В Україні на початку жовтня зазвичай розпочинається опалювальний сезон. Підготовка до нього щороку відбувається як битва. Але цього року на цю «битву» наклалася справжня війна. Чиновники запевняють, що попри це взимку без тепла та електроенергії українці не залишаться. Поки що це правильні, але тільки слова.
Що говорять у Кабміні про підготовку до опалювального сезону 2022 року
Уряд прораховує кілька сценаріїв розвитку подій для максимальної готовності до опалювального сезону. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль 7 червня.
За його словами, Україна завершила опалювальний сезон із 9 млрд кубометрів газу в підземних сховищах (ПСГ), після чого одразу почалося їхнє поповнення. «Станом на 1 червня в ПСГ уже 10 млрд кубічних метрів газу. Це на 7,5%, або на 700 млн більше, ніж, наприклад, середні показники 2014 – 2018 років», – запевнив Шмигаль.
Уряд доручив НАК «Нафтогаз» забезпечити наявність у ПСГ щонайменше 19 млрд кубометрів газу на початок опалювального сезону.
Крім газу, традиційно болісне питання – запаси вугілля на теплових електростанціях (ТЕС і ТЕЦ). Попри падіння видобутку вугілля на третину через окупацію частини об'єктів, за словами прем'єра, уряд має альтернативні варіанти його отримання.
«На початок опалювального сезону обсяги вугілля на складах розраховуємо довести щонайменше до 2 млн тонн. Таке завдання поставлено перед Міністерством енергетики», – наголосив глава уряду.
Уряд також створив Штаб із підготовки до опалювального періоду 2022/23 років. Очолив його міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов.
Раніше, 3 червня, уряд вирішив, що ТЕЦ, ОСББ та інші виробники тепла отримуватимуть газ за фіксованою ціною – 7400 грн за тисячу кубометрів. «Це дасть змогу місцевій владі не підвищувати тарифи для людей», – вважає прем'єр.
Де братимуть газ для створення запасів на зиму
Перед початком відбору газу 2 жовтня 2021 року в ПСГ було 18,7 млрд кубометрів.
Минула зима була порівняно теплою, але попри це з ПСГ було вибрано 80 – 90% доступного газу (сховища неможливо спустошити через технологічні обмеження). Упродовж практично всього опалювального сезону споживачі отримували газ не лише з ПСГ, а й від видобувних підприємств в Україні, а також з імпортних постачань.
Шмигаль повідомив, що обсяги власного видобутку уряд оцінює на рівні 16 — 19 млрд куб. м на рік, споживання – від 21 до 24 млрд куб. м. «Відповідно, частину газу імпортуватимемо. Потужності для цього є. Домовленості з нашими сусідами на Заході в нас теж є», – запевнив глава Кабміну.
Зазначимо, що в травні вартість імпортного газу для України становила 28 740 грн, або $991 за тисячу кубометрів. Про це повідомили в Мінекономіки. Як порівняти з груднем 2021 року, газ був дешевшим на 11% у гривнях і на 16,4% – у доларах. У квітні-2022 середня ціна газу була $1 228.
Наприкінці травня в інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна» голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко сказав, що Україна поки що не імпортує природний газ, але їй вдається збільшувати його запаси в сховищах. Однак до кінця року імпорт, ймовірно, буде «необхідний у невеликих обсягах».
Цей «невеликий обсяг» Вітренко оцінив у 6 млрд кубометрів. Він додав, що за нинішніми цінами така кількість газу коштуватиме державі приблизно $8 млрд.
Нагадаємо, що за 10 днів Кабмін заявив, що запаси газу в сховищах потрібно наростити ще на 9 млрд кубометрів, не вказавши, скільки із цього обсягу становитиме імпорт.
Відповідаючи на запитання, чому імпорт газу поки не розпочато, глава «Нафтогазу» сказав, що вони шукають найкращі варіанти. «Ми розуміємо, що в нас достатньо потужностей для імпорту з Європи, і якщо не імпортуємо в червні, то ми маємо ще липень, серпень, вересень», – пояснив Вітренко.
Оперативні дані «Оператора ГТСУ» показують, що останніми днями газ в Україну надходить не лише з Росії для експорту у Європу (через станцію «Суджа»), а й із Польщі (для внутрішнього споживання, зокрема й закачування до ПСГ).

Де брати гроші для купівлі газу
Вітренко, виступаючи 8 червня на засіданні Комісії США з безпеки та співробітництва у Європі, повідомив, що Україна може отримати газ зі США за ленд-лізом, «щоб створити необхідні запаси на зиму. Також з американським урядом ідуть переговори щодо пошуку інших комерційних можливостей».
В інтерв'ю «Інтерфаксу» глава «Нафтогазу», відповідаючи на запитання про погашення в липні цього року єврооблігацій на $335 млн, заявив, що компанія зараз не має поточних проблем із ліквідністю, а кредит, що залучається від ЄБРР на 300 млн євро, буде використаний для закупівлі газу на зиму.
Що буде з тарифами на газ і тепло
Уряд 1 червня зареєстрував законопроєкт № 7427 «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення». Фактично запропоновано мораторій на підвищення тарифів для населення. Різницю у вартості газу тепловикам і місцевим органам влади буде компенсовано.
Фінансувати витрати, пов'язані із цією компенсацією, пропонується коштом спеціального фонду держбюджету завдяки додатковим надходженням на суму 264,3 млрд грн (законопроєкт № 7429 про внесення змін до бюджету). Ця сума складається з:
- додаткових надходжень від сплати дивідендів, які нараховуються на акції «Нафтогазу», що належать державі;
- додаткових надходжень від сплати авансового платежу з податку на прибуток під час виплати цих дивідендів;
- надходжень донорської та іншої міжнародної допомоги.
Станом на 9 червня законопроєкт № 7427 не розглянутий навіть профільним комітетом ВР.
Міжгалузева асоціація «Укртеплокомуненерго» заявила, що держкомпанія «Нафтогаз Трейдинг» повідомила теплопостачальні підприємства, що ціна газу для виробництва теплової енергії для потреб населення з 1 червня зросте в 3,9 раза. В асоціації вважають, що через те тариф на теплоенергію для населення зросте щонайменше втричі й становитиме понад 5 тис. грн/Гкал без урахування зміни інших складників. Сьогодні середня вартість 1 Гкал в Україні становить 1 677 грн.