Facebook Pixel

Три сценарії: аналітики склали прогнози на зиму для української енергетики

Російський удар по енергосистемі 17 листопада знову припав на кілька об'єктів теплової та гідрогенерації, а також на об'єкти «Укренерго». Взимку генерація із відновлюваних джерел (ВДЕ) знижується, а гідрогенерація критично залежить від водних ресурсів, яких цього року не вистачає через посушливі літо та осінь. Навіть після часткового відновлення обладнання ситуація залишатиметься складною через високий зимовий попит.

Про це йшлося на презентації дослідження, яке провів аналітичний центр DiXi Group. Серед іншого там представили ризики та можливі сценарії проходження осінньо-зимового періоду 2024/2025 років. Усі оцінки зробили з урахуванням інформації з відкритих джерел. The Page наводить основні результати дослідження.

Стан енергосистеми напередодні зими та основні ризики

Головними загрозами стійкості енергосистеми взимку називають:

  • інтенсивні російські атаки на енергетичну інфраструктуру;
  • погодні умови;
  • дефіцит гідроресурсів;
  • сезонне зниження генерації ВДЕ на 40-70%;
  • високий зимовий попит, який може сягнути 19 ГВт.

Ринок електроенергії в Україні продовжує працювати, і це є важливим досягненням. Однак є прайс-кепи (обмеження цін), які можуть стати перешкодою для залучення максимальних обсягів імпорту, що буде критичним за холодної зими.

Доступні генеруючі потужності, ГВт

Доступні генеруючі потужності, ГВт

Після літніх атак дефіцит на ринку став очевидним. Це може призвести до нестачі електроенергії не тільки в пікові, а й у звичайні години.

Якщо на ринках суміжних країн виникне дефіцит генерації, імпорт необхідних обсягів стане проблематичним. Тому експерти DiXi Group створили кілька сценаріїв та балансів електроенергії, щоб спрогнозувати потенційний дефіцит. У сценаріях закладено різні температурні режими і ймовірності обстрілів із боку Росії.

Можливі сценарії проходження зими 2024/2025 років

Базовий сценарій – обережний оптимізм. Він передбачає відсутність нових обстрілів енергосистеми та помірний температурний режим. В цьому випадку очікується дефіцит до 2 ГВт через сезонне зростання попиту. Додатковим викликом може стати обмеження комерційного імпорту через високий попит у країнах Європи. Для балансування енергосистеми можуть знадобитися графіки погодинних відключень та заходи щодо скорочення споживання.

«Якщо вдасться відновити теплову генерацію чи гідростанції, вони зможуть дати більше потужності і дефіцит буде мінімальним. Тоді ми приходимо до позитивного прогнозу, коли відключення електрики будуть лише у вечірні години, і вони не будуть тривалими, тобто 3-4 години у найдефіцитніші години доби», – сказала генеральний менеджер у сфері безпеки та стійкості DiXi Group Олена Лапенко.

Імпорт та експорт електроенергії

Імпорт та експорт електроенергії

Сценарій «холодна погода» передбачає, що нових ударів по енергетиці не буде, але середньодобова температура впаде нижче за норму. Це може призвести до збільшення споживання електроенергії та дефіциту до 3,4 ГВт, а за відсутності імпорту або нестабільної роботи відновленої генерації – до 5 ГВт. Міжнародна енергетична агенція прогнозує максимальне споживання 18,5 ГВт. В цьому разі необхідно буде застосовувати жорсткі графіки обмеження потужності та погодинні відключення.

Найгірший сценарій за помірного температурного режиму передбачає нові атаки на теплові електростанції та інші об'єкти генерації. За цим сценарієм прогнозується не такий великий дефіцит, як за сильних морозів, проте ризики для стійкості енергосистеми тут будуть вищими, ніж у попередніх сценаріях. У таких умовах доведеться застосовувати аварійні графіки відключень для запобігання навантаженню мережі.

«У години мінімальних навантажень (вночі та в денний період у сонячний день), у першому та третьому сценаріях ми виходимо у нуль, тобто прогнозуємо, що за наявності імпорту у нас не буде дефіциту. Однак якщо буде дуже холодно – морози 10-15 градусів – тоді навіть у години мінімального навантаження буде дефіцит, який може покриватися додатковою, наприклад, аварійною допомогою або просто діятимуть графіки відключень не лише у вечірні, а й у нічні години», – зазначила Лапенко.

Як фахівці коментують представлені сценарії

Заступник міністра енергетики Микола Колесник зазначив, що поданий аналіз не враховує кілька важливих чинників. Комерційне використання, аварійна допомога, а також передача енергії між різними балансовими зонами – це важливі складові для розуміння повної картини.

«Наприклад, структура споживання та виробництва у західній об'єднаній енергосистемі суттєво відрізняється від північної та східної, що зумовлено об'єктивними факторами та доступністю зв'язків для передачі потужності. Наразі важливо правильно розраховувати баланс доступної потужності та споживання, а також забезпечувати передачу енергії між зонами. Саме ці аспекти стають критичними точками, на які скеровуються удари ворога», – сказав Колесник.

За його словами, сценарій із 20 годинами відключень малоймовірний. «Навіть у критично складній ситуації, як, наприклад, зараз на Одещині, електропостачання забезпечується за графіками, які охоплюють велику кількість черг. Інфраструктура оснащена джерелами резервного харчування, що дозволяє їй працювати навіть за найгірших сценаріїв. Електропостачання забезпечується у вигляді «енергетичних островів» для найважливіших потреб незалежно від ризиків», – додав заступник міністра.

Заступник генерального директора з комерційної діяльності «Укргідроенерго» Богдан Сухецький визнав, що аналізу перешкоджає закритість великої кількості даних, але це вимушений захід.

«Ворог аналізує всі звіти, розмови, публічну інформацію. Ще тиждень тому ми могли говорити про значні успіхи у підготовці до зими, але реалії швидко змінюються. Ми постійно працюємо над превентивними заходами – забезпечуємо незалежність станцій від пошкоджень та робимо все можливе для їхньої роботи навіть після атак», – зазначив Сухецький.

Незважаючи на виклики, накопичення гідроресурсів відбувається за планом. «Навесні 40% нашого обладнання було пошкоджено, і його відновлення займає щонайменше пів року. Попри це ми змогли зберегти режим роботи водосховищ на рівні минулого року, хоча приплив води знизився на 42%. Це змушує нас працювати в режимі жорсткої економії гідроресурсів», – наголосив топ-менеджер «Укргідроенерго».

Він додав, що споживання населення зараз суттєво перевищує промислове. Це створює додаткове фінансове навантаження на систему (тариф на електроенергію для населення зараз нижчий за економічно обґрунтований, «дешеву» енергію постачають «Укргідроенерго» та «Енергоатом» у рамках покладених на них державою обов'язків. Втрати компаній від цих обов'язків має компенсувати «Укренерго». – The Page). На ринку, що балансує, заборгованість «Укренерго» вже становить 7,5 млрд грн, що підриває надійність енергосистеми.

Подякувати 🎉