Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Ризики фінансового сектору залишаються високими та дуже високими – опитування НБУ

Стан фінансового сектора України. Фото: НБУ

Стан фінансового сектора України. Фото: НБУ

Попри продовження війни більшість учасників опитування оцінили стан фінансового сектору України як задовільний. Більш як половина респондентів зазначили погіршення стану справ у фінсекторі за пів року й очікують продовження негативних тенденцій у наступні шість місяців. Проте помітно скоротилася частка тих, хто негативно оцінив минулі та майбутні зміни в секторі. Оцінки рівня загального ризику залишалися високими, хоча й пом'якшилися з травня. Респонденти надалі наголошують на стійкості сектору до значних негативних подій, а загалом схильність фінансових установ до ризику не змінилася.

Про це йдеться у звіті НБУ за підсумками опитування керівників організацій фінсектору, проведеного наприкінці листопада.

Найважливіші новини для фінсектору в грудні

У перші дні грудня з'явилися новини, які могли б скоригувати думку учасників опитування НБУ:

  • більшість системних банків не викликають занепокоєння. Докапіталізації потребуватимуть насамперед ті банки, чия бізнес-модель була недостатньо стійкою та життєздатною, заявив голова НБУ Андрій Пишний;
  • фіксований курс має зберігатися, поки що підстав для повернення до рухомого курсу немає, вважає Пишний;
  • НБУ протягом тижня з 28 листопада до 2 грудня купив на міжбанківському валютному ринку $6 млн і продав $569 млн. Негативне сальдо інтервенцій становило $563 млн проти $402 млн попереднього тижня (+40%);
  • Міністерство економіки вимушено повернулося до попереднього прогнозу падіння реального ВВП поточного року на 32 – 33,5% через російські атаки на енергетичну інфраструктуру;
  • станом на 1 листопада частка кредитів у банках, що не працювали, становила 35,6% проти 33,6% на 1 жовтня;
  • дефіцит держбюджету в листопаді знову зріс до 170 млрд грн зі 143,4 млрд грн місяцем раніше.
Поточна оцінка стану фінансового сектору України

Поточна оцінка стану фінансового сектору України

Головні ризики для фінансового сектору України

Як і пів року тому, топменеджери вважають війну з Росією джерелом найвищого ризику. Високі ризики для фінансового сектору визначають також інфляція, рівень економічної активності та динаміка обмінного курсу. У п'ятірці найвагоміших традиційно залишився ризик шахрайства та кібернетичних загроз.

У листопаді респонденти дещо покращили оцінки поточного стану фінансового сектору проти травня. Частка тих, хто оцінив його стан як поганий чи дуже поганий, з травня знизилася на 12 в. п. — до 17%. Три чверті респондентів оцінили поточний стан сектору як задовільний.

Більшість опитаних зазначили погіршення стану фінансового сектору за останні шість місяців. Проте частка респондентів, які заявили про погіршення, знизилася, як порівняти з травнем, на 17 в. п. — до 72%. Кожен четвертий керівник вважає, що стан фінсектору не змінився.

Частка респондентів, які чекають на погіршення стану фінсектору в наступні пів року, скоротилася майже вдвічі, до половини опитаних. Ще 43% не очікують змін.

В умовах повномасштабної війни, що триває, абсолютна більшість респондентів, як і раніше, вважають, що загальний рівень ризику у фінансовому секторі високий або дуже високий.

Як змінився стан фінансового сектору України

Як змінився стан фінансового сектору України

Оцінки стійкості фінансового сектору України

Попри високі ризики та негативні очікування розвитку фінансового сектору в майбутньому віра в його стійкість є міцною. За пів року зросла частка респондентів, які оцінили стійкість фінансового сектору до значних негативних подій як високу чи дуже високу. Частка опитаних, які оцінили стійкість сектору як низьку чи дуже низьку, помітно зменшилася. У підсумку загальний баланс відповідей виявився рекордно високим із початку проведення подібних опитувань у травні 2018 року.

Загалом схильність фінустанов до ризику за останні пів року не змінилася після травневого зниження. Про це заявили майже половина респондентів. Думки інших розділилися навпіл: частина підвищили ризик-апетит, інші знизили схильність до ризиків.

Довідка. У звіті НБУ подано оцінки респондентами стану фінансового сектору України за минулі шість місяців та очікувань на наступні шість місяців. Опитування проводилося з 10 до 24 листопада. Участь у ньому взяли керівники 22 банків, 11 страховиків і трьох інвестиційних компаній. Підсумкові результати не коригувалися з огляду на розмір банку/компанії чи їхню частку на ринку – усі відповіді вважалися рівноцінними.

Подібні опитування проводяться щорічно в травні та листопаді.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Коментарі
Всі новини