Facebook Pixel

Урожай-2024: як зберегти вирощене зерно

Елеватор. Фото: latifundist.com

Елеватор. Фото: latifundist.com

В Україні завершується осіння збиральна кампанія. За даними Мінагрополітики на 18 листопада, намолочено 52 млн тонн зернових та зернобобових та 22,3 млн тонн кукурудзи. Ці цифри не є рекордними, але врожай досить великий, щоб додатково ускладнити завдання його збереження в умовах перебоїв з електроенергією та руйнувань елеваторів через бойові дії. The Page розповідає, що аграріям зараз пропонують держава, міжнародні організації та приватний бізнес, щоб створити умови для зберігання зерна.

Поліпшення нормативних процедур, пов'язаних із зберіганням зерна

В Україні розпочав роботу новий Реєстр зберігання зерна. У ньому мають зареєструватися установи та організації, які ведуть відповідну діяльність.

«Мінагрополітики продовжує рух у бік цифровізації для спрощення доступу до послуг. Реєстр зберігання зерна створює передумови переходу на безпаперові технології та запровадження електронного складського документа на зерно. Також він створює можливість інтеграції з торговими майданчиками для розвитку ринку зерна України», – вважає міністр агрополітики Віталій Коваль.

Розпочався розподіл рукавів для зберігання зерна

На початку листопада стартував розподіл рукавів для зберігання зерна для аграріїв із прифронтових територій. Перші 14 фермерів із Чернігівської області отримали 44 рукави, кожен з яких може вмістити до 200 тонн зерна.

У Державному аграрному реєстрі зареєстровано 2550 заявок у рамках спільної ініціативи Мінагрополітики, Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) щодо постачання таких рукавів.

За даними Мінагрополітики, після розгляду та перевірки заявок відібрали 1978 фермерів, що обробляють до 1000 гектарів землі, та 306 фермерів із земельними ділянками від 1 тис. до 10 тис. гектарів. Загалом ФАО надасть 7 тис. зернових рукавів малим та середнім фермерським господарствам із земельним банком до 1000 гектарів. USAID забезпечить рукавами великі аграрні підприємства Розподіл рукавів обіцяють завершити на початок зими.

Розкажемо докладніше, що являють собою такі рукави і яку альтернативу вони становлять традиційним елеваторам.

Зберігання зерна за умов війни

Пластикові рукави для зберігання зерна стали порятунком для багатьох аграріїв у перший рік повномасштабної війни. Тоді елеватори були заповнені зерном минулого врожаю, який не встигли вивезти на експорт. Значну частину колишніх потужностей зберігання було втрачено. 2024 року зберігання зерна в рукавах для частини аграріїв є вже не вимушеним, а економічно виправданим рішенням. Почасти вимушеним кроком воно залишається на прифронтових територіях з міркування безпеки.

До повномасштабної війни ціни на зберігання на елеваторах щороку зростали на 20–30%. У 2024 році, попри зростання видатків, ніхто підвищувати їх не має наміру, а якщо й заходить мова про підвищення, то в межах до 1 грн на тонну. У Полтавській та Харківській областях, за словами керівника елеваторного спрямування компанії SOLAGRO Сергія Щербаня, зараз за зберігання пшениці просять у середньому 3,5-3,6 грн за тонну на добу, кукурудзи – 4,2 грн, олійних – 5,4 грн. Порівняно з 2023 роком цінник практично не змінився.

«Якби ми просто пропорційно піднімали тарифи відповідно до зростання електроенергії та заробітної плати, то змушені були б підняти ціну на зберігання. Але ми цього не зробили», – пояснює директор «НОВААГРО» Дмитро Доброштан.

На Правобережжі ситуація із завантаженістю елеваторів дещо інша. Дається взнаки віддаленість від фронту і кращий урожай, оскільки не всі області так сильно постраждали від посушливого літа. Різниця у тарифах на зберігання в елеваторах лівого та правого берега Дніпра становитиме у межах 1 грн за тонну на добу.

Зберігання зерна у рукавах

На елеваторах сушать та вентилюють зерно, знищують шкідників, тому воно може зберігатися довго. Однак для зберігання потрібні ресурси, насамперед електроенергія. Відповідно, чим довше зерно зберігається, тим дорожче це коштує клієнту.

Зберігання у полімерних рукавах виглядає інакше. Аграрій несе витрати на купівлю самих рукавів, купівлю або оренду пакувальної техніки, облаштування майданчика та зарплату персоналу, який стежитиме за цілісністю рукавів.

Зберігання зерна у рукавах. Фото: latifundist.com

Зберігання зерна у рукавах. Фото: latifundist.com

Євген Руденко, директор компанії «Планета Пластик», пояснює: «Якщо брати рік зберігання у рукавах та на елеваторі 10 тис. тонн зерна, то це будуть колосально різні цифри. Що довше ми тримаємо зерно в полімерних рукавах, то менше виходить собівартість зберігання».

За підрахунками «Планета Пластик», витрати на зберігання у стандартному рукаві (60 м) однієї тонни зерна варіюють у діапазоні від $3 до $7. Вони включають вартість рукава, зарплату, пальне, амортизацію.

Щербань зазначає, що за півтора-два місяці зберігання у рукаві себе окупає. У «НОВААГРО» підрахували, що використання рукавів економічно обґрунтоване при зберіганні щонайменше 5-6 місяців. «Зберігати у рукавах і продати через місяць зерно – неефективна історія», – вважає Доброштан.

Після стресового 2022 року багато агрокомпаній обзавелися власною пакувальною технікою. «Якщо є потреба у зберіганні 2-3 тис. тонн і більше, то краще мати свою техніку. До тисячі тонн є сенс скористатися послугою завантаження в рукави та орендувати обладнання», – кажуть у «Планета Пластик».

Технологія зберігання у полімерних рукавах відрізняється тим, що процес відбувається в анаеробному середовищі, тобто без доступу повітря. Цей метод знижує вимоги до зерна, насамперед до його вологості. Якщо вона знаходиться на базисному рівні, то зберігати зерно та насіння олійних без погіршення їх якості можна щонайменше до одного року.

Довго та якісно зберігати зерно в рукавах можна лише в тому випадку, якщо вони залишатимуться цілими. Ворони, лисиці, корови – охочих дістатися вмісту рукава вистачає. Тому потрібно вживати відповідних захисних заходів і постійно контролювати стан рукавів.

Попри всі переваги рукавів, фахівці не рекомендують використовувати їх для зберігання посівного матеріалу.

Подякувати 🎉