Facebook Pixel

АЕС набирають потужності після ракетних атак: підсумки енергетичного тижня, що минає

Південноукраїнська АЕС

Південноукраїнська АЕС

Три АЕС, що знаходяться на контрольованій території: Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська значною мірою відновили виробництво електроенергії після вимушеного скорочення потужності минулого тижня через атаки на енергетичну інфраструктуру. Наразі працюють 8 із 9 реакторів цих станцій, хоча деякі лінії електропередачі залишаються відключеними, повідомив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Вже стабільно щодня в Україні відбуваються вимушені обмеження електропостачання всіх споживачів удень. При температурах стабільно нижче за нуль енергосистема працює на піку своїх можливостей.

Водночас Україна не використовує в повному обсязі можливість імпорту електроенергії з країн Європи. Якщо порівнювати із максимально дозволеними 2100 МВт, то використання імпорту становить лише 24%, зазначила екскерівник Міненерго Ольга Буславець.

При використанні максимально можливого імпорту обмеження споживачів могли б не застосовуватись у нинішніх умовах, вважає експерт. Головною причиною низького обсягу імпорту є рішення НКРЕКП про граничні ціни на ринку електроенергії, які суттєво нижчі за нинішні європейські.

Підсумки тижня 2-6 грудня 2024 року в енергетиці України

Усі 9 енергоблоків АЕС, що знаходяться на неокупованих територіях, можуть працювати в енергосистемі України. Проте внаслідок пошкоджень від ракетних атак суттєво обмежена видача потужності АЕС. Крім того, цього тижня один із блоків розвантажувався для короткочасного аварійного ремонту.

Виробництво електроенергії ГЕС на невеликому сезонному рівні.

Виробництво електроенергії на ТЕС та ТЕЦ – на максимально можливому рівні.

Запаси вугілля на електростанціях максимально можливі – 3,1 млн тонн.

Виробництво електроенергії з ВДЕ знизилося через несприятливі погодні умови.

У грудні споживання газу нижче за аналогічний період 2021 року на 14%, але вище за рівень 2023 року на 2%, що зумовлено підвищеним споживанням газу для генерації та погодним фактором.

Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 11,3 млрд кубів, з яких 4,5 млрд куб. м — буферний газ. Це нижче за рівень минулого року на 26% (з урахуванням 100 млн куб. м газу нерезидентів, які продовжують вивезення газу у зв'язку з очікуваним завершенням транзиту 01.01.2025).

Добове споживання газу в Україні становить 100-105 млн кубометрів на добу, що разом з реекспортом з ПСГ у режимі «short-haul» 1-2 млн кубометрів на добу вимагає відбору з ПСГ до 55 млн кубометрів.

У грудні «Нафтогаз» не імпортує природний газ та не купує його на Українській енергетичній біржі. При цьому підприємства групи «Нафтогаз», як і попередні місяці, пропонують газ для кінцевих споживачів.

Ціни на оптовому ринку електроенергії в ОЕС України за останній тиждень зросли на 20% у робочі дні. Індекс базового навантаження цього робочого тижня становив у середньому 6234 грн/МВт•год. Середній індекс базового навантаження РДН за листопад становив 5277 грн/МВт•год, що вище на 1% порівняно з попереднім місяцем. У грудні індекс РДН базового навантаження становить 6271 грн/МВт•год, що на 18% вище за індекс жовтня.

Головні енергетичні новини тижня 2–6 грудня 2024 року

Імпорт електроенергії у листопаді скоротився на 9,4% порівняно з жовтнем – до 165 тис. МВт•год. Середній погодинний імпорт електроенергії у листопаді у години вечірнього піку був 470 МВт, що становить 22% загальної технічної можливості (2100 МВт).

«Укрнафта» отримає від Європейського банку реконструкції та розвитку 80 млн євро кредитних коштів на будівництво сучасної розподіленої газової генерації. Також анонсовано грантову підтримку у розмірі 22 млн євро від США та Нідерландів теж з метою енергогенерації. Залучені кошти буде використано для будівництва орієнтовно 100 МВт розподілених газових електростанцій та когенераційних потужностей у різних областях України.

Україна домовилася про імпорт газу зі Словаччини. Гарантована потужність складає 42 млн куб. м на добу до кінця зими 2026 року. Таким чином, Україна отримала магістральний доступ до газу, що формується у Німеччині, у басейні Балтійського моря та з інших джерел. Також триває фінальна стадія переговорів ОГТСУ з оператором ГТС Польщі Gaz System щодо забезпечення гарантованої потужності постачання газу з Польщі. Нині є лише уривчаста потужність.

Подякувати 🎉