Facebook Pixel

В яких регіонах РФ виплатили найбільше «гробових» – дослідження

Фінський інститут вивчення економік BOFIT виявив, що за останній рік деякі регіони Росії раптово почали демонструвати аномальний приріст грошей на банківських рахунках фізосіб. Дослідники припустили, що це пояснюється «гробовими» компенсаціями сім'ям загиблих та поранених, а також виплатами контрактникам та мобілізованим, які беруть участь у війні проти України.

Яку методику використали дослідники BOFIT

Росія не розголошує інформацію про кількість мобілізованих та завербованих, а також про втрати. Тому використовувалися регіональні банківські дані для аналізу регіональної поширеності мобілізації.

Річний приріст депозитів домогосподарств у серпні 2023 року, %

Річний приріст депозитів домогосподарств у серпні 2023 року, %

З початку вторгнення стало ясно, що мобілізаційний тягар розподіляється нерівномірно по регіонах Росії. Він, як правило, найбільше лягав на бідні регіони, розташовані далеко від Москви.

Привабливість надзвичайно високих зарплат та інших пільг була основним чинником у залученні добровільних контрактників, особливо щодо бідних регіонів. Навіть якщо зарплата та обіцяні компенсації не завжди приходять вчасно, заявлені суми є значними. Середня заробітна плата в Росії в серпні 2022 року становила 62 000 рублів на місяць, тому обіцянка 700 000 рублів негайно за підписання контракту є сумою, що перевищує середню річну зарплату по країні. Більше того, середня заробітна плата у бідних регіонах зазвичай значно нижча. На Північному Кавказі, наприклад, середньомісячна зарплата у 2022 році становила 35 тисяч рублів, а Сибірському федеральному окрузі – 53 000 рублів.

Динаміка річного приросту депозитів домогосподарств у різних регіонах, %

Динаміка річного приросту депозитів домогосподарств у різних регіонах, %

Аномально швидке зростання депозитів після мобілізації

Центральний банк РФ продовжує щомісяця публікувати дані щодо регіонального банківського сектору. Наприкінці 2022 року став очевидним перелом у загальній тенденції банківських депозитів домогосподарств, які почали швидко зростати у жовтні. Початок цього зростання збігається з першою хвилею мобілізації, збільшенням державних витрат та відновленням російської економіки у 3 кварталі 2022 року.

Проте середні показники в країні приховують величезні регіональні відмінності. У серпні 2023 року зміна вкладів населення за 12 місяців варіювалася від 3% у Магадані до 53% у Туві. У шістнадцяти регіонах темпи зростання депозитів перевищили 25%.

Регіони з найбільшим приростом депозитів домогосподарств

Регіони з найбільшим приростом депозитів домогосподарств

При цьому група регіонів з виключно високими темпами зростання депозитів з вересня 2022 року до серпня 2023 року напрочуд стабільна. Крім Краснодара та Ростова-на-Дону (центру Південного військового округу), це все невеликі або дуже маленькі регіони далеко від Москви. Крім того, більшість із них належать до найбідніших у Росії. Як наслідок, абсолютні обсяги банківських депозитів у цих регіонах дуже малі. Тому навіть помірна надходження депозитів може призвести до значного відносного зростання в цих регіонах.

Дослідники зазначають, що у довоєнний період темпи зростання депозитів у цих регіонах були аналогічними до середнього показника по країні. Але починаючи з осені 2022 року 15 «мобілізованих» регіонів за темпами зростання сильно перевершили загальний показник.

Подякувати 🎉