Facebook Pixel

«Ми можемо ухвалити рішення щодо угоди всього за одні вихідні» – найбагатша жінка Східної Європи

Рената Келлнерова

Рената Келлнерова

Коли в результаті падіння гелікоптера на Алясці у березні 2021 року загинув Петр Келлнер, найбагатша людина Східної Європи, ім'я його дружини майже ніхто не знав. Через три роки це вже не так. 56-річна Рената Келлнерова тепер є синонімом сімейного бізнесу – імперії телекомунікацій, засобів масової інформації, фінансових послуг та електронної комерції, в якій працюють 61 000 осіб у 25 країнах.

Маючи активи в $43 млрд, група PPF найбільш відома як власник приватних телестанцій у шести країнах Східної Європи та однієї з найбільших телефонних компаній Чехії.

У розмові з Bloomberg News (це перший ЇЇ публічний коментар для ЗМІ з моменту приходу до влади в PPF) Келлнерова розповіла про важкий період, який вона провела, знайомлячись з діяльністю компанії після раптової смерті її чоловіка.

«Першочерговим завданням було забезпечити стабільність PPF, а потім знову почати розвивати бізнес, – сказала вона. – Я зрозуміла, що PPF – це особисте для мене, і що моє завдання – підготувати наших дітей так, щоб вони мали можливість одного разу взяти на себе керівництво групою».

Рената керувала масштабним відходом PPF з Азії, яка колись була ключовим джерелом доходу, і знову переключила увагу на західні ринки. Вона обрала нового генерального директора і розлучилася з деякими близькими соратниками свого покійного чоловіка. Вона перевела компанію у повну сімейну власність, викупивши частки двох міноритарних акціонерів, а потім включила себе та трьох своїх дочок до ради директорів нової холдингової компанії, в якій зберігаються всі їхні активи.

Петр Келлнеров

Петр Келлнеров

Тепер найбагатша жінка регіону – власний капітал її родини Forbes зараз оцінює у $16,4 млрд – присвячує все більше часу ухваленню ключових інвестиційних рішень. Вона називає свою тісну співпрацю з генеральним директором PPF, одним із колишніх інвестиційних партнерів Келлнера, ключовим елементом свого підходу.

«Якщо цього вимагатиме ситуація, ми зможемо ухвалити рішення щодо операцій всього за одні вихідні, – сказала вона. – Ми пишаємось тим, що PPF дуже гнучко реагує на інвестиційні можливості».

За Келлнерової PPF завершила кілька великих угод, у тому числі погодилася на продаж за 2,15 млрд євро контрольного пакету телекомунікаційних операцій у Східній та Центральній Європі компанії Emirates Telecommunication Group з Абу-Дабі. Підрозділ споживчого кредитування Home Credit Group BV також 2022 року погодився продати свій філіппінський та індонезійський бізнес на суму $669 млн.

Це допомогло підняти прибутковість PPF до допандемічного рівня: чистий прибуток за перше півріччя 2023 року склав 709 млн євро. Це порівняно зі збитком у 406 млн євро на рік раніше, в основному через дороге виведення коштів з Росії.

Маючи вільні кошти, PPF сканує Європу у пошуках нових цілей для поглинань. Найбільшою покупкою компанії стала частка в InPost SA, польської компанії електронної комерції, яка керує камерами самообслуговування (поштоматами), а також придбання частки в німецькій телекомпанії ProSiebenSat.1 Media SE.

Як і її покійний чоловік, Келлнерова веде себе стримано та ретельно охороняє приватне життя сім'ї. Вона не стала розкривати свої конкретні інвестиційні цілі, але сказала, що PPF планує зберегти чотири основні напрями інвестицій: фінансові послуги, телекомунікації, засоби масової інформації та електронну комерцію. Але «це не виключає менших опортуністичних інвестицій», зазначила вона.

Структура власного капіталу PPF на грудень 2022 року

Структура власного капіталу PPF на грудень 2022 року

Оскільки група не є типовим інвестиційним фондом із певним обрієм володіння своїми активами, «ми можемо набратися терпіння», сказала Рената. «Ось чому короткостроковий прибуток не є основним параметром, коли ми розглядаємо інвестиційну можливість».

Петро Келлнер заснував PPF на початку 1990-х років, коли тодішня Чехословаччина почала продавати державні активи в рамках програми випуску ваучерів, які люди могли обміняти на акції компаній або розмістити у фондах.

У 1991 році він заснував фонд для придбання часток у 202 компаніях. За даними компанії, вона управляла шостою за величиною партією активів, доступною на той момент. З часом PPF придбала 20% акцій Ceska Pojistovna, найбільшої страхової компанії країни, створивши основу багатства Келлнера. Він отримав гроші у 2013 році, продавши страхові активи італійській Generali за $3,3 млрд.

Поки Келлнер будував свою імперію, його дружина працювала у Фонді сім'ї Келлнер, одній з перших благодійних організацій Чехії, яка пожертвувала майже $89 млн на соціальні проєкти та стипендії. Келлнерова і зараз характеризує PPF як компанію, що має «соціальну відповідальність, яка виходить за межі сфери бізнесу».

Колишній президент Чехії Мілош Земан розкритикував процес приватизації через те, що він створив гострий розрив у рівні добробуту в країні. Проте він активно підтримував Келлнера і навіть нагородив його найвищою державною нагородою після того, як магнат загинув.

«Я дуже цінував Петра Келлнера, ми добре працювали разом», — сказав Земан.

З трьох дочок Келлнерової єдиною публічною фігурою є Анна, 27-річна спортсменка, яка виступає у змаганнях з кінного спорту. Вона брала участь у літніх Олімпійських іграх 2020 року в Токіо.

Анна Келлнерова

Анна Келлнерова


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉