У Кабінеті міністрів обіцяють створити 500 тис. вакансій, щоб подолати безробіття після карантину і «залишити» в Україні заробітчан. Нові робочі місця українцям пропонують на будівництві доріг, у сільському господарстві, ДержНС і (несподівано) в казино. На думку експертів, мігранти не погодяться на важку й низькооплачувану роботу в Україні і як і раніше прагнутимуть виїхати на заробітки за кордон.
Зростання безробіття
У Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства представили програму підвищення зайнятості населення. Вона передбачає створення пів мільйона робочих місць, розрахованих зокрема і на заробітчан, які повернулися в Україну через економічні наслідки карантину, пов'язаного з COVID-19. Точного числа трудових мігрантів, які вимушено повернулися додому, в уряді не називають, але кажуть, що до кінця року без роботи можуть залишитися до пів мільйона українців.
У Кабінеті міністрів прогнозують зростання офіційного безробіття до 9,4% до кінця 2020 року (минулого року — 8,2%). Зараз статус безробітних в Україні мають 486,8 тис. осіб, з них лише за останні два місяці на біржі праці зареєструвалося 197 тис.


Що пропонують заробітчанам
У Кабміні хочуть зацікавити трудових мігрантів офіційною роботою в Україні. Це, до речі, збігається з вектором Володимира Зеленського, який ще наприкінці 2019 року доручив Кабміну створити близько мільйона робочих місць для того, щоб українці менше виїжджали за кордон.
У Мінекономіки планують створити, зокрема, 154,4 тис. робочих місць у сфері будівництва та інфраструктури, 150 тис. — у сфері благоустрою, 85 тис. — у сфері сільського господарства, 50 тис. — у суб'єктах мікро- та малого підприємництва, 15 тис. — у сфері зацифровування документів і архівів, 12,8 тис. — у структурах Державної служби з надзвичайних ситуацій. Крім того, безробітним запропонують вакансії в соціальних службах, сфері поштових послуг або роботу в лісових господарствах.
«Це ті вакансії, де люди можуть пересидіти кризу, заробляючи гроші й відчуваючи себе затребуваними, а можливо, і зробити кар'єру», — заявив міністр економіки Ігор Петрашко.

Фінансуватимуть програму шляхом відрахувань державним і комунальним підприємствам, надання субвенцій місцевим бюджетам та пільг для бізнесу. За словами Петрашка, з бюджету вже виділили гроші на створення 216 тис. робочих місць, для інших 284 тис. вакансій поки шукають додаткові джерела фінансування.
До речі, несподіваний варіант працевлаштування мігрантів запропонував голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Він заявив, що законопроєкт про легалізацію грального бізнесу передбачає створення робочих місць. «Протягом найближчих трьох тижнів ми плануємо прийняти закон про гральний бізнес, там є 20 тис. робочих місць», — зазначив Арахамія.
«Спасибі, але ні»
За офіційними даними, на кінець 2019 року близько 3,5 млн українців постійно працювали за кордоном. Загалом до процесу трудової міграції було залучено до 9 млн осіб, зокрема й тих, хто працював тимчасово, за контрактом. 2019 року трудові мігранти перевели в Україну близько $13 млрд, а середня зарплата українських працівників за кордоном становила $1 тис.
У Всеукраїнській асоціації з міжнародного працевлаштування переконані, що заробітчан не зацікавить важка й низькооплачувана робота вдома.
«У тих сферах, які позначив Кабмін, середня зарплата в Україні становить 6-8 тис. гривень, після сплати податків гроші залишаться тільки на їжу. Фактично це буде робота за $200 на місяць. Водночас у Польщі на сезонних роботах можна заробити $800-1000 на місяць, а на збиранні полуниці у Фінляндії зарплати стартують від 1000 до 1300 євро», — розповів президент асоціації Василь Воскобойник. За його словами, трудові мігранти після закінчення карантину активно прагнутимуть повернутися на роботу за кордоном.
«Якби в Україні мені запропонували роботу за $1000 на місяць за трудовою, я, можливо, й залишилася б, а так годувати моїх дітей ніхто не буде, працювати на будівництво я не піду, дякую», — заявила мешканка Луцька Наталя, яка працює в Італії близько трьох років.
Її колега Тетяна каже, що роботи за кордоном для українців зараз дуже багато: «Потрібні домашні працівники, доглядальниці, няні. Коли з'явиться можливість і відкриють кордони, обов'язково поїду ще. Ми приїхали в Україну, бо була евакуація й у багатьох родичі хворіли на коронавірус, хтось помер, а так ні за що не повернулися б, аби не карантин».
Але коли відкриють кордони для трудових мігрантів, у Кабміні поки не уточнюють. А президент Володимир Зеленський заявив, що не блокуватиме виїзд працівників за кордон, якщо країна-замовник надасть контракт на роботу хоча б на три місяці.
Підписуйтеся на канал у Google News.