Facebook Pixel

(Без)бідна старість: як розрахувати свою майбутню пенсію

Як дізнатися розмір майбутньої пенсії. Фото: Pixabay

Як дізнатися розмір майбутньої пенсії. Фото: Pixabay

Демографічна криза в Україні добиває і без того нежиттєздатну «солідарну» пенсійну систему. Сьогодні на кожного українського пенсіонера припадає лише один працівник. Не дивно, що люди, які ще не досягли пенсійного віку, вже замислюються над тим, скільки вони отримуватимуть на пенсії.

The Page з’ясувало, як найбільш безпечно, точно та безкоштовно можна порахувати майбутню пенсію.

1

Як порахувати державну пенсію

«Пенсійний калькулятор» — програма для підрахунку майбутньої пенсії, розроблена Пенсійним фондом України (ПФУ).

Щоб скористатися нею, потрібно ввійти до свого особистого кабінету на Порталі електронних послуг ПФУ. Зробити це можливо за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП). Його можна отримати в будь-якому центрі сертифікації ключів. Наприклад, у податковій, казначействі, Приватбанку чи «Дії». Повний перелік центрів сертифікації та інструкцію щодо оформлення електронного підпису можна знайти на сайті Міністерства цифрової трансформації України.

Програма зможе спрогнозувати майбутню пенсію на основі вашої персональної інформації, яка зберігається в базах даних ПФУ. Тут є відомості про страховий стаж усіх працюючих громадян із січня 2004 року та дані про заробітну плату з липня 2000-го. Той, хто почав працювати ще задовго до 2004 року, може внести інформацію про набутий раніше стаж власноруч. Головне, аби його можна було підтвердити трудовою книжкою.

Під час розрахунків пенсійний калькулятор допускає, що людина протягом усього часу до досягнення пенсійного віку, працюватиме і надалі. Програма самостійно додасть кількість стажу, яку ще можна здобути. Ба більше, вона дає можливість спрогнозувати майбутню пенсію, навіть якщо стажу не вистачатиме. Розмір пенсії визначається у поточних цінах, припускаючи, що розмір заробітної плати буде таким же, як на час розрахунку.

Калькулятор автоматично підсумує періоди трудової діяльності та абсолютно точно визначить загальний стаж. Аналогічно до того, як це робиться під час призначення пенсій в органах ПФУ.

По завершенню обчислень, сервіс покаже розмір вашої потенційної пенсії та сформує протокол із інформацією про всі складові розрахунку, як-от помісячний розрахунок заробітної плати, страхового стажу, індивідуальні коефіцієнти.

Фото: Пенсійний фонд України

Фото: Пенсійний фонд України

За словами адвоката, члена Асоціації правників України Романа Чумака, в інтернеті можна знайти й інші ресурси для підрахунку майбутньої пенсії. Проте довіряти їм не варто.

«Говорити про правильність такого розрахунку важко, оскільки невідомо, який механізм та алгоритм розрахунку запрограмований у таких калькуляторах. Ми все ж таки рекомендуємо користуватися пенсійним калькулятором на вебпорталі ПФУ», — пояснює Чумак.

2

Скільки коштує розрахунок пенсії в юридичній компанії

Деякі юристи пропонують за гроші порахувати виплати майбутнім пенсіонерам. Проте у такому разі доведеться самостійно зібрати документи. Їхній перелік може відрізнятися на вимогу конкретної юрфірми. Як правило це трудова книжка, виписка з системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5), довідка про заробіток до 1 липня 2000 року, копія документа про навчання, копія військового квитка та копія свідоцтв про народження дітей (якщо ви були у декретній відпустці).

Адвокат наголошує, що юридичні компанії здебільшого користуються тими ж пенсійними калькуляторами, а не розраховують пенсію власноруч для отримання більш достовірного результату. За його словами, вартість такої послуги може варіюватися від 1 тис. грн до 2 тис. грн.

3

Як обчислити пенсію від приватних фондів

Недержавний або приватний пенсійний фонд (НПФ) — це неприбуткова організація, метою якої є накопичення пенсійних внесків, їхнє збереження та виплата. Людина відкладає власні кошти на свою старість, а не сплачує зі своїх податків пенсію іншим (як це відбувається у випадку з державним фондом). Розмір пенсії залежить не від держави, а від терміну і суми вкладу клієнта НПФ.

НПФ бувають відкритими (учасники — будь-які фізичні особи, а внески на їхню користь можуть робити будь-які фізичні та юридичні особи), корпоративними (учасники — юридичні особи-роботодавці) та професійними (учасники — організації роботодавців, профспілки, об’єднання громадян і об’єднання роботодавців).

Порахувати, скільки можна накопичити, відкладаючи на старість, краще на сайтах НПФ та адміністраторів пенсійних фондів. Наприклад, адміністратор пенсійного фонду «Центр персоніфікованого обліку» (координує роботу 17 НПФ) або Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів.

Серед найпопулярніших приватних фондів за кількістю учасників — професійний недержавний пенсійний фонд «Магістраль» (326 тис.), відкритий недержавний пенсійний фонд «Європа» (133 тис.) та відкритий недержавний пенсійний фонд «Емерит-Україна» (70 тис.).

За кількістю активів лідерами в Україні є корпоративний пенсійний фонд НБУ (1,4 млрд грн), корпоративний пенсійний фонд Укрексімбанку (2,8 млн грн) та відкритий недержавний пенсійний фонд «ПриватФонд» (1,9 млн грн).