Facebook Pixel

Як війна в Ємені та реанімаційний пакет у США оновлюють рекорди ціни на нафту

15 лютого 2021 року ціна нафти марки Brent досягла $63,76 — уперше із січня минулого року. 17 лютого нафта Brent подорожчала до $64 за барель, що також є максимальним рівнем за останні 13 місяців.

Попри численні пророцтва про «закінчення нафтової ери», прогнози Міжнародного енергетичного агентства щодо падіння денного попиту на 5,4 млн барелів та свіжу аналітику від ОПЕК, що попит знизиться на 5,8 млн барелів, світові ціни на «чорне паливо» зросли більш як на 5% на тиждень.

Причин цьому кілька: загострення війни в Ємені, дії країн ОПЕК і пожвавлення ринків у США, які жорстко пошарпало через карантин.

США виходять із кризи

Падіння ВВП США на 3,5% стало найглибшим із часів Другої світової війни. Тому відновлювальне зростання та стимулювання економіки мали повернути попит на паливо.

Особливо якщо ухвалять амбітний «реанімаційний» план Байдена з його виплатами по $2 тис. кожному громадянину США, збільшенням мінімалки до $15 за годину та кредитуванням бізнесу на $175 млрд.

Разом із вакцинацією, на яку заплановано $160 млрд, і зняттям обмежень, пов'язаних із COVID-19, американська економіка мала отримати поштовх, який, безсумнівно, позначиться на споживанні палива як бізнесом, так і домогосподарствами.

Баб-ель-Мандеб — Брама скорботи

Але головна причина зростання цін — це напруга на Близькому Сході. Громадянська війна в Ємені, що триває в країні з 2014 року, усе більше виливається за межі невеликої країни на Аравійському півострові.

У конфлікт широко втягнута коаліція з Ірану, Хезболли та численних шиїтських формувань — бойовиків з Афганістану, Сирії та Лівану.

Проти них виступає коаліція із Саудівської Аравії, Катару, Бахрейну, ОАЕ та Єгипту.

Бо йдеться про контроль над Баб-ель-Мандебською протокою — найбільшою транспортною артерією світу, через яку проходить левова частина нафти з країн ОПЕК.

Де в разі перемоги Ірану й надалі ставитимуть мінні поля та нарощуватимуть атаки на танкери. Щоб задушити ізраїльський порт Ейлат на Червоному морі та викручувати руки конкурентам за нафтовим бізнесом — єгиптянам і саудитам.

Війна танкерів

Фактично це відбувається вже зараз: 12 травня та 12 червня 2019 року магнітними мінами були атаковані норвезький і японський танкери, а в листопаді 2020-го підірвалося грецьке судно.

У 2017 році з допомогою іранських протикорабельних ракет було атаковано гібридний катамаран «Свіфт» («Швидкий») 5-го флоту США, орендований саудитами для операцій постачання в регіоні, — судно спалахнуло, як сірник, 22 члени екіпажу було вбито на місці.

Будь-яка напруженість у регіоні одразу б'є по цінах на ринку, особливо на такому чутливому до політичних подій, як нафтовий. Бо через цю вузьку горловину у 27 кілометрів проходить третина нафти планети, товарообіг із Китаєм і Австралією через Суец, ключові постачання продовольства, прянощів, витратних засобів і медикаментів для боротьби з пандемією.

Загострення-2021

8 лютого почався наступ хуситів із шиїтського руху «Ансар Аллах» у районі Мариба. Там, у провінції, — величезні запаси води, нафти та ГЕС, що є рідкістю для цієї пустельної країни.

У середу, 10 лютого, з допомогою іранських безпілотників-камікадзе Qasef (Іран з-поміж небагатьох країн світу серійно випускає баражуючі боєголовки) шиїти атакували саудівський аеропорт Абха. Це був третій наліт за тиждень.

До цього на злітній смузі був вражений і загорівся цивільний пасажирський літак Airbus A320. Сили безпеки Королівства Саудівська Аравія виклали відео, як одну з машин нападників було вражено засобами ППО.

На тлі цих новин і полізли вгору котирування на нафту. Особливо коли США викреслили хуситські повстанські угруповання зі списку терористичних організацій і закликали сторони сісти за стіл переговорів.

Бо це не перші атаки балістичними ракетами та дронами на об'єкти в глибині Саудівської Аравії, включно зі знаменитим нападом на найбільший завод із перероблення сирої нафти в Абкайку, коли іранські ракети обвалили 5% світового нафтовидобутку, спричинивши найрізкіше короткострокове подорожчання нафти з часів вторгнення до Кувейту Саддама Хусейна.

Загалом обмеження видобутку Саудівською Аравією на мільйон барелів на добу в січні 2021 року, найбільший реанімаційний пакет в історії США від демократів і бойові дії в Ємені й далі підстьобують ціни на нафту.

З іншого боку, коридор у $45 — 65 за барель залишається нинішньою реальністю. Для України як для експортера нафтопродуктів це цілком сприятливі ціни. І поки що не видно передумов для повернення до надприбутків 29 лютого 2008 року, коли новини про можливі удари Ізраїлю по Ірану спричинили зростання цін цього самого року до $145 за барель.

Привид великої війни між сунітами та шиїтами, як і раніше, відчувається на Близькому Сході, але поки що сторони обмежуються гібридними зіткненнями на території третіх країн — Ємену, Лівану, Сирії.

Подякувати 🎉