-2024

Система застосовується виключно для лінії воріт і лише для визначення того, був забитий гол чи ні. Інформація про те, що гол забитий, автоматично надходить судді протягом 1 секунди – на його наручному годиннику з'являється вібраційний і візуальний сигнал.

GoalControl-4D заснована на синхронній дії 14 швидкісних телекамер, встановлених навколо ігрового поля та націлених у бік обох воріт. Коли м'яч перебуває поблизу лінії воріт, його положення безперервно записується в трьох вимірах. Якщо м'яч повністю перетинає лінію воріт, центральний комп'ютер передає закодований сигнал на приймач у годиннику судді. Ця система також використовується для показу відеоповторів моментів матчу з різних кутів.

Встановлення системи GoalControl-4D на одному стадіоні коштує 250 000 євро.

Технології допомоги судді на Євро-2024

На Чемпіонаті Європи 2024 року вперше до VAR додано технологію підключеного м'яча, напівавтоматичну систему визначення офсайда (SAOT) та технологію визначення взяття воріт. Схематично розповімо, як усе це працює.

В офіційний м'яч турніру вбудовано датчики руху, які передають точні дані у режимі реального часу. Це допомагає судді матчу та VAR визначити кожне окреме торкання м'яча, що скорочує час, який витрачається на розгляд ситуацій з офсайдом, грою рукою та пенальті. Ці дані також використовуються для створення телевізійної графіки та візуалізації.

На Євро-2024 арбітри спілкуються щодо рішень системи VAR виключно з капітанами команд. Порушники цього правила, які виявляють неповагу або незгоду, можуть бути покарані жовтою карткою.

Як акселерометри та GPS-пристрої допомагають тренерам та лікарям команд

Коли гравці, що забили гол, у пориві радості знімають футболку, часто на них залишається одягнена якась коротка майка. Це жилет, у якому вбудовані різні датчики. За даними компанії STATSports, жилети якої використовуються сотнями клубів по всьому світу, датчиків чотири: GPS, акселерометр, гіроскоп і магнітометр. Вони формують близько 700 точок даних за секунду.

Ці дані обробляються спеціальним програмним забезпеченням на комп'ютерах тренерського штабу. В результаті, наприклад, лікарі можуть контролювати фізичний стан футболіста, а тренери отримуватимуть інформацію для аналізу індивідуальних та групових дій гравців.

GPS-жилет на гравці збірної України Артемі Довбике

GPS-жилет на гравці збірної України Артемі Довбике

У 2022 році компанія Catapult випустила першу в галузі платформу MatchTracker, яка об'єднує дані про продуктивність гравців, які отримують від датчиків, з аналізом відео матчу або тренування.

Але на GPS-жилетах прогрес не зупинився. Міжнародна рада футбольних асоціацій (IFAB) нещодавно схвалила використання AI-трекерів компанії Playermaker на футбольних бутсах. З їх допомогою, наприклад, можна отримувати дані про швидкість ударів ногою, торкання м'яча і час перебування з ним, а також про переміщення гравця по полю. Аналогічні трекери, але іншої конструкції, пропонують компанії Jogo, Xampion, Zepp, Next11 та Oliver.

Компанія Soccerment розробила захисні щитки під назвою XSEED. Вони відрізняються від AI-трекерів тим, що їхній штучний інтелект використовується для навчання нейронної мережі, яка може ідентифікувати події, що відбуваються на полі – розрізняючи передачу, навіс чи удар. В результаті з'являється можливість передбачати наслідки удару по м'ячу.


Після несподіваної поразки у першому матчі від Румунії Україна опинилася в становищі, коли їй кров з носу треба перемагати. Ми продовжуємо вірити у збірну і тому ставимо на перемогу нашої команди у матчі зі Словаччиною з коефіцієнтом 2,13. А враховуючи важливість гри для обох суперників, прогнозуємо також, що у матчі буде багато боротьби та порушень. Тож ще один прогноз – на тотал більше 23,5 фолів з коефіцієнтом 1,6. Партнер проєкту – ліцензійний букмекер GGBET запрошує вболівати за збірну України разом та пропонує потужний бонус до 150 000 гривень на чемпіонат Європи. Тримай лінію на Євро 2024 разом з GGBET!


GGBET здійснює діяльність відповідно до ліцензій від 23.08.2023 року, виданих відповідно до рішень КРАІЛ №128 та №129 від 08.08.2023. Брати участь в азартних іграх дозволено особам, старшим 21 року.

УЧАСТЬ В АЗАРТНИХ ІГРАХ МОЖЕ ВИКЛИКАТИ ІГРОВУ ЗАЛЕЖНІСТЬ. ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРАВИЛ (ПРИНЦИПІВ) ВІДПОВІДАЛЬНОЇ ГРИ.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉