Україна та Німеччина: як дві країни готуються до нового опалювального сезону

Підготовка до нового опалювального сезону

Опалювальний сезон 2022/2023 буде надскладним не лише в Україні, а й у низці країн Європи. Головна причина цього – повномасштабна війна, яку Росія розв'язала в Україні. Також даються взнаки помилки, які було допущено раніше в енергетичній політиці. The Page зібрало інформацію про те, як Україна та Німеччина (найбільша економіка Європи) готуються до приходу зими.

Що робить влада в Україні для підготовки до нового опалювального сезону

Голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев, який зараз фактично керує формуванням політики післявоєнного відновлення України, написав, що минулого тижня ухвалено такі рішення, спрямовані на проходження майбутнього опалювального сезону.

  • до кінця війни та ще 6 місяців після її завершення забороняється підвищувати тарифи на послуги з розподілу природного газу, на тепло та гарячу воду для всіх категорій споживачів. Про це йдеться в законах (проєкти № 7427 і № 7429), ухвалених ВР 29 липня;
  • ціна на газ для побутових споживачів, ОСББ і котелень зберігатиметься на довоєнному рівні;
  • знайдено кошти для «Нафтогазу» для стабільного виконання покладених на нього спеціальних зобов'язань на ринку газу;
  • передбачено виділення коштів на врегулювання заборгованості на газовому ринку;
  • виділяється фінансування субвенцій місцевим бюджетам для покриття різниці в тарифах.

Голова Мінрегіону Олексій Чернишов заявив, що «понад половину» інфраструктури підготовлено до опалювального сезону.

Станом на 27 липня внаслідок агресії РФ уражено 352 об'єкти критичної інфраструктури у сфері теплопостачання, а саме: 343 котельні (331 пошкоджено, 12 зруйновано) та 8 ТЕЦ (4 зруйновано, 4 пошкоджено). Відновлено 31% уражених об'єктів.

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) надає Україні 1,59 млрд євро на відновлення пошкодженої інфраструктури та фінансування критичних проєктів. «Це допоможе нам якісно підготуватися до опалювального сезону. Кошти підуть на відновлення та модернізацію постраждалих унаслідок бойових дій мереж електро-, тепло- та водопостачання, об'єктів житлово-комунальної інфраструктури», – зазначив Чернишов.

Кабмін дав вказівку НЕК «Укренерго» надати цільову безвідсоткову допомогу державному підприємству «Укрвугілля» на суму, необхідну для придбання до 1 млн тонн вугілля за ринковою ціною, але не більш як 2,5 млрд грн. Це вугілля призначене для виробників електричної енергії на ТЕС та ТЕЦ. Фахівці енергогалузі дивуються, навіщо в простий і зрозумілий процес закупівлі вводити посередника у вигляді «Укрвугілля». Також вони зазначають, що ціна електроенергії в «Укренерго» зараз є у 2,7 раза нижчою за ціну імпортного вугілля, з якого ця енергія може бути вироблена.

Міністерка із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук заявила 29 липня в телеефірі, що на сьогодні на території Донецької області відсутнє газопостачання, а окупаційна армія знищує газопроводи. Окрім того, на Донбасі постійні перебої з електрикою. «Одним словом, тепла на Донеччині в зимовий період не буде», — сказала посадовиця. Це стало однією з причин обов'язкової евакуації звідти мирного населення, для проведення якої 29 липня Кабінет міністрів створив спеціальний штаб.

Що відбувається в Німеччині в рамках підготовки до нового опалювального сезону

Німеччина має три місяці, щоб врятуватися від зимової газової кризи, йдеться в аналітичному огляді Bloomberg.

Президентський палац у Берліні більше не освітлюється ночами, вуличне освітлення мінімізовано у Франкфурті, Ганновер відключає гарячу воду в душових басейнів і спортивних залів, муніципалітети по всій країні готують притулки, що обігріваються, щоб захистити людей від холоду. І це лише початок кризи.

З яких джерел одержують тепло будинки в Німеччині

«Виклики, з якими ми стикаємося, величезні, і вони зачіпають важливі галузі економіки та суспільства», — сказав Роберт Хабек, віцеканцлер і міністр економіки Німеччини після оприлюднення плану з перенесення підвищення витрат з енергетичних компаній на споживачів. «Але ми сильна країна та сильна демократія. Це гарні передумови для подолання цієї кризи».

Якщо заходи щодо відновлення балансу між попитом і пропозицією зазнають невдачі, уряд ФРН має право оголосити газову надзвичайну ситуацію. Держава візьме під свій контроль розподіл і визначатиме, хто отримає паливо, а хто ні.

Попри те що домогосподарства та соціально важлива інфраструктура, як-от лікарні, захищені від відключень, немає гарантії, що температура в приміщеннях буде комфортною.

Збільшення вартості енергоносіїв посилить тиск на бідних. За даними Кельнського інституту економічних досліджень, уже приблизно кожен четвертий німець скотився до енергетичних злиднів. Це означає, що витрати на опалення та освітлення впливають на здатність покривати інші витрати. Наразі уряд працює над програмами допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Аналітики консалтингової компанії Wood Mackenzie вважають, що зростання цін може спонукати компанії зупинити виробництво та знищити приблизно 17% промислового попиту на пальне.

Опитування 3500 компаній показало, що 16% промислових компаній розглядають можливість скорочення виробництва або відмови від певних операцій через енергетичну кризу.

Концерн BASF є одним із них. Хімічний гігант планує скоротити газоємне виробництво аміаку, після того як зростання витрат зробило бізнес збитковим. Компанія також планує частково перевести виробництво електроенергії та пари на мазут, що допоможе вивільнити газ для продажу назад у мережу.

Mercedes-Benz заявила, що її завод у Зіндельфінгені тепер може працювати без природного газу, який використовувався як паливо в цехах фарбування. У автовиробника тепер можуть бути навіть надлишки газу.

Проте, за оцінками МВФ, Німеччина ризикує втратити 4,8% обсягу виробництва, якщо Росія припинить постачання газу. У країні побоюються, що незабаром настане структурна втрата конкурентоспроможності.

Постачання газу до Європи з РФ та інших країн

Водночас більшість німців підтримують Україну. Приблизно половина з них кажуть, що уряд має й далі підтримувати Київ попри зростання цін на енергоносії. Але якщо ситуація погіршуватиметься, то посилиться політичний тиск на канцлера Олафа Шольца.

Bloomberg нагадує, що протягом десятиліть керівництво Німеччини в особі Герхарда Шредера та Ангели Меркель стверджувало, що «затишні енергетичні відносини» з Росією є перевагою, а не недоліком. Під час минулорічної кампанії Шольц назвав американську критику політики Німеччини «хибною», оскільки вона не брала до уваги весь енергетичний баланс. Багато політиків вважали: якщо СРСР не припинив постачання газу під час холодної війни, то цього не станеться й під час війни РФ з Україною.

Навіть після того, як почалися бойові дії, Німеччина щосили намагалася реагувати з огляду на давню політику взаємодії з Росією та на небажання промисловості відмовлятися від дешевого газу.

«Але «Газпром» збоями та скороченнями постачань зруйнував довіру до Росії як надійного постачальника енергії для Європи», — заявив головний виконавчий директор нафтової компанії Wintershall Dea Маріо Мерен.

Німеччина зараз потребує підтримки Євросоюзу. Але вона сама раніше не дослухалася до вказівок ЄС щодо диверсифікації джерел енергії. Також у ЄС багато хто пам'ятає, як Берлін читав лекції південним країнам-членам про їхні борги та марнотратство, заявили Bloomberg офіційні особи, які попросили не називати їхніх імен.

ФРН тільки зараз розвиває інфраструктуру ЗПГ, але перший плавучий термінал цього року не буде готовий, повідомив енергетичний гігант Uniper SE, який інвестує в об'єкт і отримує пакет допомоги на 1 млрд євро.

Будівництво плавучого терміналу ЗПГ у Німеччині

На цьому тлі є й обнадійливі повідомлення.

Перша з вугільних електростанцій у ФРН, які раніше було зупинено, але залишалися в резерві, знову почала виробляти енергію.

Заповненість ПСГ у Німеччині

Запаси газу в німецьких сховищах стабільно зростають, хоча зараз вони витрачаються також і на виробництво електроенергії. Станом на 1 серпня вони заповнені на 68,6%, тиждень тому рівень був 65%.

Запаси в ПСГ «Реден», яке влада ФРН забрала в «Газпрому», теж стабільно зростають: зараз заповнено 43,4%, на початку минулого тижня було 33,9%.

За таких темпів заповнення німецьких ПСГ очікується, що до кінця серпня запаси наближатимуться до 80% (мета – 75%).

Читати на The Page