Facebook Pixel

Чому ризик-апетити фінансового сектору впали до рівня розпалу пандемії коронавірусу

Війна закономірно погіршила стан фінансового сектору України, зокрема його системні ризики. За даними опитування учасників ринку, яке НБУ провів у травні, більшість респондентів передбачають поглиблення негативних тенденцій у наступні шість місяців і лише кожен десятий очікує поліпшення.

Ризики фінансового сектору України

Оцінки рівня загального ризику виявилися рекордно високими за всю історію подібних опитувань (вони проводяться двічі на рік із травня 2018 року).

Водночас респонденти зазначили, що стійкість сектору до значних негативних подій не змінилася й залишилася на середньому рівні. Одночасно схильність фінансових установ до ризику суттєво знизилася.

Війну з Росією названо головним джерелом ризику (була №3 у листопаді 2021 року). Чинник «Корупція, діяльність правоохоронних органів і судової системи», який від самого початку опитувань був безумовним лідером, зараз скотився на 12-те місце.

З-поміж основних джерел ризиків у травні виявилися:

  • №2 – інфляція (була №7);
  • №3 – вартість активів і якість застави (№13);
  • №4 – динаміка припливу іноземного капіталу (інвестицій) (№15);
  • №5 – динаміка та волатильність обмінного курсу (№14);
  • №6 – шахрайство та кіберзагрози (№2);
  • №7 – рівень економічної активності (№20).

Ризики від карантинних обмежень і кліматичних змін респонденти оцінили як найменші.

diagramma-1.jpg

Стан фінансового сектору України

Керівники банків і небанківських фінансових установ суттєво погіршили оцінки поточного стану фінансового сектору. Баланс відповідей опустився до найнижчого значення за весь час спостережень. І хоча понад половина респондентів оцінили поточний стан фінсектору як задовільний, майже третина – як поганий або дуже поганий.

diagramma-2.jpg

У наступні пів року на погіршення стану справ очікують 83% фінустанов, оптимістичні оцінки дали лише 9%. Баланс відповідей був найнижчим за весь час опитувань.

Попри високий рівень ризику та песимістичні оцінки перспектив частка опитаних, які вважають стійкість фінансового сектору до значних негативних подій високою чи дуже високою, у травні зросла на 2 в.п., до 26%. Майже половина оцінили стійкість фінсектору як середню. Загальна оцінка майже не змінилася, як порівняти з листопадом 2021 року.

Загальне зростання ризиків змушує фінансові установи бути обережними. Респонденти зазначили, що ризик-апетит їхніх фінустанов суттєво знизився — зараз він найнижчий із другої половини 2020 року.

diagramma-3.jpg

Довідка . Опитування проводилося з 12 до 25 травня 2022 року. Участь у ньому взяли керівники 22 банків, 12 страхових та однієї інвестиційної компанії. Під час аналізу їхні відповіді враховувалися як рівноцінні.

Наступне опитування буде проведене в листопаді 2022 року.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉