Міхал Стрнад. Фото: Ладислав Крживань / Mafra / Profimedia
32-річний Міхал Стрнад любить казати, що працює в оборонному бізнесі. Його Czechoslovak Group (CSG), яка почала торгувати радянськими військовими матеріалами за його батька три десятиліття тому, наростила дохід утричі за останні два роки. Особистий статок Стрнада сягнув 16 млрд доларів, що вивело його в ряди 30 найбагатших європейців і дозволило скласти конкуренцію Ренаті Келлнеровій (її статки 16,7 млрд доларів) як найбагатшій людині в Чехії, пише Bloomberg.
CSG – один із бенефіціарів зусиль Європи з переозброєння. Вимоги США до членів НАТО взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку та війна в Україні збільшують попит на військову продукцію. Компанії нарощують виробництво, щоб задовольнити сплеск замовлень.
CSG веде переговори щодо постачання боєприпасів для України до 2026 року. Її виручка зросла майже у сім разів з 2021 року, багато в чому після того, як вона стала великим постачальником матеріалів в Україну – від великокаліберних боєприпасів до основних бойових танків. Минулого року на Україну та членів НАТО припало понад 90% від загальної виручки CSG у розмірі 4 млрд євро. Стрнад очікує на двозначне зростання продажів компанії «в середньостроковій перспективі».
Модернізований танк Т-72 на заводі CSG у березні 2024 року. Фото: Bloomberg
CSG виросла з бізнесу, започаткованого батьком Стрнада Ярославом, який купував списані радянські танки та іншу військову техніку з метою продати їх як металобрухт. Але він виявив попит як на запасні частини, так і на відновлене обладнання в таких місцях, як Африка, а також отримав вигоду від деяких тісних політичних зв'язків на батьківщині.
Сьогодні компанія налічує 14 000 співробітників у Європі, США та Індії. Минулого року за 2,2 млрд доларів вона купила Kinetic Group, власника легендарного бренду Remington, найбільшого в США виробника малокаліберних боєприпасів, які використовують мисливці та спортсмени. Загалом, вона залишається невеликим гравцем у Європі порівняно з Rheinmetall, BAE Systems та Thales.
Динаміка продажів Czechoslovak Group
Мета Стрнада – зробити CSG однією з двох найзначніших оборонних компаній у Європі. Щоб досягти цього, фірма інвестує у виробництво тротилу, нові покоління колісних шасі і планує розширити постачання малокаліберних боєприпасів за межі НАТО та Європи, в такі країни як Індія та Індонезія.
Постачання CSG в Україну
CSG є одним із провідних європейських постачальників оборонної продукції в Україну. До російського вторгнення у 2022 році низка українських розробок озброєнь використали шасі Tatra 817, включаючи гаубицю 2С22 «Богдана», реактивну артилерійську систему «Буревій» та крилату ракету Р-360 «Нептун». Після вторгнення постачання в Україну склали 41% виручки CSG у 2022 році та 23% у 2023 році. Найбільш помітні продажі CSG в Україні включають:
- 155-мм та 152-мм артилерійські снаряди із заводів у Словаччині та Іспанії;
- танки Т-72 Avenger («Месник»);
- бойові машини піхоти БМП-1 та БМП-2;
- реактивні системи залпового вогню RM 70 Vampire та BM-21 MT STRIGA;
- самохідні гаубиці DANA M2 та DITA.
Самохідна гаубиця на заводі Czechoslovak Group. Фото: Міхаел Надідаєв / Bloomberg
Довідка. Czechoslovak Group, раніше Excalibur Group – промислово-технологічний холдинг, що об'єднує близько 100 компаній. Штаб-квартира CSG знаходиться у Празі. Компанія працює у кількох секторах, включаючи оборонну, аерокосмічну, боєприпасну, автомобільну та залізничну промисловість.
Хоча основна частина операцій CSG базується в Чехії та Словаччині, вона також керує заводами в Німеччині, Індії, Італії, Сербії, Іспанії, Великій Британії та Сполучених Штатах. У 2023 році 72% виручки CSG було отримано від оборонного виробництва. Вона експортувала свою продукцію до 70 країн.
CSG – приватна компанія, яку зараз повністю контролює Міхал Стрнад.