Facebook Pixel

Іржавий кран в очікуванні угоди: як живе титановий рудник на Житомирщині

Титан може стати одним із ключових ресурсів у майбутній угоді про корисні копалини між Україною та США.

Проте, за даними CNN, деякі чинні та колишні американські посадовці сумніваються у думці президента Дональда Трампа про те, що угода надасть США легкий доступ до великого запасу рідкісноземельних металів. Багато з цих ресурсів складно видобувати, особливо в умовах війни.

Аби перевірити цю тезу, журналісти відвідали підприємство, що намагається добувати титан на Житомирщині, і розповідають, як на його роботу впливає агресія росії.

Які перспективи видобутку важливих корисних копалин в Україні

Quote«Титановий рудник в Іршанську не виглядає успішним підприємством. Заіржавіла механічна рука екстрактора в’ється над мерзлою землею, над розлогим місячним ландшафтом неприродних кольорів», — розповідають журналісти CNN.

Вони підкреслюють, що наразі важко уявити, як Україна може хоча б в теорії компенсувати мільярдні витрати Америки, про які продовжує говорити Дональд Трамп. Головна причина — війна і її наслідки.

Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат, про який йдться в матеріалі. Фото: umcc-titanium

Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат, про який йдться в матеріалі. Фото: umcc-titanium

Quote«Зараз ми навіть не знаємо, що і як відбуватиметься завтра. Щодня ми спостерігаємо руйнування енергетичної системи України. Щодня цілі регіони залишаються без електроенергії у надзвичайній ситуації», – розповів Дмитро Голік, директор гірничо-збагачувального комбінату українського конгломерату Group DF.

На підприємстві переважно працюють чоловіки, які не підлягають мобілізації, оскільки титанова галузь визнана критичною. Прибутковість низька, а перспективи невизначені. Голік підкреслює, що підприємство перебуває у нестабільному стані.

Варто зазначити, що принаймні наразі сторони угоди окреслюють її, як перспективу щодо видобутку корисних копалин насамперед після закінчення бойових дій.

QuoteТрамп 27 лютого натякнув, що американські фахівці можуть працювати в Україні над видобутком корисних копалин: «Коли ви говорите про економічний розвиток, у нас буде багато людей там. Ми працюватимемо в країні. Тож я не думаю, що виникнуть проблеми».

Невизначеність умов угоди про копалини

Рамкова угода, яку мають підписати в США, залишається незрозумілою, оскільки конкретні деталі ще невідомі, а загальний обсяг мінеральних запасів України досі точно не визначений.

Згідно з останньою презентацією Міністерства екології та природних ресурсів, 7% світового виробництва титану припадає на Україну, а також 3% світових запасів літію. Також Україна входить до п’ятірки країн із найбільшими запасами графіту та має поклади рідкісноземельних металів, зокрема танталу, ніобію та берилію.

Ці дані збігаються з інформацією з розділу про Україну в Геологічному огляді США (USGS) за 2020-2021 роки. Тоді Україна посідала п’яте місце у світі за виробництвом титанової губки (сировини для виготовлення металічного титану, – The Page) та шосте місце за видобутком графіту. В огляді USGS за 2025 рік відсутні дані про запаси графіту, але там зазначено, що Україна є джерелом рідкісного металу скандію, а глиноземний завод потужністю 1,7 млн тонн на рік припинив роботу з 2022 року.

Можливі точки інтересу США описав радник із нацбезпеки президента Майкл Волтц, який під час брифінгу 20 лютого прямо згадав «український алюмінієвий завод».

Quote«Він був пошкоджений і зараз не працює на повну потужність. Якщо його відновити, він може покрити весь річний імпорт алюмінію в США», – заявив Волтц.

Варто зазначити, що експерти сходяться на думці: корисні копалини України перебувають на різному рівні дослідження. Кількість деяких рідкісноземельних елементів в українських надрах взагалі оцінюються лише потенційно. Тому говорити про вартість цих родовищ складно.

Подякувати 🎉